preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

Ala de 720 daca nu-l umpli :)
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Popular sunt numite "borcane de 800 de grame". Nu stiu exact cati ml are. Intra cam 900-1000 gr de miere in el.
Cam asa arata borcanul cu pricina.



Stuparii  din Piata din Bacau au o varianta putin mai mica. Am fost in piata, ma uitam la miere si a incercat sa imi vanda si mie o doamna. Intrand in discutie cu ea mi-a zis ca are o varianta de borcan in care intra mai putina miere decat borcanul de mai sus. Aspectul e identic, capacitatea difera. Femeia a zis ca avertizeaza clientii cand le da borcanul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

 Este borcanul de 750 ml. Daca acel borcan e umlut ochi cu miere bine maturata are exact 1kg.

dinupaltinis

Citat din: oroles din Martie 05, 2015, 08:16:28 PM
Atat in capitalism cat si in comunism se intampla la fel. Se achizitioneaza mierea de la stupar le un pret derizoriu si se dala un pret mult mai mare. Asta este de cand lumea.

Acum ce spune Eugene partial adevarat insa, majoritatea produselor alimentare au o problema - sunt perisabile sau sufera modificari. Mierea nu e perisabila dar sufera modificari ceea ce o face sa fie refuzata. Stiu caz al unui stupar care a gandit la fel ca Eugen si a tinut mierea la pastrare in speranta ca anul urmator va fi mai scumpa. Anul urmator s-a dus cu ea la ACA si din cauza ca nu mai avea aceeasi calitate a primit un pret semnificativ mai mic. Eu nu zic ca e bine sa te duci la ei si sa le pui mierea in fata si sa astepti banul. Problema e ca putini stupari pot sta in piete deoarece ei au treaba. In piete stau doar samsarii. La fel si taranul. Problema e ca nici taranul adevarat nu are timp sa stea la taraba cu marfa, nu are spatii adecvate de pastrare a marfii si prefera sa dea marfa samsarilor pe un pret mai mic. Si in cazul stuparilor treaba sta la fe :D

Citat din: oroles din Martie 05, 2015, 08:48:49 PM
Eu nu vorbesc despre proprietatile nutritive ci despre faptul ca se cristalizeaza si nu mai are acelasi aspect comercial. Cum consumatorul nu este educat si nu stie ca este un proces natural firesc, apar probleme la comercializare. In primavara a venit o batrana sa cumpere miere si nu a vrut in ruptul capului miere poliflora cristalizata.

Eu am clienti si nu am miere. :D E drept ca o dau cu 17-18 RON borcanul de 800 gr.  Mi se pare un pret rezonabil avand in vedere ca in zona mea e cam tot acelasi pret. In piata poliflora se da cam cu 20 de ron dar oricine vine la producator se asteapta sa cumpere mai ieftin decat in piata. Diferenta intre mine si cei din piata e ca le cer borcanul la schimb. :D Daca nu vor, le dau cu 20 de lei. Ca o ironie, sotia directorului ACA de la mine din zona imi e colega de serviciu. Mierea o vinde printre colegi tot cu 17 lei kg (poliflora). Cum toata lumea a vazut ca e amestecata cu miere de tot felul colegii prefera sa cumpere de la mine.

Cita miere ati produs dvs.anul trecut?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

oroles

Nu cred ca e relevant cata miere am produs. Avand in vedere ca nu fac pastoral, nu dau substitute pe baza de zahar in sezon si am mers si pe inmultire (dublare) intr-un an care stim cum a fost, cantitatea e miere  a fost destul de mica. Capacitatea mea de desfacere cu amanuntul la acest pret ar fi undeva la 500-600 de kg. Eu fac apicultura din pasiune si pentru a-mi omori timpul si nu din incercarea de a scoate profit cu orice pret.

Daca esti stupar bun iti poti da seama cam cat am scos. Am intrat cu 23 de stupi in 2014, am ajuns la 57 (am dublat si am mai cumparat 10 roi).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Martie 05, 2015, 09:02:24 PM
Popular sunt numite "borcane de 800 de grame". Nu stiu exact cati ml are. Intra cam 900-1000 gr de miere in el.
Cam asa arata borcanul cu pricina.



Stuparii  din Piata din Bacau au o varianta putin mai mica. Am fost in piata, ma uitam la miere si a incercat sa imi vanda si mie o doamna. Intrand in discutie cu ea mi-a zis ca are o varianta de borcan in care intra mai putina miere decat borcanul de mai sus. Aspectul e identic, capacitatea difera. Femeia a zis ca avertizeaza clientii cand le da borcanul.

Este borcan de 720 ml..
..varianta mai mica este de 580 ml.

MOTANUL

Citat din: Eugen B din Martie 05, 2015, 07:51:33 PM
Daca stuparii ar fi destepti nu ar da mierea la pret de nimic si sa vezi cum ar creste dupa pretul mierii, dar daca sunt multi "afaceristi stupari" si o da la 9-10 ron kg tot asa vor si oferii shmecherii.

Ideea ar fi ca daca ar cere mult mai mult ar lua din china ca e mai ieftin (ma refer la supermarketuri); E prea putin educat clientul sa faca diferenta;
Supermarketul vrea pret mic si cantitate mare tot anul.

Raman cu 2 nelamuriri:
- a vandut cineva miere cu 35 euro kilogramul sau pe aproape?? (eu de asta am pus articolul ca mi se pare enorm)? Mai citisem si alte articole ca mierea de calitate vanduta in strainatate se vinde cel putin dublu (dar asta inseamna tiruri, logistica, contracte etc);
Ce nu stiu eu este daca se ofera mai mult pe ea sau tot cu 9-10 lei e cumparata.

Hai ca in loc de 9 lei o vinde lumea cu 18 sau 20 nu ma mira. Dar de la 2 euro la 35 de euro e alta treaba.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Citat din: bio din Martie 05, 2015, 10:38:26 PM
Este borcan de 720 ml..
..varianta mai mica este de 580 ml.
Asa e. Eu din graba am scris 750. Oricum referitor la greutatea mierii care intra in el nu am gresit.  :smile:

MOTANUL

#23
Bine cu greseala  :); Eu habar nu aveam ca un kg intra in borcan de 720 ml.
O sa cumpar si un cantar ca am resimtit lipsa lui când am facut turta.

Am gasit la vanzare miere de zburatoare cu 30 ei kg certificata "ecologica"" in romania si germania.
http://www.apishop.ro/miresme_zburatoare_500g
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Mihai Sergiu

De 2 ani n-au fost conditii pentru a culege de la zburatoare cel putin in zona cj-ab.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

MOTANUL

De asta m-am si mirat - la vanzare vad ca mai este.
Si sa nu-mi spuna mie cineva ca a fost culeasa in Martie 2015; E clar ramasa din anii trecuti.
Intrebarea ar fi: Cum omul asta care cere ~4 euro a ramas cu ea pe stoc si altul sustine ca vinde aceeasi miere cu 35 de euro? E ceva putred in ecuatie... Sau ceva imi scapa mie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Citat din: MOTANUL din Martie 05, 2015, 10:43:11 PM
- a vandut cineva miere cu 35 euro kilogramul sau pe aproape??
Eu am vandut vreo 20 de kg in Germania dar in niciun caz la pretul asta. E exagerat. Pretul la ei e aproximativ ca la noi. Fratele meu a zis ca sunt foarte suspiciosi daca le vinzi miere, mai ales din Romania. :) In plus, nu poti da la oricine ca daca te toarna ca vinzi miere ai incurcat-o. Mai intai trebuie sa le dai miere sa guste, sa le dezvolti simturile si gustul, dupa aia le spui povestea mierii si abia la sfarsit le propui prieteneste ca le poti aduce. Nici cu masina nu poti duce multa ca devin suspiciosi.  :=))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: MOTANUL din Martie 06, 2015, 01:23:21 PM
....
Intrebarea ar fi: Cum omul asta care cere ~4 euro a ramas cu ea pe stoc si altul sustine ca vinde aceeasi miere cu 35 de euro? E ceva putred in ecuatie... Sau ceva imi scapa mie.

..fiecare cum gaseste clientul..

..fiecare cum se face cunoscut./.

ionel07196555

Citat din: oroles din Martie 06, 2015, 05:32:48 PM

Eu am vandut vreo 20 de kg in Germania dar in niciun caz la pretul asta. E exagerat. Pretul la ei e aproximativ ca la noi.  :=))
Te intreb : ai dat si ai primit tu bani sau ai trimis prin cineva ?
Da pretu e cam acelas ca la noi ca vrem noi sa nu venim cu ia acasa .
Nu stiu cit de educat e consumatoru lor dar eu am avut probleme cu ia cristalizata ,cind a fost lichefiata totu  {  GUT son GUT  } Ales OK

CRISTIAN71

In Anglia mierea la raft este 2-3 lire poliflora iar cea de salcim 6 lire. Recipientele au 340 g.