preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: CRISTIAN71 din Mai 08, 2015, 09:22:24 PM
...Mai oameni buni nu mai trimiteti miere de salcim cristalizata in occident. =))

De ce ? Din câte ştiu eu, nemţii au cultura savurării mierii cristalizată, care poate fi întinsă pe pâine ca/cu untul !

Citat din: jean_dobrita din Mai 09, 2015, 11:00:34 PM
...deoarece la en-gross in Tg Jiu e f mic pretul..

Cam cât ?

jean_dobrita

Miere rapita 10 lei kg la aca Tg Jiu

cipik

Cat merge salcamul?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

gore

Cred ca va pleca de la 18 lei, dar mai bine asteptati, procesatorii acum dau putin, abia spre toamna-iarna cand e cererea va fi mai mare se va scumpi mierea. Cel mai bine pastrati mierea, nu se stie ce vara vom avea, apoi daca nu merge teiul si nici floarea soarelui, o sa ne plangem ca ne mor familiile la iarna de foame.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

CRISTIAN71

Acum o saptamana am cumparat deaici miere de salcam sticluta de 250 grame la pret de 4 euro si ceva. Are gust de salcam , dar mi se pare cam fluida. Am cumparat-o mai mult de curiozitate.

pistol28

Nectarul de salcâm se transformă în miere când are 18 % umiditate, lăsaţi borcanul timp de o săptămână, fără capac la loc răcoros şi aerisit, cu un tifon peste el să nu intre insecte.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

CRISTIAN71

Stiu asta cu maturarea mieri.
Care insecte , ca astia nici de astea n-au. Pana acum nu am vazut temperaturi mai mari de 18-19 grade.  Vara temperatura aici deabia ajunge la 25-27 grade. In schimb umiditatea nu scade sub 60%.

pistol28

Sunt unele elemente care îmi scapă, luminaţi-mă pentru a emite o părere cât de cât acceptabilă.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Marin D

Citat din: oroles din Martie 05, 2015, 09:02:24 PM
Popular sunt numite "borcane de 800 de grame". Nu stiu exact cati ml are. Intra cam 900-1000 gr de miere in el.
Cam asa arata borcanul cu pricina.



Stuparii  din Piata din Bacau au o varianta putin mai mica. Am fost in piata, ma uitam la miere si a incercat sa imi vanda si mie o doamna. Intrand in discutie cu ea mi-a zis ca are o varianta de borcan in care intra mai putina miere decat borcanul de mai sus. Aspectul e identic, capacitatea difera. Femeia a zis ca avertizeaza clientii cand le da borcanul.
In borcan ca cel din foto, intra fix 900g

stefan1

  Borcanul de 720 ml bine umplut are 1 kg. Mai sunt borcane asemanatoare ca aspect dar de 580ml, care pline de miere cantaresc 800g
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

thomas

Cat mai este pretul la salcam? Acizitorul principal oferea 21 ron/kg..

oroles

Vreau si eu adresa si telefonul "achizitorului principal".  Eu abia am reusit sa obtin un 18 RON pentru salcam la un achizitor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: stefan1 din Iunie 02, 2015, 08:45:14 AM
  Borcanul de 720 ml bine umplut are 1 kg. Mai sunt borcane asemanatoare ca aspect dar de 580ml, care pline de miere cantaresc 800g
Este adevarat, insa mierea trebuie sa fie bine maturata. Daca este extrasa cu un continut mai mare de apa are mai putin de 1kg.

albinasebes

Citat din: pistol28 din Mai 23, 2015, 01:07:35 PM
Nectarul de salcâm se transformă în miere când are 18 % umiditate, lăsaţi borcanul timp de o săptămână, fără capac la loc răcoros şi aerisit, cu un tifon peste el să nu intre insecte.
se matureaza mai bine la racoare sau la soare adica la caldura?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)