rama dupa tratament varoa

Creat de mariusb, Iulie 15, 2014, 09:00:03 AM

« precedentul - următorul »

mariusb

Buna ziua!
Pot pune intr-un stup sanatos o rama care provine dintr-un stup bolnav de varoa?rama se afla in stupul bolnav si nu e ocupata de albine.am facut tratamentul la stupul bolnav cu varachet de 2 ori la 7 zile.rama e goala nu are nici miere pe eea si nici puiet capacit sau sarve sau oua.
multumesc anticipat pentru raspuns

feerary

#1
Se poate pune linistit! Tare m-ar mira ca doar acel stup sa fie infestat cu varroa... daca nu vezi paduchele, asta nu inseamna ca nu e  :wink:.   
         Te sfatuim sa pui burta pe cartile de apicultura si tine legatura cu un apicultor din zona. in general cu cel de la care si cumperi familiile.
             Nu era nevoie sa deschizi un nou subiect ci puteai sa pui aceasta intrebare in toppicul anterior pe care l-ai deschis. Sper sa nu te superi pt remarca!
          Iti urez succes!

mariusb

multumesc pentru sfaturi,punem mana si pe carte dar de acum pe la iarna cand este mai mult timp.
Mai am o intrebare daca am o rama scoasa de la un stup besmetic care avea pe ea si cateva oua dar si celule de trantor pe ea, pot sa o curat cumva de larvele moarte?pun sirop pe ea si o curata albinele sau cum pot face?
multumesc anticipat!

jenica67

       Poti sa o descapacesti si sa o speli sub jet de apa, apoi sa o dai la un stup tare. Daca este deformata cu prea multe celule de trantor, trebuie sa o topesti. Poti sa o ti pana in primavara ca rama de miere mai marginala, daca nu ai rame suficiente.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?