Hitachi vs makita

Creat de silvius, Iunie 26, 2014, 09:45:28 AM

« precedentul - următorul »

silvius

Vreau sa cumpar o masina de infiletat cu acumulator am gasit o Makita la 649 lei si un hitachi un pic mai slab dar care ma multumeste la 350 lei. Merita diferenta de pret makita avand in vedere ca si hitachi zice ca ai din gama profi?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

sandupop

Eu as prefera Makita, am reusit sa imi procur toate sculele de mana de la acesta firma si sunt foarte multumit....dar nici Hitachi nu e de aruncat, .....depinde cat de des le folosesti. :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

silvius

nu foarte des mai mult pentru prins lazile in holsuruburi si ocazional pentru desfacut o mobila etc
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

sandupop

Pentru astfel de activități eu as vrea sa-mi cumpăr o surubelnita electrica cu fir, (sau sa fac un alimentator la cea veche) . La surubelnita pe care o am eu dupa 4 ani s-a dus acumulatorul.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dodo79

Citat din: silvius din Iunie 26, 2014, 10:39:29 AM
nu foarte des mai mult pentru prins lazile in holsuruburi si ocazional pentru desfacut o mobila etc
ptr astfel de activitati merita ce e mai ieftin(dintre cele 2)
eu tot Makita am :)dar o folosesc in constructii.

marius_vfp

sunt ferm constient de faptul ca suntem prea saraci pentru lucruri ieftine si ne aruncam la cele scumpe insa nu totdeuna cele scumpe sunt si potrivite pentru activitatile obisnuite ,
parerea domnului sandupop o gasesc ca fiind cea mai potrivita ,
folosesc de mai bine de 3 ani DOAR PENTRU INFILETAT suruburi in stupi ,filetante uzate noname la care le-a murit acumulatorul , le alimentez la surse de calculator de 12v sau redresorul auto ,
silvius parerea mea e sa cauti o filetanta buna dar nu te arunca la cele scumpe  cel mai important lucru e sa aibe acumulator de 12 v sau 14,4 , pentru a le putea alimenta la baterie auto , ii pui un fir de maxim 5 metri si ai sa fii tu fericit cat poate duce , o poti folosi si in pastoral unde te prinde timpul baterie sa ai .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

silvius

http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

sandupop

Citat din: silvius din Iunie 26, 2014, 11:21:28 AM
oky deci merg pe hitachi :)
In regim de folosinta casnica, poti alege si altceva,.... poate una mai ieftina, e de preferat oferta cu garantia cea mai mare, in cazul in care se intampla ceva ...o schimba.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

cristian bh

Eu si l-a acelasi pret prefer Hitachi!
Cati volti si amperi  au fiecare?

bio

Citat din: silvius din Iunie 26, 2014, 09:45:28 AM
Vreau sa cumpar o masina de infiletat cu acumulator am gasit o Makita la 649 lei si un hitachi un pic mai slab dar care ma multumeste la 350 lei. Merita diferenta de pret makita avand in vedere ca si hitachi zice ca ai din gama profi?

..,,

Citat din: silvius din Iunie 26, 2014, 10:39:29 AM
nu foarte des mai mult pentru prins lazile in holsuruburi si ocazional pentru desfacut o mobila etc

Silviule tu stii raspunsul cel mai bine./.. tu stii ce te prinde cel mai bine.

..dar sa-ti povestesc eu evolutia mea privind acest gen de scule.
Acum vreo 7-8 ani in urma am gasit o oferta la Bricostore parca, privind o bormasina cu acumulator marca GO-ON la numai 500 de mii ROL. A fost buna, inca m,ai este buna ca m-ai lucrez din cind in cind cu ea.
Dupa vreo 2-3 ani mi-0am tras o bormasina cu acumulator marca Black & Decker  , era ceva la aproape 3 mil ..mai buna decit cea GO-ON...

...trecind timpul mi-am luat si un BOSCH...apoi acum vreo 2 ani si o MAKITA .... dar le-am gasit la "oferte" .... chilipiruri luate Second Hand...

Toate functioneaza si sunt bune si-mi fac treaba cu ele... ...

Cea mai buna este Makita... este usoara... tine acumulatorul cel mai mult si are si 3 acumulatori la set .

Acum i-ti dau un sfat de om batrin trecut prin astea... dar nu am nevoie de like pe FACE-BUCI... =)..cauta pe OKAZII... TOCMAI sau MERCADOR ca sigur gasesti scule bune la preturi mult mai acceptabile decit preturile de magazin...si poti gasii chiar in zona ta sa le poti si proba.


silvius

Am ales pana la urma o Makita de 14.4 v si 1.3 amperi cu acumulator li-in, 26 NM, mult mai usoara datorita acumulatorului decat modelul care il vroiam, la un magazin din cluj pe b-dul Muncii cu 600 ron, am primit o reducere de 50 lei si un set de capete pentru infiletare.
Multumesc de sugestii ...utile ca intotdeauna si o sa revin cu poze :D
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

dodo79

Citat din: silvius din Iunie 27, 2014, 11:43:40 AM
Am ales pana la urma o Makita de 14.4 v si 1.3 amperi cu acumulator li-in, 26 NM, mult mai usoara datorita acumulatorului decat modelul care il vroiam, la un magazin din cluj pe b-dul Muncii cu 600 ron, am primit o reducere de 50 lei si un set de capete pentru infiletare.
Multumesc de sugestii ...utile ca intotdeauna si o sa revin cu poze :D
acumulatorii sunt rosu complet sau rosu cu gri?
daca ambii sunt cu gri te-au cam inselat  :hi:
daca sunt cu rosii sunt seriosi.

Vyktor

#12
Are peste 5 ani de cand o folosesc si nu da niciun semn de oboseala. Acumulatorii  inca sunt ok.
Asa ca......Makita :bravo:

silvius

Citat din: dodo79 din Iunie 27, 2014, 10:41:48 PM
Citat din: silvius din Iunie 27, 2014, 11:43:40 AM
Am ales pana la urma o Makita de 14.4 v si 1.3 amperi cu acumulator li-in, 26 NM, mult mai usoara datorita acumulatorului decat modelul care il vroiam, la un magazin din cluj pe b-dul Muncii cu 600 ron, am primit o reducere de 50 lei si un set de capete pentru infiletare.
Multumesc de sugestii ...utile ca intotdeauna si o sa revin cu poze :D
acumulatorii sunt rosu complet sau rosu cu gri?
daca ambii sunt cu gri te-au cam inselat  :hi:
daca sunt cu rosii sunt seriosi.

Acumulatorii sunt negri, mai lungi si cu mult mai usori decat cei rosii ....
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

dodo79

pune o poza te rog
e asemanator cu a lui Vyktor?