Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

yulian

De la sfarsitul lui august, eu de obicei trag linie. Nu mai stimulez, nu mai completez. Daca aduc ceva polen de pe afara...sa fie sanatoase, daca nu de acum doar scot ramele ce sunt in plus. Tratamente, gratii de soareci si ne vedem in primavara...dar fiecare cum crede!
Succes!

MOTANUL

Prin exceptie am mai pus rame in anumite familii care s-au dezvoltat foarte bine si aveau toate ramele ocupate + cuiburi blocate cu miere. Eu nu am vorbit nicaieri de stimulare - doar am spus ca fata de anul trecut au un cules anormal de puternic pentru aceasta data si au blocat cuiburile cu miere/pastura. Sunt stupi care au ocupat toate ramele fara sa umblu in ei de 1 luna.
Unde au avut caturi au dus mierea acolo - unde nu au avut - au blocat cuibul.

Cam intr-un stup pun, in 7 scot rame si 2 ii las asa cum sunt din 10. Regula e sa scot rame nu sa pun.

La 33 de grade cat sunt azi in bucuresti nu am de ce sa le pun gratii - dar saptamana viitoare trebuie sa le pun ca vin minime mici (8-10 grade).

Mai am de facut 3 tratamente pentru varroa si 2 pentru nosema ca sa stau linistit la iarna.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Aurelian A.

Inca e cald,nu e problema cu soarecii..si daca intra,peste zi se incalzeste si sunt eliminati de albine
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

MOTANUL

Familie in care nu am umblat de mai bine de 1 luna (nici vorba de vreo stimulare - nici macar nu m-am uitat in ea de la începutul lui August).

Cat o sa o tina cu 30 de grade si cules bun nu cred sa scada semnificativ ponta. Din experienta anilor trecuti am observat ca scade semnificativ dupa 3-4 zile cu maxima sub 20 de grade.
Daca prognoza e buna la mine abia in Octombrie o sa am temperaturi sub 20 de grade.

Gratii antisoarici vreau sa pun mult mai devreme - saptamana viitoare.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am vrut sa extrag mierea si sa scot toate caturile de 1/2. Nu am putut sa le scot pe toate ca nu am avut timp sa trec prin ele si in plus unele aveau puiet mult in catul de 1/2.
Nu stiu daca e coincidenta sau nu dar in toate in care aveam puiet in cat am avut folie deasupra catului (uitata mai mult ca nu era lăsată cu intentie)

Am scos toate ramele cu miere si am lasat in cat doar ramele cu puiet grupate si cu diafragma. Nu pot sa le pun jos ca nu e loc.
Pot sa fac ceva sa grabesc procesul de eliminare a lor? Unele aveau oua de 1 zi - va mai dura mult si bine pana scap de puietul ala.

Ar merge unificare cu ramele astea ocupate cu albine puse intr-un roi mai slab?

Sunt unele familii care au toata mierea in catul de 1/2 si nu au nici un gram de miere in cuib. Sper sa mai aiba cules sa mai puna si in cuib ca in cat aveau miere pentru inca o iarna. Dar eu scotand catul de las fara hrana.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

A ajuns frigul si in Bucuresti.
O sa pun gratii antisoareci, continui cu fumigatiile, sirop cu protofil.  :welcome:

Cele la care am scos caturile cu miere aveau un cules furibund  :bzz: (s-au trezit deodata fara miere deasupra capului  :D)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Citat din: MOTANUL din Septembrie 20, 2017, 10:39:44 PM


Cele la care am scos caturile cu miere aveau un cules furibund  :bzz: (s-au trezit deodata fara miere deasupra capului  :D)
Asta înseamnă că ai luat caturile cam târziu.

corneliuhrom

parerea mea   ce aduc acum  o sa faca necazuri [diaree la o lipsa de zbor de curatire ] eu as incadra 3,4,5, rame [dupa puterea fam cu rame de cat capacite cu miere de calitate pt iernat  ,peste ramele de cuib cite 2 rame de cat pline puse in loc de turte pe orizontal ca si podisor                      [ cu trecere deasupra pt albine sa aiba aces la urmatoarele turte  eng ] ^:)^..spuneti unde gresesc  ^:)^.

MOTANUL

Nu gresiti - Am mai pus pe unde au incaput rame de 1/2 cu miere descapacita. E foarte putina miere de mana in zona mea. Tinde catre zero.
Riscul la mine e sa ramana fara hrana ca am scos caturile tarziu.

Culesul s-a cam terminat, ponta e foarte mica - doar 2 familii din zece mai pun oua de 1 zi. Multe au doar puiet capacit si atat (fara puiet larvar sau oua). Adica unele matci au terminat ponta pe anul asta.

Matcile care mai au ponta nu sunt neaparat din familii puternice - unele sunt din roi pe 5 rame. Si langa 3-4 familii pe 8-9 rame nu mai au oua deloc. Altele sunt din familii puternice. Dar nu e cum ma asteptam (majoritar la familiile puternice).

@tinumaftei - clar am scos caturile tarziu; Asta am vrut sa subliniez si eu. Mai ales ca pana saptamana trecuta datorita temperaturilor mari aduceau inclusiv polen.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am trecut prin vreo 10 stupi si nu am mai gasit nicaieri oua de o zi (matcile au terminat ponta pe 2017). Ici-colo mai aveau doar puiet capacit.

Am facut o unificare destul de ratata (cele 2 rame cu albine din alt stup au lasat ramele goale si s-au intors in stupul de baza).
Cealalta unificare a mers bine (mare parte au ramas in stupul nou - tot 2 rame adaugatela o un roi prea slab).

Vreau sa mai fac circa 2 tratamente pt. varroa peste 7 zile când nu o sa mai am puiet sau larve. Pt. nosema am facut 2 tratamente cu protofil. Mai vreau sa dau ramele cu sulf inainte sa le bag la beci.
Am lasat centrifuga sa o curete albinele de miere - dupa ce o curata ele o mai curat si eu odata. Mai am caturi de 1/2 lasate pe stupi - unele o sa le iau; alltele le las.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

nu stiu daca e bine  se poate provoca furtisag ,se atrag viespi in stupina  [si la zborul de curatire parte din albine tin minte locul ],de ce nu clatiti centrifuga si faceti otet ,[poate gresesc spuneti  ] iernare usoara va doresc  :bzz:.

bmdna

Citat din: MOTANUL din Octombrie 06, 2017, 05:59:29 PM
Am trecut prin vreo 10 stupi si nu am mai gasit nicaieri oua de o zi (matcile au terminat ponta pe 2017). Ici-colo mai aveau doar puiet capacit.

Am facut o unificare destul de ratata (cele 2 rame cu albine din alt stup au lasat ramele goale si s-au intors in stupul de baza).
Cealalta unificare a mers bine (mare parte au ramas in stupul nou - tot 2 rame adaugatela o un roi prea slab).

Vreau sa mai fac circa 2 tratamente pt. varroa peste 7 zile când nu o sa mai am puiet sau larve. Pt. nosema am facut 2 tratamente cu protofil. Mai vreau sa dau ramele cu sulf inainte sa le bag la beci.
Am lasat centrifuga sa o curete albinele de miere - dupa ce o curata ele o mai curat si eu odata. Mai am caturi de 1/2 lasate pe stupi - unele o sa le iau; alltele le las.

Parerea mea e ca o slabire acum a familiilor este o mare greseala. Eu cred ca familiile puternice trebuie lasate asa cum sint, nu trebuie luata nicio albina din ele. Trec peste faptul ca majoritatea albinelor acum au memorat pozitia stupului si se vor intoarce, dar sa iei acum albina dintr-o familie puternica pentru a ajuta pe alea slabe, care si ajutate s-ar putea sa nu treaca iarna... nu e corect. Unificarile se fac numai intre familiile slabe. Adica nu se unifica o familie slaba cu una puternica. Acuma poate nu inteleg eu despre ce fel de unificari este vorba, dar asta e parerea mea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

E vorba de familii de 10 rame la care nu pot sa scot nici macar 1 rama 1/1 sa pun sirop ca sunt prea multe. Deci nu vor fi slabite. (aveau cat de 1/2 pana acum 3 saptamani.
La momentul asta inca am o familie cu 2 caturi de 1/2 - e plin cu albine si catul de sus. Mai am altele cu un singur cat de 1/2.

Idealul din ce imi amintesc de la curs e sa aiba 6-8 rame full. (nici mai mult, nici mai putin).
Iarna trecuta am vazut ce rau e sa ai 10 rame full - nu prea am loc sa le administrez nimic, nu am unde sa pun turta proteica sau glucidica ca nu am loc deasupra etc. Daca ai si cat deasupra cu rame te incurca si mai mult.

Din multe puncte de vedere e bine sa fie un loc liber in stup (sa nu propolizeze toate ramele sa ajungi in situatia sa se rupa când vrei sa le scoti). Te poti uita mult mai usor când ai un spatiu liber in cuib. Adica le cobor de la 10 rame la 8 rame - nu la mai putin. Mai am 7 cu 10 rame full si inca cel putin 3 cu caturi. Daca as avea timp sa caut mătcile prin ei si as avea unde sa depozitez ramele i-as aduce pe toți la 8 rame full 1/1 + diafragma + hranitor sa fie acolo la indemana.

Nu am timp asa ca mai scot din 2-3 stupi puternici cate 2 rame sa ajut roi mai mici si restul vad eu cum pe inghesui sa stea pe 9 rame. (la unele au inceput sa se stranga de la frig si nu mai sunt asa bine ocupate ramele de la pereti).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

OK, nimic de comentat. Numai ca nu am mai auzit sau citit asa ceva pana acum. Chiar si cu motivatia de mai sus, mie mi se pare profund gresit a se lua din albina unei familii puternice in prag de iarna. Acest tip de "uniformizare" a puterii familiilor se practica de catre unii apicultori, din diferite ratiuni, in primavara si nu acum.  Eu mi-as dori sa le am pe toate pe mai mult de 8 rame, daca s-ar putea... .
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Discutabil poate - profund gresit nu cred.
A mai fost anul trecut o polemica când cautam matci imperecheate in Septembrie dupa targul din Bucuresti si multi au zis ca nu vor trece iarna. Toți roii aia au trecut iarna cu brio. (aveau un stiker matcile si l-am lipit pe capac de asta stiu sigur ca au mers bine)

Daca albinele sunt sanatoase si le muti dintr-o cutie in alta si au rezerve de hrana si tot ce le trebuie nu vad de ce ar merge prost.
Eu ma uit in jur si multi apicultori pierd familii pe motiv de boala - lipsa tratamente. Si creeaza tot felul de ipoteze...

Daca albinele sunt sanatoase, acopera bine ramele, au hrana destula - trec iarna si cu suberul deschis. (eu oricum il tin deschis toata iarna ca sa nu am umiditate).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0