Sondaj apicultura

Creat de oroles, Noiembrie 27, 2016, 07:14:39 PM

« precedentul - următorul »

filip

Ieri am discutat cu o vanzatoare la un magazin apicol.E o isterie nationala cu turtele.
Acea vanzatoare are stupi si era constienta ca acum nu se dau turte,dar daca au nu aduc turte ,cumpara din alta parte.
Deja sunt apicultori care au dat 2 kg de turta pe fam pana acum.
Eu ma intreb cati din acestia vor mai avea albine daca o sa fie o iarna grea.
Eu am unele banuieli,acei apicultori au rasa de albine care transforma hrana in albine fara a pune ceva in camara pentru iarna.
Genetic acea albina nu percepe iarna.............trist dar adevarat.
http://www.youtube.com/watch?v=zFLNsKfzdPM
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

NYK74

Albina italiană face același lucru,dacă ii dai jar,transformă toată rezerva în albină, dacă nu au destul hrană e jale,la fel si dacă nu au cules  :P

bmdna

Este posibil ca cei care pun turte sa fie incepatori. Eu recunosc ca in prima iarna cand am avut albine, am dat turte pe 29 decembrie. Citisem ca ghemul se formeaza in partea de jos a ramelor si se deplaseaza numai in sus. Iar cand ajunge sus pe rame, inseamna ca a terminat mancarea. Eu neavand pe cine sa intreb, nu eram sigur daca familiile au destula miere sau nu. Asa ca pe 29 decembrie am deschis usor cei doi stupi pe care ii aveam. Cand am vazut albine deasupra ramelor m-am speriat ca o sa moara de foame si m-am dus si am cumparat 2 kg de apifonda, le-am dat care 500 de g, pe care le-am si pus deasupra ramelor. Pe una au ros-o si au aruncat-o pe fundul stupului iar cealalta, familia fiind mai mica, au ros ceva din ea, dar am gasit bucati pe rame la revizia de primavara. Acum parca imi vine sa si rad, mancare era destula dar eu nu stiam... si atunci am vrut cumva sa ma asigur. Pentru ca tot asa, am citit ca daca nu mai au mancare si le dai turta, sint sanse sa le salvezi. Altfel sta treaba cu cei care au experienta, stiu ca nu au suficienta mancare, nu fac nimic atunci cand se mai pot completa rezervele si le tin pe turte din neiembrie. Chestia e ca ultimele ierni, mai ales iarna trecuta, acest sistem, cu turte din noiembrie nu a fost sanctionat. Nu a fost sanctionat pentru ca, cel putin la mine, pauza de cules polen a fost de o luna - ianuarie, deci albinele au fost active cam tot timpul. Cei care dau turte din noiembrie ar fi loviti daca ar veni o iarna care sa tine pana in martie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ionel07196555

Citat din: bmdna din Decembrie 09, 2016, 03:01:52 PM

. Nu a fost sanctionat pentru ca, cel putin la mine, pauza de cules polen a fost de o luna - ianuarie, deci albinele au fost active cam tot timpul.

Sinteti un norocos cu asa zona de polen .
Pe zona de sud est , cel putin la mine nu sa mai vazut polen de mult timp si primu care va apare va fi salcia pe la jumate martie sau mai tirziu .
daca as avea polen primavara timpuriu la salcim multe ar fi pe craca daca sint scapate putin .

bmdna

Citat din: ionel07196555 din Decembrie 09, 2016, 04:56:46 PM
Citat din: bmdna din Decembrie 09, 2016, 03:01:52 PM

. Nu a fost sanctionat pentru ca, cel putin la mine, pauza de cules polen a fost de o luna - ianuarie, deci albinele au fost active cam tot timpul.

Sinteti un norocos cu asa zona de polen .
Pe zona de sud est , cel putin la mine nu sa mai vazut polen de mult timp si primu care va apare va fi salcia pe la jumate martie sau mai tirziu .
daca as avea polen primavara timpuriu la salcim multe ar fi pe craca daca sint scapate putin .
Stati linistit, asta a fost anul trecut. Anul asta nu a mai intrat polen in stupii mei din septembrie de cand au inceput brumele. Totusi, e adevarat ca primavara in zona mea am polen destul de mult incepand cu podbalul care infloreste cand abia s-a luat zapada.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

serban

Ce se mai aude cu sondajul?

oroles

Il facem imediat ce se poate umbla in stupi. Lucrez la introducerea intrebarilor. Iarna nu e trecuta ca sa avem clar o imagine a pierderilor. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani