Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

Mircea001

interesante pareri. concluzia este ca trebuia sa rup botcile la ceea ce mi-am propus eu, ceea ce o sa fac la urmatorul (deja are botci construite partial si chiar si capacite, deci se pregateste de roit).

multumesc pentru pareri.

Mircea001

Salut,
Asa cum va prezentam pe pagina 16 la Răspuns #232 va transmit cateva pareri dupa utilizarea centrifugii.

inafara faptului ca este foarte firava la exterior, am descoperit si niste grilaje interioare la fel de firave care s-au indoit la primele rame, asa ca am fost nevoie sa intervin cu intarituri pe margini. din pacate si sarma este foarte subtire si nu reuseste sa tina fagurele, iar la un moment dat ajunge sa iasa fagurele prin sita(care nici nu este deasa). aici inca mai caut o solutie.
centrifuga este foarte instabila chiar daca am fixat-o intrun palet cu holsuruburi plus ca nu avea picioare, asa ca problema a trebuit rezolvata dupa cum se vede in imagini. acum sper sa fie ok

pistol28

se poate trece la rubrica: ASA NU

Spune-ti cine este producatorul ca sa mai cumpere si altcineva asemenea produse.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Mircea001

Citat din: pistol28 din Iunie 18, 2018, 10:04:17 PM
se poate trece la rubrica: ASA NU

Spune-ti cine este producatorul ca sa mai cumpere si altcineva asemenea produse.

detaliaza te rog

nicu68

este de provenienta  din Ucraina?ca si eu am vrut sa comand una de pe olx, asa scria cineva ca vinde centrifugi aduse din ucraina

Closcutz

Cele din Ucraina sunt cu vopsea verde si un raport calitate/pret foarte bun.

Mircea001

Citat din: Closcutz din Iunie 22, 2018, 04:44:56 PM
Cele din Ucraina sunt cu vopsea verde si un raport calitate/pret foarte bun.

Salut,
exact, este din ucraina.

bucovineanu

Pretul este bun insa fiabilitatea si rezistenta lasa de dorit. Cati bani dai, de atat primesti marfa.

Closcutz

Eu am Thomas Lyson si am vazut una ucraineana pe 4 rame care mi-a placut destul de mult. Intr-adevar  Lyson e mai calitativa, dar raport calitate/pret cred ca iesea mai bine cea din Ucraina.

Mircea001

Citat din: Closcutz din Iunie 23, 2018, 02:17:06 PM
Eu am Thomas Lyson si am vazut una ucraineana pe 4 rame care mi-a placut destul de mult. Intr-adevar  Lyson e mai calitativa, dar raport calitate/pret cred ca iesea mai bine cea din Ucraina.

si o dacie ii mai buna fata de un mercedes raport calitate/pret?

nu cred ca Lyson se poate compara cu una din ucraina. nu am avut posibilitatea de a face o astfel de comparatie. nu cred ca este o comparatie OK

Mircea001

Salutare.

Familia din care am scos rama si am facut poza mi-a atras atentia de mult timp, dar nu stiu de ce nu am actionat

Va rog sa ma ajutati cu informatii:
ce boala are,
cum s-a imbolnavit,
o mai pot trata sau nu,
pot folosi ramele la o familie mai puternica sau nu
trebuie ars sturul cu lampa cu gaz?
celelalte familii sunt in pericol?

ioanardelean55


stefan1

  Si eu zic ca e o forma de loca. Ar trebui sa duci probe la analiza. In nici un caz sa nu folosesti faguri di el la alti stupi. Cartile spun ca si in cazul locii europene (mai putin grave) ar trebui arsi fagurii si ramele iar lada riguros dezinfectata. Se recomanda si tratament pentru intreaga stupina chiar daca boala s-a intalnit la un singur stup. Atentie si la echipamentele apicole (dalta, perie etc).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cornelioandanciu

Cum sa se imbolnaveasca ? Stupinele se contamineaza intre ele, din cauza apicultorilor iresponsabili. Asa ceva am vazut eu in vara lui 2017 undeva in zona Derna, jud Bihor, cand apicul;torul a scos prima rama, imi zambea demnostrativ ca , vezi doamne, ce rama grozava avea el ! Exact asa erau si larvele, putin negricioase pe extremitatea exteroiara, deci nu-i de mirare ca boala a ajuns si in partile Clujului. Eu suspectez ca ar fi vorba despre loca americana, deoarece nu se vad larve moarte, doar puiet capacit, ceea ce este caracteristic locii americane, dar , pentru a fi sigur, trebuiesc duse probe la analize.
P.S. Dvs nu aveti nicio vina. Dar cei care incearca sa vanda asa ceva, terbuiesc pusi pe tapet, sa se stie macar zona in care exista focar de asa ceva.
Va salut.

stefan1

Citat din: cornelioandanciu din Septembrie 02, 2018, 07:40:32 PM
...
Eu suspectez ca ar fi vorba despre loca americana, deoarece nu se vad larve moarte, doar puiet capacit, ceea ce este caracteristic locii americane, dar , pentru a fi sigur, trebuiesc duse probe la analize.
...

  Si la loca europeana puietul este 'pestrit'. Faptul ca majoritatea larvelor mor inainte de a fi capacite, permite albinelor sa le elimine mai usor si atata vreme cat boala nu este prea extinsa, larvele afectate stau putin in stup, fiind rapid eliminate si deci nu vezi multe larve in pozitii anormale sau cu un inceput de colorare. Caracteristic la loca americana sunt celulele cu capacul gaurit si larvele lichefiate, care adera la un bat de chibrit bagat in celula si formeaza 'filamente', adica atarna intre chibrit si celula ca o mucozitate, avand si un miros specific.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)