Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

relutu

Cum de ai lasat stupii asa,fara sa pui ceva greutati pe ei?

cornelioandanciu

Asta pare a fi mana de om !
Va salut.

Mircea001

Citat din: relutu din Ianuarie 20, 2018, 09:28:02 PM
Cum de ai lasat stupii asa,fara sa pui ceva greutati pe ei?
era pusa caramida pe fiecare capac (deasupra pe prelata)

MOTANUL

Daca a ajuns vantul pe sub prelata si a transformat-o in vela caramizile de deasupra sunt egale cu zero.
Eu am windsurf si stiu ce forta are vantul (plimba tonajul meu de parca as fi o frunza  :D )

Ar putea fi si om si arătare  :D.

Eu am legat cu chinga de fixare-ancorare din domeniul transportului auto si nu am avut probleme (acum 2 ierni cand am impachetat excesiv stupii ca aveam doar 4).
Am citit ca daca bate vantul si prelata face zgomot albinele sunt uzate prematur. De asta le-am fixat atat de bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Daca tot vrei sa faci o treaba si sa nu iti mai sufle vantul capacele, cumpara osb mai gros si poti face un adapost inchis (posibil sa te duca la 2000 de lei). Castigi de 2 ori. Le ai inchise si au si ele o temperatura mai adecvata. Numai sa stabilesti din timp cam cat de mare sa fie (de ex. ptr. 20 de stupi)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mircea001

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 21, 2018, 05:22:04 PM
Daca a ajuns vantul pe sub prelata si a transformat-o in vela caramizile de deasupra sunt egale cu zero.
Eu am windsurf si stiu ce forta are vantul (plimba tonajul meu de parca as fi o frunza  :D )

Ar putea fi si om si arătare  :D.

Eu am legat cu chinga de fixare-ancorare din domeniul transportului auto si nu am avut probleme (acum 2 ierni cand am impachetat excesiv stupii ca aveam doar 4).
Am citit ca daca bate vantul si prelata face zgomot albinele sunt uzate prematur. De asta le-am fixat atat de bine.

Cred ca o sa folosesc si eu chinga de acum incolo, unde le am cica nu prea bate vantu find in vale, in schimb unui vecin nu ia placut albinele ca nu a putut cosii terenul de mai sus de albine.
De batut vantu in prelata nu imi fac griji ca nu bate numai daca ii Katrina  :smile:

relutu


Mircea001

Salutare,
Noua achizitie centrifuga 3 rame tangential

Material subtine
prinde magnetul pe cuva
nu are picioare,
caneaua nu este pusa suficient de jos si nu se poate goli cuva in totalitate.

P.S. am fost nevoie sa redimensionez pozele deoarece nu ma lasa sa postez.
P.S. am filmat si un zbor ca curatire azi dar din movite tehnice nu pot posta filmuletul (are peste 150 mega)

Mircea001


Mircea001

Salutare,
Zilele trecute cred ca a fost mos Martin in vizita

MOTANUL

Uite ca e arătare. Vad ca a făcut ravagii nu s-a mulțumit cu un stup.

Probabil era nemancat rau ca de intepat sigur l-au intepat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Ai mutat stupii de acolo?
Cum e stupina ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Mircea001

Salut,
Nu i-am mutat, i-am dat ocazia sa aleaga alti doi stupi care i-am amplasat mai la vale(aprox 20m) unde sper sa prind si roi.

Un stup a fost rasturnat panaa in vale, si la unul nu stiu ce i-a facut dar nu mai am numai un pumn de albine in el, are si puiet capacit si si puiet larvar, poate supravietui doar daca isi trage botca daca nu, nu :)

Mircea001

Salut,
am nevoie de un sfat. situatia este urmatoarea:
stup dadant 10 rame
magazine 1/2 10 rame
in cuib am rame construite in proportie de 100%, ultimele doua rame fiind cu miere necapacita, la fel si magazia, plina cu miere necapacita cu exceptia a 3 rame. Din punctul meu de vedere singura activitate pe care o mai pot face albinele in aceasta situatie este cresterea de puiet si capacirea.

Ce imi recomandati sa fac? Sa am rabdare sa capaceasca in magazie sau sa mai pun o magazie cu 4-5 foite la crescut? cred ca inca ar mai fi de cules la salcam, imediat infloreste zmeura si murul...

bucovineanu

Se poate pune al treilea corp in momentul cand albinele incep sa capaceasca mierea din corpul doi. Corpul gol se va pune intre corpul unu si doi. Daca se va pune corpul gol pana sa fie inceputa capacirea in corpul doi, albinele vor capaci mult mai greu mierea deja existenta.