Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

Closcutz

 Mai este un dichis la furetto pt care are tendinta sa se blocheze teava sau in loc sa dea fum sa scuipe! Din cauza faptului ca butelia de 5 lei se raceste foarte mult si gazul nu mai ieae cu presiune...flacara scade in intensitate si atunci nu mai "vaporizeaza bine"! Pentru a contracara problema asta este bine sa aveti un vas cu apa fiarta in care sa scufundati din cand in cand butelia si treaba va merge perfect. Este exact cum se intampla iarna la parlitul porcului cand trebuie sa mai pui cate o cana de apa fiarta pe butelie.

dan sebastian

Conteaza si cum dozeaza. Al meu are o pompa mai buna. Am vazut si sarbesti la care daca nu ai recipientul albastru in care pui solutia nu faci nimic. Folosesc un Vita DM ca model.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

Eu vorbesc de furetto italian sau original

dan sebastian

Daca si la cel original ai probleme, e grava treaba. Cred ca trebuie sa ne obisnuim sa trecem pe oxalic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

M-am mai linistit - am pus spirt in el si a eliminat niste chestii negre; erau niste mizerii in recipient si probabil o parte au ajuns si pe teava. Am dat din pompita pana au iesit toate (evident fara sa aprind butelia ca nu aveam de ce). Dupa ce au iesit mizeriile alea comportamentul a devenit predictibil (injecteaza de fiecare data aceeasi cantitate de lichid).

Eu zic ca abia acum ar trebui sa am rezultate bune (am medicament bun, am gasit gaz lampant care se lauda ca lasa zero reziduuri, nu face fum, cantitatea data de pompita e aceeasi de fiecare data). La prima vedere a fost incorect utilizat. Acum pare ca este bine.

De la anul as vrea sa trec pe un produs acceptat in apicultura bio.

Pentru cei cu experienta. Am cateva matci care oua toata rama din cuibul pe 1/1 si mierea o tin doar in cat. Vara e bine ca scot miere usor dar acum toamna acest obicei nu ma avantajeaza. (alte matci fac si coronita cu miere la rama din cuib).

Eu as vrea sa pastrez cuibul si sa scot catul pentru iernare. - Problema este ca vor muri de foame in 2 saptamani dupa ce da frigul ca nu au rezerve in cuib. Cum mut cel mai bine mierea din cat in cuib? Catul e super-greu / adica miere in cat e suficienta.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

roi_ag

Eu zic să pui o folie peste cuib, să lași o fanta de 2cm în partea din spate și descapacesti câte o ramă , două. Așa am avut eu anul trecut o familie.

MOTANUL

#1251
Am testat azi aparatul si s-a transformat mult in bine (in nici un caz nu mai exista variatii mari intre cantitatea eliberata la fiecare apasare).


http://goo.gl/photos/zCpCybMTzSVKnY9LA

http://goo.gl/photos/ES22WGkXeUnf4QJQ8

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Si eu am originalul. Merge foarte bine. Tratez in jur de 250 familii eu+prieteni si merge foarte bine. Singurul inconvenient este cand se apropie butelia de terminare, nu mai merge chiar la fel si trebuie sa fi atent sa nu te prinda tratamentele cu pantalonii in vine. Am folosit doar cu ulei de parafina+taktik, nu am avut pierderi de matci sau familii disparute de prin stupi!

MOTANUL

Cu tratatul multor familii - e punctul forte al aparatului. Eu m-am dus cu o butelie noua - si pe la mijlocul tratamentului am schimbat-o. Cel mai bine e sa ai una de rezerva. Pentru 5 lei chiar nu vad de ce sa faci economie.
E mai bine sa incepi tratamentul inainte de rasaritul soarelui din 2 motive:
1. Se vede flacara foarte bine (cum da lumina nu o mai vezi deloc - sau foarte greu)
2. Daca a rasarit soarele multe albine ies dupa fumigatie (inainte de rasarit raman in stup marea majoritate).

As vrea sa nu mai folosesc petrolul lampant (lasa niste mizerii negre in contact cu takticul). Ori caut altceva ori incerc si ulei de parafina.
Lichidul folosit la prima fumigatie nu a lasat mizerii deloc.

Se vad filmuletele? Nu am mai stat sa le transfer pe youtube si nu sunt sigur daca se vad asa.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Citat din: yulian din August 21, 2017, 02:42:42 PM
Si eu am originalul. Merge foarte bine. Tratez in jur de 250 familii eu+prieteni si merge foarte bine. Singurul inconvenient este cand se apropie butelia de terminare, nu mai merge chiar la fel si trebuie sa fi atent sa nu te prinda tratamentele cu pantalonii in vine. Am folosit doar cu ulei de parafina+taktik, nu am avut pierderi de matci sau familii disparute de prin stupi!
Nu prea inteleg eu cum sta treaba cu pantalonii in vine si uleiul de parafina.E ceva legat de ungere?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

yulian

Citat din: filip din August 22, 2017, 07:56:11 AM
Nu prea inteleg eu cum sta treaba cu pantalonii in vine si uleiul de parafina.E ceva legat de ungere?
:rotfl: :rotfl: :rotfl:. Problema era de la butelie...am patit-o....m-am dus sa fac tratamentele si nu am avut butelie de rezerva si la mijlocul tratamentelor...fass...fass...si gata. Eram in zona Brad...la 70km de Hd..unde naiba sa gasesc butelie la ora 10 :yahoo_cry:
Am mai facut un drum, a doua zi..+150km  :hi:
P.S. acum am tot timpul cel putin 2 de rezerva...tot patitul pricipit  :P

MOTANUL

Nu seamana deloc anul asta cu anul trecut. Anul trecut la vremea asta deja consumau din mierea stransa in August si erau foarte sarace . Anul asta aduc si polen si nectar (am gasit si cuiburi blocate cu miere). Adica in cel mai rau caz stau cu mierea echilibrat. Deocamdata foarte putina miere de mana. (cea mai multa gasita e in rama din poza).
Trebuie sa mai scot odata miere.

Au mers mai bine familiile la care am scos catul de 1/2 (s-au inghesuit mai bine pe ramele de jos - au strans si miere si au si puiet).
Riscul e sa blocheze prea multe rame cu miere (am gasit si cate 6 rame blocate doar cu miere si mai oua matca pe 2-3 in partea de jos).
De asta zic ca trebuie sa mai scot miere odata.

Sa nu zic hop pana nu trece Septembrie si Octombrie ca nu stim ce ne asteapta. Dar la acest moment stau bine cu rezervele de hrana (chiar un pic mai mult decat trebuie).


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Aurelian A.

La ora asta nu mai prea oua matca degeaba incerci tu sa deblochezi cuibul ^:)^
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

MOTANUL

Ideea ar fi ca nu poti sa lasi o rama libera la o familie pe 9 rame ca nici macar nu isi sustine populatia(o sa scada vazand cu ochii). Ai nevoie de 2-3 rame macar cu 50% spatiu. E clar ca in perioada asta nu o sa gasesc 8 rame ouate din 9 orice as face. Dar in toate familiile in care au spatiu de ouat macar 4 din 8 tot sunt ouate. Fruntasele au si 6 din 8 ouate.

Nu imi propun sa scot multa miere (poate 1-2 rame cel mult acolo unde gasesc cuibul blocat).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

oare la acest timp [sept ] albinele cred ca ar trebui sa fie chiar pregatite de pauza [vorbesc de zona subcarpatiuca a moldovei ],cu acumularea de corp gras [cu tratamente facute si cele care urmeaza ] dati va rog cu parerea la ce am mentionat ,[eu nu sunt de acord cu aceste stimulari agresive ] se poate sa gresesc  ^:)^ :-c.