Situatie ciudata...

Creat de oroles, Iulie 10, 2014, 10:50:37 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Intr-un stup care trebuia sa aiba o matca  de salvare, la 30 de zile de cand si-a tras primele botci nu am gasit niciun ou in el. Speriat, i-am dat o rama cu oua in speranta ca isi va trage  botci. Cand m-am uitat la o saptamana nici urma de botci. Cu toate astea am gasit oua de o zi, singure in celule si uniform ouate. Am zis ca iar am o matca si sa il tin sub observatie. La o saptamana de cand am vazut ouale acelea am cautat iarasi si nici urma de ou. Din oua trasera numai trantori... Azi i-am cautat, luand la mana de 3 ori ramele in speranta sa gasesc o prapadita de matca dar nu am gasit-o. I-am dat o matca in bigudiu si astept sa vad ce se intampla...

Aveti vreo explicatie pentru ce s-a intamplat? In stupul cu cealalta matca care oua numai trantor desi era abia iesita anul acesta a acceptat matca noua.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

 Vad ca nu ai noroc cu stupii! Ti se ingramadesc prea multe probleme la un numar mic de stupi!
  Eu cred ca acest stup este besmetic si e foarte probabil sa nu-ti primeasca regina data. Daca vrei sa te convingi ca nu ai matca, poti face urmatoarele manevre:
  - scuturi parte din rame de toate albinele avute si le pui deoparte
  - scoti acum din lada restul de rame cu toate albinele si pui in loc ramele goale fara albine
  - peste lada astfel pregatita pui o gratie hanneman, apoi un alt corp de stup sau unul-doua caturi suprapuse
  - scuturi toate albinele din faguri peste gratie. Imediat albinele se vor cobora in cuib, iar deasupra gratiei va ramane eventuala regina si trantorii. Asa vei fi sigur daca are sau nu regina.

  La o familie cu matca trantorita i se poate da o alta matca la fel ca la o familie normala. Cand insa ai albine ouatoare, foarte greu se va primi o matca si procedurile de urmat sunt altele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

#2
Va multumesc pentru sfaturile bune primite, domnule stefan1!
Ideea cu Hannemanul era buna daca nu era vreo matca pitica. La celalalt cu matca handicapata trecea lejer de Hanemann si matca. Intrebarea este, daca albina oua cum de nu este strop de ou in stup? E posibil ca dupa 30 de zile sa nu fi avut matca iar introducerea unei rame cu puiet sa le fi inhibat instinctul de depunere a oualor la albine?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Update: Azi dimineata, dupa 24 de ore matca se misca linistita pe rame. Sper sa o hraneasca si sa se apuce de ouat si sper ca sa nu dea nas in nas cu vreo rivala, fie ea matca sau albina ouatoare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Iulie 11, 2014, 07:14:49 AM
Va multumesc pentru sfaturile bune primite, domnule stefan1!
Ideea cu Hannemanul era buna daca nu era vreo matca pitica. La celalalt cu matca handicapata trecea lejer de Hanemann si matca. Intrebarea este, daca albina oua cum de nu este strop de ou in stup? E posibil ca dupa 30 de zile sa nu fi avut matca iar introducerea unei rame cu puiet sa le fi inhibat instinctul de depunere a oualor la albine?

  Mie nu mi s-a intamplat niciodata ca vreo matca sa treaca prin gratie. Ori ai matci foarte mici, ori ai hanemmane cu gauri foarte mari    :uimit:
  E cam greu de explicat faptul ca acum o saptamana ai avut oua, din care am inteles ca au iesit trantori, dar apoi nu s-au mai depus oua. Faptul ca nu si-au tras botci din fagurul dat inseamna ca fie aveau o matca, chiar si cu probleme, fie ca avea albine ouatoare. Dar acelea ar fi trebuit sa continue sa oua, ceea ce spui ca nu s-a mai intamplat. Fagurul cu puiet dat, poate intarzia aparitia albinelor ouatoare, dar odata existente, acestea nu se mai 'reconvertesc' la albine lucratoare. O explicatie dar putin probabila ar fi ca sa fi avut o regina trantorita, dar care dupa ce a ouat acele oua sa fi disparut (de ce, in conditiile in care nu ai mai umblat in stup?). In acest caz s-ar explica faptul ca inca nu au aparut albine ouatoare si si faptul ca ti-a primit noua matca (daca nu cumva este matca veche, pe care s-a intamplat sa o vezi doar acuma).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

am si eu o problema.matca imperecheata in nucleu.putina albina.a pontat frumos.azi cand m-am uitat avea si cate 4 oua in celula.avea si celule cu un ou.sa inteleg ca are nevoie de o familie mai mare sau de....sicriu  :)

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Iulie 12, 2014, 03:37:14 PM
am si eu o problema.matca imperecheata in nucleu.putina albina.a pontat frumos.azi cand m-am uitat avea si cate 4 oua in celula.avea si celule cu un ou.sa inteleg ca are nevoie de o familie mai mare sau de....sicriu  :)
Prietene, matca tanara imperecheata poate ponta la inceput si doua-trei oua intr-o celula pana se....calibreaza :) :) :) :wink2: :wink2:

dodo79

Citat din: SPYKAL din Iulie 12, 2014, 03:48:57 PM
Citat din: dodo79 din Iulie 12, 2014, 03:37:14 PM
am si eu o problema.matca imperecheata in nucleu.putina albina.a pontat frumos.azi cand m-am uitat avea si cate 4 oua in celula.avea si celule cu un ou.sa inteleg ca are nevoie de o familie mai mare sau de....sicriu  :)
Prietene, matca tanara imperecheata poate ponta la inceput si doua-trei oua intr-o celula pana se....calibreaza :) :) :) :wink2: :wink2:
deci e vreamea sa mai fac un roi  :hi: :hi: :hi:

dodo79

#8
revin cu situatia.azi am vrut sa le dau putin sirop.dau jos capacul si surpriza.in nucleu doar 5 albine.oua si larve cu laptisor.matca si albina lipsa
cateva celule tot cu 3-4 oua in ea.
in schimb am gasit un individ.
puteti sa imi explicati oare de ce au plecat albinele si matca?
nu am gasit resturi de albina sau moarte.
in nucleu nu cred ca erau mai mult de 50-60 albine.

dodo79

chiar nu stie nimeni nimic de un asemenea caz?

yulian

Anul asta mi-au disparut si mie cam 5 matci din stupi...poltergeist.  :mad:

oroles

Citat din: yulian din Iulie 17, 2014, 02:30:18 PM
Anul asta mi-au disparut si mie cam 5 matci din stupi...poltergeist.  :mad:
Cele mai ciudate probleme le-am avut anul acesta. Apicultorii mi-au zis ca asa ceva nu au vazut in viata lor. As fi pus depopularile astea pe sindromul de depopulare al stupilor.
Am impresia ca sindromul de depopulare a stupilor e un comportament asemenea albinelor asiatice care migreaza in scopul gasirii unor zone melifere mai bune. O posibila incrucisare sau mutare genetica ar trebui analizata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Iulie 17, 2014, 03:02:14 PM
Citat din: yulian din Iulie 17, 2014, 02:30:18 PM
Anul asta mi-au disparut si mie cam 5 matci din stupi...poltergeist.  :mad:
Cele mai ciudate probleme le-am avut anul acesta. Apicultorii mi-au zis ca asa ceva nu au vazut in viata lor. As fi pus depopularile astea pe sindromul de depopulare al stupilor.
Am impresia ca sindromul de depopulare a stupilor e un comportament asemenea albinelor asiatice care migreaza in scopul gasirii unor zone melifere mai bune. O posibila incrucisare sau mutare genetica ar trebui analizata.

  Nici vorba, CCD-ul nu seamana cu migrarea din cazul albinelor uriase sau a unor rase africane. De fapt si Apis cerana (albina asiatica) si Apis florea (albina pitica) pot sa paraseasca cuiburile in caz de deranj puternic sau pericol, uneori revenind, alteori deplasandu-se destul de departe. La CCD este vorba de o depopulare in mai lung sau mai scurt timp, fara ca acea albina sa o gasesti in alta parte. De multe ori regina se gaseste intr-un asemenea stup doar cu 20-30 de albine, fara a gasi albine moarte in stup sau in fata lui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

am vb cu cel care mia dat nucleul.el mi-a zis ca poate fi din cauza caldurii mari.nucleul este mic.nucleul era asezat in asa fel ca  soarele sa bata pana pe la ora 10-11.in fata lui era un brusture mare care il masca.nu stiu ce sa putut  intampla?

oroles

Situatia nu mai e asa de ciudata. Dupa ce am bagat o matca si au executat-o iar numarul de albine am vazut ca scade simtitor am primit o explicatie de la albine. Diafragma din etansa a devenit neetansa. :D Familia mai slaba a jefuit-o pe cea mai buna. Din cauza vremii si a umezelii lemnul de la diafragma a lucrat, formandu-se un luft dedesubt. Am mai verificat 2 si aceeasi problema. Noroc ca la unul nu mi-au executat matca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani