preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

ionut.api

Care credeţi că fi preţul la mierea de floarea soarelui şi la cea poliflora?

dodo79

la Aricola Mures azi se vinde poliflora cu 20 lei si salcam cu 29 lei

daniel.arad

Intrebati de pretul la achizitori ori asa cum a zis colegul dodo79 vanzare cu amanuntul? Este foarte mare diferenta. Eu de exemplu la piata am scumpit mierea. Rapita si fl soarelui 20, poliflora 25, tei, 28 si salcam 30. Cineva ar oferi pe fl soarelui 12.... Cred ca sigur vor creste preturile mult, este mare saracie de miere la stupari.... Cu stima.

bucovineanu

Citat din: dodo79 din Iulie 02, 2014, 01:56:44 PM
la Aricola Mures azi se vinde poliflora cu 20 lei si salcam cu 29 lei
Astea sunt preturile la vanzare. Important e cu ce preturi cumpara.  :smile:

dodo79

Citat din: bucovineanu din Iulie 02, 2014, 08:08:05 PM
Citat din: dodo79 din Iulie 02, 2014, 01:56:44 PM
la Aricola Mures azi se vinde poliflora cu 20 lei si salcam cu 29 lei
Astea sunt preturile la vanzare. Important e cu ce preturi cumpara.  :smile:
azi am fost acolo dar nu am intrebat.nu aveam de ce  :) :) :).la 10 kg de miere de salcam cat am scos. :hi:

ionut.api

preţul la procesatori, la acestia ma refeream.bineînţeles dacă o sa avem destulă miere in butoaie că sa le dam şi lor.

Kov iulian

Citat din: ionut.api din Iulie 03, 2014, 11:41:01 PM
preţul la procesatori, la acestia ma refeream.bineînţeles dacă o sa avem destulă miere in butoaie că sa le dam şi lor.

Sau nu...

sorin tm

La Apidava preturile  de la aceasta data sunt  urmatoarele:
Salcam -20 lei
Poliflora-12 lei
F.S.       -11lei
Daca alti mai stiu alte  preturi de achizitii sa  informeze   .
Salutari

MOTANUL

Am inteles ca la ACA mierea poliflora se cumpara cu 9 lei kg. (~2 euro)
Am vazut ca se vinde in magazinul lor din Bucuresti cu 28 de lei kg. Pana la urma pretul nu e mare avand in vedere ca se mai si verifica (cel putin asa am inteles) - la supermarket am vazut la TV ca e multa miere made in china care e foarte proasta calitativ si tot 28 lei costa.

Diferenta intre pretul de achizitie si cel de vanzare este destul de mare. Are cineva idee de ce? (cineva care se ocupa cu asa ceva, poate sa confirme sau sa infirme parerea mea)

Tot zilele astea am citit un articol din care reulta ca un borcan de miere se poate vinde si cu 35 de euro:
http://agrointel.ro/30597/cel-mai-bun-pret-mierea-romaneasc-cluj/

E lauda sau exista o diferenta atat de mare intre o miere ecologica si una de monocultura?

Eu nu am vandut nici un borcan de miere asa ca orice parere e bine-venita. (Doar am facut cadou);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Daca stuparii ar fi destepti nu ar da mierea la pret de nimic si sa vezi cum ar creste dupa pretul mierii, dar daca sunt multi "afaceristi stupari" si o da la 9-10 ron kg tot asa vor si oferii shmecherii.

oroles

Atat in capitalism cat si in comunism se intampla la fel. Se achizitioneaza mierea de la stupar le un pret derizoriu si se dala un pret mult mai mare. Asta este de cand lumea.

Acum ce spune Eugene partial adevarat insa, majoritatea produselor alimentare au o problema - sunt perisabile sau sufera modificari. Mierea nu e perisabila dar sufera modificari ceea ce o face sa fie refuzata. Stiu caz al unui stupar care a gandit la fel ca Eugen si a tinut mierea la pastrare in speranta ca anul urmator va fi mai scumpa. Anul urmator s-a dus cu ea la ACA si din cauza ca nu mai avea aceeasi calitate a primit un pret semnificativ mai mic. Eu nu zic ca e bine sa te duci la ei si sa le pui mierea in fata si sa astepti banul. Problema e ca putini stupari pot sta in piete deoarece ei au treaba. In piete stau doar samsarii. La fel si taranul. Problema e ca nici taranul adevarat nu are timp sa stea la taraba cu marfa, nu are spatii adecvate de pastrare a marfii si prefera sa dea marfa samsarilor pe un pret mai mic. Si in cazul stuparilor treaba sta la fel.

In urma cu vreo 20 de ani bunica mea, neavand ce face a dus 2 saci cu fasole in piata din Roman. Deoarece avea multa fasole si dorea sa scape de ea a pus un pret mult mai mic decat ce practicau vecinii ei de tarabe. Se facuse coada la taraba la ea ca pe timpul lui Ceausescu. Multi se sesizasera de "oferta" si au inceput sa cumpere. Dupa vreo ora a venit la ea niste tigani care vindeau in piata acolo si au incercat sa o intimideze. Cum bunica mea e dintr-o bucata nu prea le-a mers. A plecat si a au venit peste inca jumatate de ora si au intrebat-o cata marfa are. Ea le-a raspuns si imediat ce le-a spus i-au pus banii in mana si au luat sacii cu fasole. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Nu cred ca se pierde asa repede calitatea mierii. De aca nu am ce comenta, la ce pret da pe miere cine are minte stie deja parerea mea. Eu spun ca mierea pastreaza calitatea multi ani.
Oricum nu poti vinde miere pe piata daca si f multa. In primul rand e mult de lucru la stupi si i  al 2lea rand aici in zona mierea nu prea este cautata. poate cu timpul iti faci clienti, dar conteaza si cat faci pana la piata , banii de drum , avize si alte chestii. Asta e parerea mea. oricum incuraj stuparii sa ceara bani pe miere si sa nu o dea de pomana.

oroles

Eu nu vorbesc despre proprietatile nutritive ci despre faptul ca se cristalizeaza si nu mai are acelasi aspect comercial. Cum consumatorul nu este educat si nu stie ca este un proces natural firesc, apar probleme la comercializare. In primavara a venit o batrana sa cumpere miere si nu a vrut in ruptul capului miere poliflora cristalizata.

Eu am clienti si nu am miere. :D E drept ca o dau cu 17-18 RON borcanul de 800 gr.  Mi se pare un pret rezonabil avand in vedere ca in zona mea e cam tot acelasi pret. In piata poliflora se da cam cu 20 de ron dar oricine vine la producator se asteapta sa cumpere mai ieftin decat in piata. Diferenta intre mine si cei din piata e ca le cer borcanul la schimb. :D Daca nu vor, le dau cu 20 de lei. Ca o ironie, sotia directorului ACA de la mine din zona imi e colega de serviciu. Mierea o vinde printre colegi tot cu 17 lei kg (poliflora). Cum toata lumea a vazut ca e amestecata cu miere de tot felul colegii prefera sa cumpere de la mine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Care borcan cu miere are 800 de grame?

Eugen B

Oroles mierea cristalizata se poate incalzii la o anumita temperatura si o faci iar lichida. Cred ca te referi la borcan de 800ml si nu grame.