preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Eu am vandut personal, in Germania, cu 13 euro/kg.
Atat era pretul si la supermarket. Neamtul a gustat, i s-a parut muuult mai buna decat cea de la supermarket si a platit "nemteste", exact pretul de la raft, fara comentarii sau tocmeli. Eu eram multumit si cu un pret mai mic, pentru ca si un sfert din pret daca imi dadea, tot era mai mult decat primeam in tara pe kg.
Nu am vandut cantitati industriale, nu va speriati. Au fost 20 kg, pentru ca atat aveam la mine, nu plecasem acolo ca sa vand miere ci cu alta treaba.... insa in 2-3 zile a venit neamtul si cu altii ca sa cumpere miere... 300 de kg daca aveam atunci la mine, o vindeam pe toata.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

roi_ag

Citat din: oroles din Martie 05, 2015, 09:15:58 PM
Eu fac apicultura din pasiune si pentru a-mi omori timpul si nu din incercarea de a scoate profit cu orice pret. Am intrat cu 23 de stupi in 2014, am ajuns la 57 (am dublat si am mai cumparat 10 roi).
Pasiune poate fi si la 57 de stupi dar nu omorat de timp ci de shale  :nod:

oroles

Citat din: ionel07196555 din Martie 06, 2015, 05:51:55 PM
Citat din: oroles din Martie 06, 2015, 05:32:48 PM

Eu am vandut vreo 20 de kg in Germania dar in niciun caz la pretul asta. E exagerat. Pretul la ei e aproximativ ca la noi.  :=))
Te intreb : ai dat si ai primit tu bani sau ai trimis prin cineva ?
Da pretu e cam acelas ca la noi ca vrem noi sa nu venim cu ia acasa .
Nu stiu cit de educat e consumatoru lor dar eu am avut probleme cu ia cristalizata ,cind a fost lichefiata totu  {  GUT son GUT  } Ales OK
Am trimis prin fratele meu. Nu inteleg intrebarea cu banii... Am spus ca am dat prin fratele meu. Acum daca crezi ca fratele meu nu mi-a dat banii sau m-a inselat... Eu initial mierea i-am dat-o lui pentru consum propriu. Pretul este asemanator cu al nostru. Cand spun ca e asemanator cu al nostru inseamna ca e cam acelasi pret ca in magazin, nu ma refer la pretul de la producator direct. Eu am vizitat cateva marketuri ca Rewe, Netto si am vazut cum sunt preturile acolo. Diferentele nu sunt asa de mari in zona aceea.

Aveti aici mai multe discutii pe tema. Veti vedea ca preturile difera.

http://www.bienenaktuell.com/forum/honigpreis-2013
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

De exemplu in franta si in italia un aliment bio-ecologic costa de 4-8 ori mai mult la supermarket (rosii sau altele asemenea). Adica daca in loc de 2 euro ar costa 16 euro nu m-ar fi mirat. Diferenta nu este mica. Calitatea atrage un pret pe masura.
O sa ma uit la miere cu prima ocazie ca pana acum nu m-a interesat. (cat costa o miere made in china, una made in italy, una bio, etc...)
Sa-mi fac o idee de pret.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Cu totii  ne bucuram si ne dorim sa avem la produsele care le producem un pret cit mai bun .... dar citeodata cerintele noastre nu coincid cu puterea de cumparare a zonei unde vindem produsele .
Mi-as dorii sa imi vind produsele direct consumatorilor din zone mai bogate..... dar ma adaptez la posibilitatile zonei mele.
Deasemenea obtinerea unei  cantitati mai mare de produse obtinute ne ajuta in a cere un pret mai usor acceptabil de catre cumparatori.

Ca tot venii vorba de vinzare, preturi.... eu am o vorba ; "clientul care imi vine la poarta nu pleaca cu banii inapoi acasa "... trebuie sa-mi vind marfa pentru a face loc alteia care o obtin din exploatarea familiilor de albine.
Vine clientul sa ia un borcam de miere ... din 2-3 vorbe aflu ce si-ar m-ai dorii si in functie de ce produse am il mai ajut sa se hotarasca sa cumpere ba un polen.. ba o tinctura de propolis sau un fagure cu miere.....sau chiar un litru de vin sau tuica obtinute si cu miere .
Ca venii vorba de tuica... o lingura de polen crud aruncata in vasul in care se pastreaza tuica ii da o aroma placuta.... sa nu mai spun de citiva stropi de tinctura de propolis.

MOTANUL

Întrebasem mai mult ca sa ma lamuresc eu (ca nu am venit ieri cu pluta pe dambovita);
Chiar daca nu am vandut nici un borcan de miere stiu ce sa inghit nemestecat si ce nu.

Am vazut si un reportaj cu un distribuitor din ploiesti care vinde doar in germania cu tirul (cumpara miere din ploiesti si din jur ca nu are el cum sa produca atatea tone sa exporte in germania); Are deja tiruri, logistica etc.
Eram curios daca si ofera producatorului de miere de calitate un pic mai mult (sau tot 9-10 lei da pe miere); Si cat scoate el pe miere in germania e treaba lui si profitul lui.

@bio: e clar ca nu poti de unul singur sa vinzi miere in germania (ai iesi in pierdere sa platesti transport, sofer, sa cauti cumparator etc).
Nu se justifica pt. un producator.
Treaba asta devine rentabila de la 3-4 tiruri in sus. (100 de producatori de talia ta sau 10.000 de talia mea  :D) Si cu cat esti mai mic cu atat ai mai putine optiuni (nu ma astept sa vand miere in germania).

In romania trebuie sa ne adaptam la putera de cumparare din zona.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Cheia succesului in orice afacere e sa vinzi scump, adica utilizatorului final. Eu am alta strategie. Dau cu 2 sau 3 lei mai mult ca la procesator direct la clienti. In loc de 2 borcane ia 5 si iau banii direct, nu dupa o luna cum fac altii. De ex. am dat cu 15 lei fs si 18 rapita la borcan de 720, de-al mare. Reusesc sa dau direct intre 300 si 500 kg. Sunt satul de procesatori
Care te mai fura si la cantar. La bidonul de aluminiu iti ia si 3.5  kg miere. Sunt de diferite greutati. Cine a dat stie de ce vorbesc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Eu le mai dau bonusuri. La 10 kg un borcanel mic, la 20 un borcanel mai mare. Sau o sticluta de propolis. De regula nu cumpara decat 1-2 borcane, dar daca fac asa incep sa se vorbeasca intre ei si imi vin cu cereri de cate 10 kg odata. Ala care vine cu plasa isi ia borcanul. Eu ii zic "dealerul". Practic face treaba mea convingand oameni. Nu trebuie sa ii mai conving eu. In plus nu vin toata ziua la poarta. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

ai vazut ce succes au borcanele cu un pic de faguras in ele ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

CRISTIAN71

Cateva preturi de raft la miere in Belgia .

romikele

Citat din: CRISTIAN71 din Martie 28, 2015, 10:51:32 PM
Cateva preturi de raft la miere in Belgia .
Cum ai stat cand ai facut poza?  :uimit: :smile:

mosunick

Poza aia m-a lasat cu ameteli, frate... E din emisfera sudica, de-aia sta in cap? :rotfl:
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

CRISTIAN71

 :D   Intoarceti-o voi . Mie i-mi este mai greu ca am facuto cu tel. si tot cu el am postato. In albumul de fotografi era normala dar nu stiu cum sa intors.

MOTANUL

Lasa-i ca sunt pusi pe glume  :D Nu aveai cum sa scapi basma curata cu poza respectiva.

Intre 9 si 12 euro costa kg de miere. Semnificativ mai scump ca la noi.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Citat din: CRISTIAN71 din Martie 29, 2015, 10:38:40 AM
:D   Intoarceti-o voi ... era normala dar nu stiu cum sa intors.
Iaca na, poftim, am intors-o eu... si pe gratis, ca azi e mai ieftin  :rotfl: