armurariul

Creat de antiopa din ardeal, Iulie 03, 2014, 08:18:46 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

 Se mai numeste si ciulinul laptelui sau ciulinul Mariei, este planta medicinala buna pentru boli ale ficatului. Radacina, tulpina si frunzele (dupa curatirea de spini) si la fel semintele sunt comestibile. Puteti verifica pe internet ca de-acolo am luat datele. Si acum vin cu intrebarea: Stie cineva cam cat da la hectar ca albinele umbla bine pe flori? Poze astept tot de la meseriasi! :D

clucian

Te referi la planta asta ?

Armurariul (Silybum marianum sau ciulinul laptelui) este o plantă din familia Asteraceae. Inițial nativă în Europa de Sud și Asia, se găsește astăzi în toată lumea. În România crește mai ales în zonele calde și însorite, precum Dobrogea. Semințele (fructele) sunt folosite în scopuri medicinale - datorita conținutului de silimarină (hepatoprotector).

Perioada de înflorire este din aprilie pâna în septembrie ofera nectar și polen cu o pondere la hectar  între 50 - 60 kg.

antiopa din ardeal

 Cred ca despre ea este vorba. Ma asteptam la o productie mai mare. La 2 ha la ce pot sa ma astept?

dodo79

Citat din: antiopa din ardeal din Iulie 03, 2014, 09:18:51 PM
Cred ca despre ea este vorba. Ma asteptam la o productie mai mare. La 2 ha la ce pot sa ma astept?
la miere.depinde cati stupi ai acolo. :hi:

antiopa din ardeal

 Pai si eu ca ciobanul cu oile -nu stiu exact, ceva peste 100. Dar mai sunt si altele in flora spontana asa ca de intretinere sper sa ajunga, roii culeg de la...Kaufland (coronita la 2,79 lei/kg) :)

D006

  La maracine in anii buni se scoate intre 10 si 15 kg. miere marfa pe familia de albine. Avand in vedere calitatile curative extraordinare al armurariului , mierea este foarte cautată. Astfel au aparut si falsuri , in mierea poliflora a fost gasita tocatura de maracine...
  Armurariu este singurul remediu dovedit in bolile ficatului .

oroles

Am pe islazul din spatele stupinei o groaza de armurariu dinasta. Bunicul meu il folosea cu succes pentru plamani.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani


dodo79

Citat din: antiopa din ardeal din Iulie 03, 2014, 09:41:47 PM
Pai si eu ca ciobanul cu oile -nu stiu exact, ceva peste 100. Dar mai sunt si altele in flora spontana asa ca de intretinere sper sa ajunga, roii culeg de la...Kaufland (coronita la 2,79 lei/kg) :)
din ce localitate esti?

antiopa din ardeal

 Sighisoara, stupii sunt la vreo 35 km spre Tg-Mures. Dar tu?