Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Fata de anul trecut sunt cu tratamentul antivarroa in urma rau - azi am ajuns la tratamentul cu nr. 4. (de data asta Varachet).
Cu cel pentru nosema am terminat de mult.
Am avut intre 0 si 150 paraziti cazuti. De data asta nu cred sa mai am puiet in nici un stup (de 1 luna nu am mai prea vazut).
Un pic mai multi paraziti cazuti in comparatie cu tratamentul 3 cu Taktic (e normal sa fie mai multi ca acum am puiet zero).

Adica eficienta sper sa fi fost maxima. Am avut noroc de o zi frumoasa si albinele au putut iesi la un zbor de curatire consistent dupa.
Am vazut când puneam grilele la loc si 2 albine care se intorceau cu polen acum in Noiembrie.

Daca o sa mai am o zi cu soare si 14 grade mai fac si tratamentul 5 tot cu varachet.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Se vedem daca se mai schimba prognoza. Daca ramane asa mai ar fi loc pentru o fumigatie (chiar si peste 14 grade ar mai fi).
Dupa aproximativ o saptamana o sa fie doar temperaturi sub 10 grade. Mai am inca vreo 4-5 familii sub 5 rame (una chiar la 2 rame). Asa au ramas din lipsa de timp si asa sunt si acum (pana la momentul asta sunt bine sanatoase dar au sanse mici sa treaca iarna daca le las ca atare).

Când e mai bine sa fac unificare??
Eu ma gândeam sa caut o zi cu 10 grade dupa care urmeaza temperaturi mici si eventual ploi sa nu poata sa iasa sa se duca la pozitia fostei cutii.
O sa le potrivesc sa bag minim 3 familii diferite intr-o cutie. (e teoria ca daca sunt 3 mirosuri diferite nu se mai bat).
Nu as mai sta sa caut matcile (o sa fie 3 matci in aceeasi cutie si le las pe ele sa aleaga ce or alege). Daca stau sa caut matca inseamna sa iau rama cu rama...
Am vazut ca rusii care fac unificari si la -20 de grade iau cuibul cu totul - adica o sa iau odata 3 rame daca familia e pe 3 rame (nu cate o rama individual).
O sa pun ceapa si apivirol.

Daca exista sugestii sau alte pareri  :hi:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ionel07196555

Totus eu as pastra una din regine in siguranta nu se stie nici odata ,acum e usor de gasit regina .
Pune si alta cutie curata .

MOTANUL

Am si familii pe 5-6 rame care le pot folosi in primavara sa fac unificari - cum am facut anul asta (vreo 4 nu au mai avut matci in primavara). Astea mici au matci bune de tot (unele nu toate) dar sunt prea mici familiile sa treaca iarna. Ma orientez si eu dupa ce scrie pe capac.
Daca o sa fie un 8-10 grade poate ma uit scurt de tot si dupa matca sa pastrez  matcile cu ponta peste medie.

O sa fac efort sa pun cutie curata (toate cutiile sunt ori cu albine - ori cu rame la pastrare). Dar mut niste rame in roinete sa am o cutie noua cu care sa incep.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Noiembrie 09, 2017, 07:53:21 PM
... poate ma uit scurt de tot si dupa matca sa pastrez  matcile cu ponta peste medie...

Bine faci !!! =D>
Mie mi-a pleznit buza după o regină în primăvara trecută ...

MOTANUL

Eu am avut in jur de 70 de familii in primavara - din astea doar 4 au iesit fara matca. Eu am crezut ca sunt vreo 8 - dar de fapt aveau matci care au inceput ponta un pic mai tarziu. 4 chiar nu mai aveau matca.

Si am facut unificari (5 rame cu matca cu 4-5 rame fara matca). Cele 4 familii "pierdute" s-au transformat in familii foarte putrnice care au mers bine.
Pana sa ma dezmeticesc un pic deja era nevoie de divizare la ele si am refacut numarul.
Adica am folosit ce aveam deja in stupina.

Referitor la roi m-am mai gandit azi la o solutie - unde am 4 rame cu 5 rame langa o sa le unesc chiar pe pozitia respectiva si las cutia noua intre cele doua. (evident cutiile vechi le scot de pe pozitie).

Am un singur stup de 4 rame izolat si inca unul intre 2 prea numerosi (8-9 rame). Acolo astept frigul - nu am încotro.
Temperaturi mari in continuare pentru noiembrie. Zbor de voie

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Inca se lasa asteptata zapada in Bucuresti. La mine au iesit la zbor (si maine sunt 13 grade si peste cateva zile). Nu e bine sa fie temperaturi asa mari dar asta este...

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Citat din: MOTANUL din Decembrie 12, 2017, 06:49:05 PM
Nu e bine sa fie temperaturi asa mari .............
De ce nu e bine?

tassevasi

      "Nu e bine sa fie temperaturi asa mari dar asta este... "                                                                  Pai  anul trecut pe timpul asta  aveau  o luna si  jumatate  fara  zbor  de curatire  si au stat pina in febr  sa iasa  afara , asa ca e o diferenta   destul de  avantajoasa .

cipik

Citat din: bucovineanu din Decembrie 12, 2017, 07:39:14 PM
Citat din: MOTANUL din Decembrie 12, 2017, 06:49:05 PM
Nu e bine sa fie temperaturi asa mari .............
De ce nu e bine?

Pai la mine una din regine s-a apucat de treaba. Acum 1 luna la ultimul tratament lipsea puiet cu desăvârșire, acum capacit si oua. O regina tanara din primavara acestuia an, dintr-un natural prins in capcana, cu o dezvoltare foarte buna, ajung sa depaseasca familii iernate anul trecut.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bucovineanu

Faptul ca unele regine, pacalite de vremea foarte calda, au inceput ponta nu e ceva total gresit. Foarte important e ca familiilor respective sa le ajunga hrana pana in primavara.

MOTANUL

#1286
Citat din: bucovineanu din Decembrie 13, 2017, 11:19:10 AM
Foarte important e ca familiilor respective sa le ajunga hrana pana in primavara.

Ati pus punctul pe "i". De asta nu e bine sa fie temperraturi mari pe perioade lungi - creste enorm consumul de hrana. (albinele se misca, zboara si asta implica consum mare de hrana).

1-2 zile pe luna e bina sa aiba o fereastra cu peste 12 grade (cum a fost acum 2 ani in zona mea). Cea mai buna iernare - mortalitate catre zero. Fix cate o fereastra in fiecare luna. (inclusiv in Ianuarie si februarie am avut).

Anul trecut a fost cald la inceput si dupa dezastru - 3 luni jumatete fara nicio fereastra. Adica consum crescut de hrana in noiembrie si decembrie din cauza temperaturilor mari si dupa 3 luni in care nu mai poti sa faci nimic (sa pui o turta sau rama cu miere).

Dupa cele 3 luni jumătate fara fereastra am vazut si eu prima oara in stupina diaree (putina fata de ce am vazut la altii - dar pana atunci nu am avut deloc).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Consumul creste in timpul iernarii atunci cand familiile  cresc puiet, dar si atunci cand temperaturile exterioare sunt foarte scazute. De aceea trebuie asigurata la pregatirea pentru iernare suficienta hrana ca si cum ar urma cea mai grea iarna, pentru a nu avea surprize.

dan sebastian

La ce familii am, imi doresc sa fie tot la fel de usoara iarna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Decembrie 13, 2017, 02:04:45 PM
Consumul creste in timpul iernarii atunci cand familiile  cresc puiet, dar si atunci cand temperaturile exterioare sunt foarte scazute.

Au stat la institut cu stupii pe cantar ca nu e mare filozofie. (mai ales ca iarna nu ai aport de hrana - ele doar consuma mierea/pastura existenta).

Consumul creste la temperaturi foarte scazute - dar si la temperaturi mari. Si daca ai si daca nu ai puiet la temperaturi mari ele incep sa se miste, sa se agite, sa iasa la zbor - si consumul de hrana creste creste.
Ideal ar fi sa fie o temperatura in jur de -5 grade si 1-2 zile cu temperaturi de peste 12 grade. Asta ar fi o iernare ideala (consum mic de hrana + 1 zbor de curatire pe luna). In realitate e ce vrea Dumnezeu. (depinde de apicultor sa-i pregateasca cat mai bine (pentru orice).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0