Monitorizare stupi de albine

Creat de stupAS, Iulie 10, 2014, 10:19:00 PM

« precedentul - următorul »

stupAS

Buna ,

Dorim sa realizam un experiment cat mai reusit pentru monitorizarea stupilor de albine. Asteptam sugestii de la voi adica ce anume va intereseaza, ce credeti ca ar trenui urmarit.

In principal dorim sa monitorizam greutatea, umiditatea, temperatura in stup in functie de marimea familiei de albine si perioada anului, tipul de stup folosit (cu pereti de 20 mm, 25 mm, fund plin, fund antivarroa, etc), modul de impachetare, sistem de incalzire, etc.

In iarna trecuta am realizat experimentul la o scara mai mica insa dorim sa il facem pe o scara mai mare si asteptam sugetii de la voi.

Monitorizarea va putea fi accesata de toti apicultorii prin intermediul unei pagini de internet in timp real.

Eu sunt producator de stupi si incerc sa gasesc cea mai buna solutie pt constructia stupilor, respectiv o iernare cat mai buna a familiei de albine, tipuri de materiale utilizate, etc.

Va multumesc

Subiectul poate fi urmarit si pe blogul nostru. http://stupvertical.blogspot.ro/2014/07/monitorizare-stupi-experiment.html] [url]http://stupvertical.blogspot.ro/2014/07/monitorizare-stupi-experiment.html
[/url]
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

mosunick

Ma bucur ca mai face cineva cercetare.
Spor si succes!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

stupAS


Cateva poze cu stupii monitorizati.

www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

oroles

Aveti vreo ipoteza in studiul vostru experimental? Trebuie sa aveti niste ipoteze, legate de temperatura, umiditate si efectul lor asupra albinelor. Daca nu luati in calcul si variabile precum: cantitatea de miere, cantitatea de puiet, rame acoperite cu albina, decese etc si sa comparati cu datele culese de voi nu ati realizat nimic!

"Parerea mea!" (Nicolae Vacaroiu)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stupvertical

Grafic monitorizare stup : temperaturi in stup si greutate . Evolutie in ultimele 2 saptamani

Eugen B

Am si eu o intrebare, defapt 2, dispozitivu respectiv cand va iesi pe piata, si daca greutatea in mod special se poate observa de acasa in fiecare zi?

stupvertical

Citat din: Eugen B din Septembrie 04, 2014, 06:38:35 PM
Am si eu o intrebare, defapt 2, dispozitivu respectiv cand va iesi pe piata, si daca greutatea in mod special se poate observa de acasa in fiecare zi?

1. Dispozitivul va iesi pe piata dupa ce il vom utiliza pe perioada unui an apicol, asta se va intampla anul viitor in vara.
2. Monitorizarea poate fi observata in timp real pe calculator/ telefon mobil / tableta. In timp real vor fi afisate toate temperaturile precum si greutatea stupului.

Va exista si posibilitatea de a incalzi stupul la comanda apicultorului sau automat cand temperatura exterioara scade sub o anumita temperatura setata de apicultor.


oso

ideii pentru dezvoltare

-stup din poliuretan (foarte usor la transport, rezistent la umezeala ,nu trebuie vopsit,etc.)
-dotat obligatoriu cu GPS in caz ca se fura.  un exemplu de dispozitiv Tintag -vezi pe siteul lor.
-sistem de ventilare automat(cooler) pe corp de magazie.creste productia cu 30%. (alimentat cu panou solar) de fapt poti sa cumperi cu 150 euro pentru un stup.
-activare/dezactivare prin telefon colectorul polen(fund antivaroa) acest tip de colector are performante mai mari decat cel clasic.
-cip fixat pe matca-informatii (varsta,existenta ei in stup,pozitia ei pe rame ,localizare roi prin gps).
-unguri au tehnologia de rotatie (stup rotativ)din 2008.
-monitorizare acustica (stup bezmetic)

investitia cred ca merita mai mult la pavilioane apicole.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ionel07196555


oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani