Freza verticala

Creat de Nicollo, Iunie 23, 2014, 02:42:56 AM

« precedentul - următorul »

tytymuz

cateva din sculele care ma ajuta la crearea stupilor
Stii care e partea mai nasoala? Mama prostilor e mereu gravida!!!
Cand esti mort nu sti ca esti mort,e greu doar pentru ceilalti,la fel si cand esti prost!

cipik

Sculele tale nu sunt bune, aruncale, iti dau adresa mea sa le arunci la mine :D
Sa le folosesti sanatos si fara evenimente.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

marian_6777

Daaa... Reclama mascata...  :P :bravo:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

mmacreanu

Citat din: tytymuz din Februarie 23, 2016, 10:12:20 PM
Dragilor, am facut falt la 40 de stupi si freza functioneaza super,E bosh(nu made in china) dar toata treaba e sa-i pui in exhaustor dupa firung.Rcirea este sub freza in partea de jos,lucrez cu ea pe 28000 de turati cate 35,40 min.si dupa ce o opresc o testez cu mata si nici vorba sa se incalzeasca.Secretul este sa nu ii faci gaura pe prea mare,gaura pe unde urca sau coboara freza.Daca acea gaura este cat freza adica 2o-22mm nu are ce sa pateasca,rumegusul nu ajunge sub ea.Nu cred ca cei care folosesc circularul la astfel de faze fac  mai repede cantul,tinand cont ca o taiere este de10mm iar alta de20mm plus ca nu e indicat acest lucru pe circular(GRIJA MARE LA CEI CARE STAU IN SPATELE CIRCULARULUI)

blatul la masa pentru freza este din PAL? am pus si eu una sub un blat de lemn (dulap gros) si nu sunt multumit, intentionez sa-i schimb blatul zilele urmatoare.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tytymuz

da,blatul e din pal,gros,trebuie sa decupezi unde intra freza sa ramana 10 mm grosime in blat.Nu e rau si din dulapi dar trebuie sa ai planeitate,masa tre sa fie dreapta si foarte fina.Gaura pe unde iese freza nu trebuie sa fie foarte mare,pt.  a evita sa cada rumegus pe freza sau rumegusul sa ajunga la motor
Stii care e partea mai nasoala? Mama prostilor e mereu gravida!!!
Cand esti mort nu sti ca esti mort,e greu doar pentru ceilalti,la fel si cand esti prost!

mmacreanu

Citat din: tytymuz din Februarie 24, 2016, 11:50:15 PM
da,blatul e din pal,gros,trebuie sa decupezi unde intra freza sa ramana 10 mm grosime in blat.Nu e rau si din dulapi dar trebuie sa ai planeitate,masa tre sa fie dreapta si foarte fina.Gaura pe unde iese freza nu trebuie sa fie foarte mare,pt.  a evita sa cada rumegus pe freza sau rumegusul sa ajunga la motor

rezista PAL de 20 mm grosime?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mph

Eu folosesc o masa cu rama patrata de 60x60 si am pus PFL de 20 MM grosime. Dimensiunea blatului 90x110

tytymuz

da, ezista blatul din pal de20mm grosime,la ala nu mai trbuie sa incastrezi freza in el,centrezi freza pe mijloc dai gaura pe unde iasa freza si gaurile de prindere a frezei.Gaura pe unde iasa freza nu trebuie largita foarte mult,doar atat cat trebuie sa iasa freza,eu am cumparat o freza de 20mm cu tija de 8mm  http://mastertools.ro/freze-/4117-freza-pentru-caneluri-cu-doua-taisuri-bosch.html
Tot aici gasesti si freza pt. nut si feder
Stii care e partea mai nasoala? Mama prostilor e mereu gravida!!!
Cand esti mort nu sti ca esti mort,e greu doar pentru ceilalti,la fel si cand esti prost!

romikele

Citat din: tytymuz din Februarie 28, 2016, 10:30:59 AM
da, ezista blatul din pal de20mm grosime...
Până la urmă, cum e: rezistă sau există:P

tytymuz

ROMIKELE rezista si exista =))
Stii care e partea mai nasoala? Mama prostilor e mereu gravida!!!
Cand esti mort nu sti ca esti mort,e greu doar pentru ceilalti,la fel si cand esti prost!