preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: oroles din Ianuarie 26, 2016, 05:06:48 PM
Ar fi o mica problema care s-a intamplat si in cazul altor forme de organizare juridica. Sa presupunem ca vinzi unui achizitor o anumita cantitate de miere pe care o consemnezi in caiet. Daca vine si te controleaza Fiscul, pe ei nu ii intereseaza daca ai incasat suma. Tu trebuie sa platesti impozit ca scrie acolo ca ai vandut-o. Asa se intampla si cu PFA-ul. Tu emiteai factura si chiar daca nu incasai banii, tot trebuia sa ii platesti statului. Nu se uita pe registrul de incasari si plati sa vada daca suma ti-a intrat. Sper sa nu ma insel...
te inseli total , esti pe langa subiect.

thomas

Citat din: filip din Ianuarie 26, 2016, 09:17:33 PM
Citat din: thomas din Ianuarie 26, 2016, 09:02:58 PM
De ce ti s-a diminuat atat de mult cantitatea de miere obtinuta?
Am o zona foarte buna,am tei,salcam poliflora si uneori mana.
De ceva ani poliflora si tei e ca inexistenta pentru valorificat,iar la salcam e o invazie de mii de fam aduse in pastoral.
Eu nu dau zahar in lipsa de cules,albina trebuie sa gestioneze situatia.
Eu consider o matca buna care corespunde sa aiba ponta buna cand e cules si sa reduca ponta in lipsa de cules.
Doar asa apicultura e rentabila..........

Inteleg. Te-am intrebat, pentru ca am prieteni care practica apicultura de prin anii 60 si spun acelasi lucru: cu familii putine faceau tone si acum cu sute de familii d-abia mai fac salariul pentru familie. Adica baza melifera nu mai produce nectar, chiar daca ea exista.
Acest lucru determina cresterea pretului pe an ce trece (exista statistici certe), sau determina compensarea productiei cu.. altceva.

Si eu sunt stationar si aceeasi problema o am. Tei uneori, poliflora faneata mai rar, poliflora de primavara extrem de rar. Doar salcam, dar au inceput sa vina tot mai multi in zona. Intre culesuri nu hranesc, si stupii se descurca, dar asta toamna daca nu bagam completare cu zahar, n-aveau mai mult de 5-7 kg ale lor.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


filip

Citat din: D006 din Februarie 08, 2016, 12:15:08 PM
Citat din: filip din Februarie 08, 2016, 08:45:54 AM

Unde e mierea produsa in Romania?

la LIDL.
Mierea romaneasca se incadreaza la categoria NON-UE? =))
E pe principiul daca nu suntem in Schengen putem spune ca nu suntem integrati in UE.
Asta e vrajeala sa scrie pe eticheta daca e din UE ori NON-UE sau ambele.Scrie tara de origine fara a cupa mierea..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Vezi ca este o campanie cu miere de floarea soarelui 100% romanesca . Sa vedem ce va cumpara romanul de acum , miere romaneasca sau miere chinezeasca ?

filip

Citat din: D006 din Februarie 08, 2016, 12:28:54 PM
  Vezi ca este o campanie cu miere de floarea soarelui 100% romanesca . Sa vedem ce va cumpara romanul de acum , miere romaneasca sau miere chinezeasca ?
Eu sunt multumit,sunt cautat atat de romanii plecati din tara cand vin in concediu cat si de cei care pun pachete rudelor plecate in strainatate plus clientela locala.
Calitatea si increderea conteaza mult.
Apicultorii trebuie sa invete sa nu fie captivi procesatorilor..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Zip2006

Salutare la toata lumea ,am dat miere poli. la citiva stanieri din Italia ..au dat-o la analize babele italiene si cind au vazut ca a iesit miere BIO nu se mai satura de mincat ..iar eu dau mierea la convetional ca prostu...sintem prostiti pe fata de procesatori ..salutate.

D006

Citat din: Zip2006 din Februarie 08, 2016, 02:37:30 PM
Salutare la toata lumea ,am dat miere poli. la citiva stanieri din Italia ..au dat-o la analize babele italiene si cind au vazut ca a iesit miere BIO nu se mai satura de mincat ..iar eu dau mierea la convetional ca prostu...sintem prostiti pe fata de procesatori ..salutate.

  cate tone dai pe an la babele italiene ?

oroles

 
Citat din: Zip2006 din Februarie 08, 2016, 02:37:30 PM
Salutare la toata lumea ,am dat miere poli. la citiva stanieri din Italia ..au dat-o la analize babele italiene si cind au vazut ca a iesit miere BIO nu se mai satura de mincat ..iar eu dau mierea la convetional ca prostu...sintem prostiti pe fata de procesatori ..salutate.
=D> Eu cand spun...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Dan Pașca

#340
     :(((((    nu prea suna a bine,ce facem cu 6,7   lei /kg    si maxim 12lei/kg salcam ,   la un calcul scurt cu toate taxele incluse si cheltuielile  anului 2015(unul bun pt mine) nu pot sa zic ce voi face.....  la preturile astea o sa ne reorientam spre un servici si apicultura hobby....   Cred ca cea mai mare vina o au cei care fac miere din F40 si din zahar,  trebuie regandit totul si sa incercam desfacerea produselor fara marii procesatori.

bucovineanu

Asa zisii procesatori oare nu au nici o vina? Din ce stiu eu toti cei care cumpara miere au adus sute sau mii de tone de F 40 si alte maglavaisuri pe care le-au vandut apicultorilor, iar acum se plang de faptul ca mierea nu mai e miere.
Crize din astea au mai fost si vor mai fi. Acum se vor cerne apicultorii. Cei care produc miere adevarata vor rezista cu greu, iar cei care se bazau pe mierea din butoi sau sac or sa dispara. Parca erau totusi prea multi apicultori care credeau ca din apicultura te poti imbogati peste noapte. Pacat ca sunt afectati si cei din prima categorie din cauza celor din a doua.

calmusdaniel

Cum s-a adunat elita sa dezbata pretul la miere,si cum le-ar conveni lor sa ia mierea cu 7lei si-o lumanare!
Mai oameni buni,nici nu stiti daca se va face ceva miere si voi deja arvuniti pielea ursului!Voi vorbiti de falsuri,cand stati cu hranitoare de mare capacitate si le imbuibati de F40?
Sa nu credeti voi ca apicultorii sunt asa de prosti sa dea mierea pe nimica toata!Se vor gasi si alte optiuni.

calmusdaniel

Citat din: bucovineanu din Februarie 15, 2016, 08:30:38 PM
Asa zisii procesatori oare nu au nici o vina? Din ce stiu eu toti cei care cumpara miere au adus sute sau mii de tone de F 40 si alte maglavaisuri pe care le-au vandut apicultorilor, iar acum se plang de faptul ca mierea nu mai e miere.
Crize din astea au mai fost si vor mai fi. Acum se vor cerne apicultorii. Cei care produc miere adevarata vor rezista cu greu, iar cei care se bazau pe mierea din butoi sau sac or sa dispara. Parca erau totusi prea multi apicultori care credeau ca din apicultura te poti imbogati peste noapte. Pacat ca sunt afectati si cei din prima categorie din cauza celor din a doua.

Procesatorii sunt niste falsori care care au dus-o bine cu vanzarea  la F40 si cu fonduri europene!
Terminati cu  tampeniile astea,si castigati-va banii prin munca cinstita nu pe spinarea la apicultori!
Terminati cu propaganda asta de doi lei!

romikele

Nene Dane, aici n-o nimerisi!
Daca toti ar fi hranit cu lingurita ca matale, acum nu ar fi existat aceasta situatie.
Preturile din discutia cu pricina nu sunt fixate de procesatorii interni, ci de cererea de pe piata externa.
Cine e idiot sa ia mierea din intern cu 15 lei/kg si sa o dea afara cu 7?

Toti vrem cat mai multi bani pe munca noastra, la fel si altii. Dar cand nu se poate, se pune STOP si se asteapta vremuri mai bune.
Suntem mari meseriasi in a critica pe altii, a carui munca nu o cunoastem, dar pitim sub pres propriile misculatii.