preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

CRISTIAN71

Pai, hotararasta-te ! Ori e gratis , ori e ieftin. Nu de alta dar bani n-an sa-ti dau. :nono:

romikele

Pai n-ai inteles... ieri era ieftin, asa ca azi fiind mai ieftin ca ieri, e pi gratis.... cam alambicat, asa-i?  :razz:

tassevasi

  Acum  cateva zile ,vecinul meu (gard in gard) care  este francez , i-mi spune ca fata lui din Franta , a cumparat miere din magazin si cind se uita  mai atent la borcan ,undeva  mai jos cu litere mici  scriea (produs in Romania)  a dat 10 E pe borcan.
  Ma intreba  pe  mine zinbind  daca eu o dau  macar la jumatate de pret .

ionut vlv

 supermarket din Belluno, nordul Italiei,acum 10 ani:miere china 2,7E/kg,miere Argentina imbunatatita cu miere Romania 7E ,miere Romania(salcam) 2,6E/150grame.cativa italieni cu care am stat de vorba cunosteau foarte bine mierea de salcam romaneasca si au avut cuvinte de lauda.pretul eg per kg in Romania atunci nu era 2,6E. m-a lasat masca curceala de miere Argentina-Romania.sora mea cumparase miere de provenienta Argentina si a zis ca e un fel de apa indulcita.
interesante ar fi ceva estimari de preturi la miere pentru anul asta!premonitii de an apicol bun sunt lansate la greu.cu cat sunt sperantele mai mari cu atat dezamagirea va fi mai crunta.
imi aduc aminte de greci nemultumiti de pretul oferit de procesatori,acum ceva ani,cum au procedat cu productia de masline intr-un an de exceptie precedat de un an cu productie catastrofala.dar grecii sunt.. greci,sarbii sunt sarbi,irlandezii-irlandezi.noi...ca paiul,tinem cu "tarie" piept la vant de unu' singur.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

MOTANUL

#49
Pretul mierii din china (care defapt am inteles ca este mai mult sirop decat miere) a stricat rau de tot pretul mierii. (inclusiv in romania)
Ca nu poti sa produci miere si sa te bati cu pretul la care ei vand sirop  :nono:

Nu stiu de ce nu impun la nivel european o norma de calitate minima;

Sa se numeasca sirop ce contine sirop si sa se vanda la raftul de sirop; Si miere ce contine miere 100%. Si sa nu mai amestece siropul de argentina sau de china cu miere ca sa poata sa o vanda in Europa.
E o practica uzuala sa combine siropul de china cu miere buna ca sa se poata numi miere (La noi la Auchan gasesti la fel: miere made in china combinata cu miere made in romania - fara sa precizeze in ce procentaj); De fapt scrie miere non-UE si miere UE ca sa nu mai intelegi nimic  :nebun:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

un OM

Vizita la un procesator din zona acum cativa ani. Ne mira o stiva de butoaie. Multime! Ma apropii, pe ele caractere chinezesti, plus un abtibild cu adresa unei firme chinezesti catre "vasilica". Pe tava, o imensitate de inox cu rezistente pe dedesubt, pusa mierea din 2-3 butoaie. In viata mea nu am vazut o asemenea miere. Imaginati-va pe cheiul unde acostau nave comerciale acum 100-200 de ani cu zeci de colaci de franghii aruncate colo, colo. Cand rasturnam mierea noastra, cat de multa ar fi, sau cat de tare, nu ar fi atat de batoasa, de contorsionata. A fost vanduta drept miere romaneasca? Mai mult ca sigur.

pistol28

Miere din China + polen din RO = Miere polifloră.
Se analizează  polenul din miere, de ce credeţi că s-a dezvoltat piaţa de polen crud ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Una dintre metodele de detectare a mierii false este determinarea spectrului polinic (tipul si cantitatea de polen din miere). A dat share Nelu (bio) pe Facebook la o analiza a spectrului polinic la mai multe marci de miere romaneasca. Niciuna nu era ce declara. Rugati-va de bio sa puna analiza aia pe forum (daca nu a pus-o deja).

Deci, sa nu vorbim doar de chinezi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Pai eu de ce crezi ca am postat ca cei din Salaj au luat cei mai multi bani din fonduri europene si au cheltuit pe analizele mierii zero barat???
Adica nici producatorii nici procesatorii nu au vrut sa verifice mierea  ^:)^

Este o chestie de bun simt: daca ai o miere de calitate buna sau foarte buna este un avantaj si o mandrie sa o dai la analize;
Daca ai bagat sirop si antibiotice fugi de analize ca dracul de tamaie. Basca daca pui stupii din burta sa iasa la numar si produci gogosi  :) (era bancul ala de pe vremea comunismului)  =))
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

CRISTIAN71

De preturile astea ce ziçeti ?

romikele

Citat din: CRISTIAN71 din Mai 08, 2015, 07:12:15 PM
De preturile astea ce ziçeti ?
Ce să zic? M-au lăsat cu mai multe probleme de vedere decât aveam înainte  :smile:

CRISTIAN71

Stiu! :zzz: dar tot de pe telefon am postat. Mai greu cu intoarcerea.
Preturile astea sunt de la un magazin romanesc. Daca va uitati cu atentie dubios este ca mierea de salcim este cristalizata.
Mai oameni buni nu mai trimiteti miere de salcim cristalizata in occident. =))

oroles

Mierea de salcam cristalizeaza si ea dupa mai bine de un an.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Citat din: oroles din Mai 09, 2015, 06:45:22 AM
Mierea de salcam cristalizeaza si ea dupa mai bine de un an.
In functie de gradul de puritate si de temperatura de depozitare salcamul nu cristalizează pana la 2-3 ani. Daca are paducel, răpită, etc chiar si 1% cristalizează cum spui tu.

jean_dobrita

Are cineva informatii despre pretul la mierea de rapita?ma intereseaza in zona Olteniei..am de vanzare 200 kg si as vrea un pret mai bunicel deoarece la en-gross in Tg Jiu e f mic pretul..