preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Pe dumneata te inteleg  ca esti nevoit sa-ti aperi prietenii dar o sa vezi ca n-o sa fie pretul asa cum vor ei!

bio

Apicultura este o ocupatie   rentabila doar in tari unde forta de munca este ieftina.

.... daca este asa rentabila apicultura de ce in Germania sau alta tara care gârâie de prosperitate nu gasin cite un pavilion sau stupina stationara la fiecare colt de strada..??


romikele

Eu nu apar pe nimeni, intamplator vad documente si tin evidenta stupinei de multiplicare, adica nu din vorbe sau povesti.
Pretul la stricat marii rechini, nu omul asta pe care nu-l cunoasteti, care are stupi la care nu a dat niciodata altceva decat zahar, fara turte din comert sau siropuri.
Atata timp cat nu are unde sa vanda mierea, prefera sa nu faca achizitii.
Nu obliga pe nimeni sa duca mierea la el, veti vedea evolutia la nivel national si european, e un blocaj major la nivel de stocuri uriase, pe fondul scaderii consumului datorita calitatii slabe a mierii, analize cu rezultate dezastruoase, pe bani foarte multi.

Nu am adus personal subiectul aici, deoarece banuiam reactia.
Marii apicultori care au provocat dezastrul prin falsifcari grosolane ar trebui macar sa taca...daca nu le e rusine.
Unii si-au pierdut autorizarile bio din cauza lor... bucovineanu stie la ce ma refer...

filip

Eu ma minunez cad de relaxat se discuta de miere falsificata ce se vede cu ochiul liber,adica un sfert e miere si 3 sferuri inlocuitori in bidon.
Cum aceiasi procesatori vindeau sirop subventionat si cumparau miere contrafacuta e normal ca treburile sa se imputa   la un moment dat.
In cazul asta cat de curata ar fi mierea acum cumparata in depozite zac zeci de tone de miere contrafacuta,ce fac procesatorii cu ea?
Nu ar fi exclus sa o transforme in hrana pentru albine.Cat de sanatoasa si fara boli o sa fie?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sorinma

Ce lingurita? Ca a dat fuga la chinezi si a cumparat linguroi.
Adevaru e ca stiu cazuri cand se da cine stie ce siropori si pe datorie de catre achizitionatori sau cum naiba sa-i numesc...in contul mierii care se produce la anu..oare de ce ?t
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

calmusdaniel

Daca apicultorul ar falsifica mierea,procesatorul nu ar primi-o,ca doar ii face analize la predare!Ei o iau miere 100% si dupa aia o boteaza si o baga la marile magazine.

sorinma

Pai asta e ideea daca nu ar lua miere de calitatebnu ar mai putea ei sa o boteze...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Voi vorbiti la modul general, fara sa cunoasteti starea de fapt.
Au fost cazuri cand s-a venit cu miere in amestec direct cu Dulcofruct, nu trecut prin gusa albinei.
Evident ca s-a vazut cu ochiul liber si acea miere a facut calea intoarsa, iar respectivul si-a pierdut pentru totdeauna credibilitatea.

Nu inteleg, cu ce drept jigniti un om fara sa-l cunoasteti?
Voi sunteti buricul pamantului, cinstitii de pe pamant si aruncati cu laturi, fara pic de rusine?
Omul a incercat sa traga un semnal de alarma, ca toti sa stie la ce sa se astepte, sa-si faca cele mai avantajoase calcule, iar voi ce faceti?

Aveam pretentia ca sunteti oameni cerebrali, dar ma dezamagiti!!!
PUNCT la acest subiect!

filip

Citat din: calmusdaniel din Februarie 15, 2016, 09:18:43 PM
Daca apicultorul ar falsifica mierea,procesatorul nu ar primi-o,ca doar ii face analize la predare!Ei o iau miere 100% si dupa aia o boteaza si o baga la marile magazine.
Sa nu uiam , se potate verifica cine si cat sirop subventionat de la Procesatorul X si cata miere a predat catre acelasi procesator X.
Ori cand a fost un parteneriat  tanguielile acestea nu sunt credibile.Nu doar apicultorii trebuie incriminati ci sistemul celor care au schimbat "Legea apiculturii si au gandit PNA-ul cu dedicatie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Eu nu inteleg cum de cehul vine cu tractorul cu F40, umple hranitoarele de mare capacitate. Apoi extrage si o vinde la procesator ca miere fara nici cea mai mica problema. Canadianul, americanul fac la fel. Sa nu mai spunem de antibiotice. La toti sunt tolerate, la noi nu. Cred ca se poate face o diferentiere intre cei care vand miere cat mai aproape de bio si cei care umbla cu maglavaisuri. Nu cred ca ar trebui sa dispara nimeni. Singura diferenta ar trebui sa fie pretul oferit. Aici sunt prea mari interesele. Ia sa incerce un procesator roman sa intre pe piata din Germania! Credeti ca ar avea succes? Chiar sa aiba miere bio cred ca tot i-ar gasit ceva gen: "s-a gasit polen de OMG iar lotul il vom refuza". Acestea sunt strategii ieftine si imorale. In plus, statul roman nu e invatat sa protejeze producatorul roman. Ca sa intram in UE a trebuit sa devenim piata si slugi pentru ei. Acum cred ca am avea si noi dreptul la o felie de tort, iar apicultorul roman ar trebui incurajat. Procesatorilor ar trebui sa li se puna cote pentru import, ca de exemplu: Poti importa doar 20% din mierea pe care o desfaci la rafturi. Restul trebuie sa fie romaneasca.  Din pacate nimeni nu gandeste asa... Ca sa nu mai spunem ca pretul oferit pe miere este indicatorul cel mai bun in functie de cum va fi apicultura romaneasca peste cativa ani. Din ce sa faci investitii daca tu primesti pe kg de miere un pret extrem de mic? E un cerc vicios care ne face sa fim saraci si prosti!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Legile sunt legi.
Pestele mare totdeauna il inghite pe cel mic.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Mai desteptilor, laboratoarele sunt in Germania, nu la noi.
Daca buletinele vin negative, cum sa zicem noi ca mierea e buna?
S-a gasit destula miere cu pesticide, le-ati bagat voi in miere?
Mierea nu e falsificata, dar nu e conforma... cine credeti ca o cumpara?

calmusdaniel

Pentru mine e de neinteles cum un anumit grup a inceput de ceva timp sa arunce cu aceste presupuse si prezise preturi de cate ori au avut ocazia.
Cei de la ACA de ce nu-si dau cu presupusul?

Jimmy2011

Pesticide s-au gasit in analizele pentru cei certificati bio.Parerea mea personala este ca achizitorul este un om care face un bussines ca si apicultorul, nu l-as injura. iti convine pretul oferit, vanzi , nu iti convine cauti alti achizitori.
Cred ca problema arzatoare este la apicultorii care intrevin in inmultirea mierii, o falsifica cu tot felul de indulcitori !
Nu m-ar mira sa fim foarte aproape de o interdictie de export miere in UE,ceva gen China. Oricum nu vom ramane nesanctionati de piata si de UE pentru toate kakaturile noastre.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

albinasebes

situatia asta este doar in Romania?
in Franta au recoltat miere albastra, verde ....
din nou suntem pusi la colt si instruiti sa fim consumatori si nu producatori, nimic nu e intamplator
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)