Freza verticala

Creat de Nicollo, Iunie 23, 2014, 02:42:56 AM

« precedentul - următorul »

Nicollo

 Va rog sa ma ajutati cu pozele ce au fost postate cu o freza verticala. Era si o schita cu axul frezei. Asta se intampla cu ceva vreme in urma. De atunci un strungar foarte bun mi-a executat axul dar am probleme la masa pe care se monteaza freza.  Multumesc anticipat.

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

APIS PARASCHIV

ARE CINEVA O MASA DE FREZAT TIP UMARO FARA NIMIC PE EA[FARA MOTOR SI AXUL DE FREZA]

tytymuz

eu am cumparat o freza Bosch si am montato sub masa,am facut si un dispozitiv de reglare(lift)
Stii care e partea mai nasoala? Mama prostilor e mereu gravida!!!
Cand esti mort nu sti ca esti mort,e greu doar pentru ceilalti,la fel si cand esti prost!

gaby

ce model este ,e profesionala?
ce lucrari poti face cu ea ?

oroles

Pare Bosch POF 1200 AE. E semiprofesionala.
Se pot face multe lucrari daca esti un pic priceput (falturi, manere, Hoffman la rame etc.)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Ce ați alege între Bosch 1200 w AE la preț 440 si Stern 2050 w la preț 310, cineva care are experiență, mă interesează mai tare păreri nu in ce privește prețul, dar puterea si fiabilitatea în timp.

oroles

Clar, Bosch POF 1200AE. Eu am Bosch si cat i-am facut proba am fost foarte multumit. Am vrut initial sa imi iau ceva mai ieftin. Gasisem Black & Decker si am vazut jocuri obscure la bucșă (cel mai probabil probleme la prinderea rulmentilor) din fabrică și probleme la cursa verticală. Am tinut in mana si Stern 2050 W si mi s-au parut dubioase materialele din care este facuta.
Bosch sunt cunoscuti pentru calitatea produselor pe care le fac.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gaby

fara doar si poate Bosch

 

marian sima

Freza manuala e conceputa sa functioneze cu motorul deasupra scandurei,pozitionarea sub materialul aschiat duce la scurtarea perioadei de functionare deoarece motorul aspira rumegus si praf.


oroles

Citat din: marian sima din Februarie 08, 2016, 04:47:59 PM
Freza manuala e conceputa sa functioneze cu motorul deasupra scandurei,pozitionarea sub materialul aschiat duce la scurtarea perioadei de functionare deoarece motorul aspira rumegus si praf.
Eu am adaptor pentru aspirator si poate aspira acel praf si aschii. Oricum, un rulment de ax de care are acel Bosch e maxim 5 lei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Nu e vorba de rulment ci de colector ,cu un simplu suport freza se poate aseza in pozitia pentru care a fost facuta sa functioneze ,se fac si reglajele mai usor .

ionel07196555

Citat din: oroles din Februarie 08, 2016, 06:47:25 PM
Citat din: marian sima din Februarie 08, 2016, 04:47:59 PM
Freza manuala e conceputa sa functioneze cu motorul deasupra scandurei,pozitionarea sub materialul aschiat duce la scurtarea perioadei de functionare deoarece motorul aspira rumegus si praf.
. Oricum, un rulment de ax de care are acel Bosch e maxim 5 lei.
Acel rurment de 5 lei tine citeva ore de functionare . [ tot patitu priceput]

NYK74

Am optat pentru Bosch 1200 AE, chiar dacă si ăsta e made China, fabricație.
Rog din colegii de forum, cine poate prezenta un tip de suport fix in care freza să lucreze in poziția normală de lucru.

oroles

Citat din: NYK74 din Februarie 08, 2016, 10:27:00 PM
Am optat pentru Bosch 1200 AE, chiar dacă si ăsta e made China, fabricație.
Rog din colegii de forum, cine poate prezenta un tip de suport fix in care freza să lucreze in poziția normală de lucru.
Ai aici modelul meu de masa. Sunt in comert si altele, insa nu am vazut ceva la fel de bun.

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6934.495
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani