eclozare

Creat de Dacul, Iulie 17, 2014, 07:56:28 PM

« precedentul - următorul »

Dacul

Buna seara!Sunt incepator si am intr-o familie vreo 6 botci care au fost capacite incepind cu joi sau vinerea saptaminii trecute.As vrea sa prind macar doua si pe a treia sa o las familiei respective dar nu stiu exact la cite zile dupa capacirea botcii eclozeaza matca.Daca s-a mai scris imi cer scuze dar nu am acum f mult timp sa caut.Multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri!

TDI

8-10, ca sa acoperim extremele. 9 de obicei. Tine minte, informatia asta te ajuta daca stii exact când au fost capacite.

Dacul

Multumesc TDI.Saptamina trecuta miercuri le-am vizitat si nu era capacita niciuna,simbata seara erau capacite trei.Stiu si ordinea in care au fost inchise.O sa trec miine sa le vad.Cele bune!

jenica67

#3
          Larva de matca este capacita dupa 8,5 zile. Deci daca sambata le-ai vazut capacite (pe elea 3), erau in ziua a 9-a. Deci sambata viitoare, vor fi in ziua a 16-a cand vor ecloza. Daca vrei sa ti din ele, vineri ar trebui sa le decupezi si sa le bagi in bigudiuri, sau in ceva cutie din plasa, sa nu se omoare intre ele.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

oroles

Salutare!
Hai sa iti spun cum am facut eu. Ieri, cand stiam ca e posibil sa eclozeze primele matci din niste botci (adica la 8-9 zile de la capacire si 15 de la bagarea ramei cu oua / larve) am deschis stupul si am vazut ca iesisera cateva  care incercau sa le omoare pe altele (am gasit regine moarte in botci, roase in coasta) si am trecut la colectare. Am lasat 3-4 mai frumoase, pentru orice problema legata de manevrare rame / zburare matca. Pe restul le-am cules cu bigudiurile, dupa care le-am marcat cu vopsea si le-am dat in bigudiuri in cateva care aveam probleme sau in 2 mici nuclee fara lasate fara regina prin ridicare. Nu pot sa zic ca sunt multumit de calitatea lor dar tot mai bine e decat nimic... Doua erau cam albe pe burta ceea ce insemna ca nu erau mature. Ma intreb daca vor supravietui si se vor imperechea?

Mai verific stupii respectivi peste 7-10 zile pentru a vedea daca s-au imperecheat matcile si oua. Oricum, unul cred ca nu o va accepta dupa cum se comporta, mai ales ca era posibil sa aiba o matca care se imperechease dar inca nu incepuse ouatul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

 Oroles, am discutat pe privat dar vad ca tot ce stiai tu ai retinut! Daca are larve, o familie orfanizata isi trage botci din larvele de o zi (sau chiar mai mari). Cum ciclul de la ou la matca dureaza 16 zile, inseamna ca dupa 12zile ies primele matci. Doar daca familia este slaba si nu reuseste sa mentina temperatura optima la botci, aceasta perioada se prelungeste!

  Scuze, corespondenta privata a fost cu altcineva!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Da asa e. Am observat ca ies si in a 10-a zi daca au larve mai marisoare la dispozitie. Pentru ca nu mai vreau surpize si doresc matci de calitate, caut si dau rame numai cu oua de 1-3 zile, caz in care prin ziua a 13-a incep sa ma uit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jenica67

   oroles, daca dai o rama cu oua si larve pentru matci de salvare, o scoti dupa 5 zile si distrugi toate botcile capacite, lasandu-le pe cele necapacite. Astfel esti sigur ca ele provin din larve de o zi.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

oroles

Citat din: jenica67 din Iulie 18, 2014, 02:21:13 PM
   oroles, daca dai o rama cu oua si larve pentru matci de salvare, o scoti dupa 5 zile si distrugi toate botcile capacite, lasandu-le pe cele necapacite. Astfel esti sigur ca ele provin din larve de o zi.
Destept! Nu m-am gandit niciodata sa fac asa ceva. Multumesc pentru sfat!

E adevarat ca in munca pe care o fac ma ghidez mai mult dupa carti si din ce mai spun apicultorii pe acest forum. Orice sfat prinde bine!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani