Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

Mircea001

Citat din: PricopArthur din Ianuarie 11, 2015, 12:52:34 PM
Citat din: Mircea001 din Decembrie 03, 2014, 09:39:37 PM
Salutare,
Azi dintr-o intamplare am gasit in unul din stupi pe care il consideram cel mai puternic, albine moarte pe fundul stupului. Si in ceilalti stupi am gasit albine moarte pe fundul stupului dar nu in cantitatile pe care le-am gasit in cel care mi-a atras atentia.
Nu te supara, ce cauti in stupi la inceputul lui decembrie? Sa zic ca intre albinele moarte se vad si varroa? Tratametele de primavara trebuiesc bine facute.
Tratamentul cu varachet au fost facute cum trebuie (singura chestie care a lipsit este folia de deasupra).
Stupii nu au fost deschisi. Albinele respective au fost gasite in zona urdinisului si le-am tras afara cu o sarmulita fara a deranja celelalte albine.

PricopArthur

Atunci e bine. Interventia in stup se face cu un scop precis, nu numai asa, sa mai vedem albinele.
Sunt sigur ca ai facut bine tratamentele in toamna.
Miere multă şi inimă curată!

ionel07196555

Citat din: Mircea001 din Ianuarie 11, 2015, 12:46:06 PM
Citat din: PricopArthur din Ianuarie 11, 2015, 12:44:03 PM
Sal Mircea. Asa cum spunea mai sus Ionel cu delicatete, nu sunt buni.
nu sunt buni din ce motiv?
constructie? material? montaj? vreau mai multe detalii... daca se poate :thanks:
Cauta pe linga atelier un rest de material care a tras putina apa .
Poti inperechia si in cutii de carton cusute cu ata

edward_w92

Mircea, tratamentul cu varachet fara a fi luate masuri de etanseitate cred ca poti banui si tu cam ce eficienta are...PricopArthur chiar avea dreptate despre paduchi, sunt destul de multi in raport cu cati ar mai fi fost daca faceai corespunzator tratamentul. 
Cat despre albinele cu limba scoasa=intoxicatie....am intrebat medicul veterinar iar acesta a spus ca nu e neaparat cauza intoxicatia ci mai degraba ca erau pe moarte le-a facut sa scoata limba si sa se schomonoseasca. Deci limba scoasa afara nu inseamna exclusiv intoxicatie/otravire.
Oricum, daca alea-s toate albinele scoase din stup la data respectiva ca erau moarte, in mod normal, nu reprezinta un factor ingrijorator, uzura albinelor fiind prezenta in calcul....dupa mine sunt albine putine ;) insa varroa ala s-ar putea sa-ti faca ceva problemute. Astfel incat, in momentul inceperii incalzirii si desfacerii ghemului pe o perioada mai lunga, eu recomand cate o banda de mavrirol de familie pentru a elimina cat mai repede acarianul si a evita sa se stabileasca in celulele de puiet inca din primele generatii.

Mircea001

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 11, 2015, 12:57:43 PM
Pacat de material, chiar si vopsit/lacuit, si tot ce vrei, daca ti-l prinde ploaia de cateva ori poti sa-ti iei adio de la ei....doar daca cumva ii pui pe vreun pavilion, sa ai sanse sa nu fie afectati dar altfel, ti-i deformeaza umiditatea rau. Eu am patit cu niste stupi lucrati prost iar dimensiunea scandurii la final a fost de 20mm grosime....in fund, nefiind puse suficiente si optim holsuruburile, una dintre scanduri s-a curbat.....si nu oleaca ci serios. Inchipuie-ti daca cu lemnul brut, grunduit, vopsit samd, s-a intamplat asa doar din 10 mai pana la 1 septembrie....cam cum or sa se faca stupii din placi presate de rumegus.
Pricop, cum adica ce cauta in stupi, ce, daca-i decembrie n-are voie sa isi bage nasul in ei? Am avut un decembrie asa de bland ca se puteau deschide stupii pentru eventuale constatari "la minut".

Mircea, tratamentul pentru varroa se face si prin fumigare cu varachet urmat de tratament de lung efect cu benzi de mavrirol daca doresti a avea o eficienta buna a tratamentului impotriva acarianului.

Salut
De material "nu ii pacat", ii deseu, urma a fi ars sau tocat asa ca m-am gandit sa fac ceva mic din el si am ajuns la asa ceva. Din acest motiv vreau sa aflu mai multe, daca ii ok sau nu pentru albina.

Am o prelata lunga de 7 metri si lata de 2. As putea sa fac ceva ca in poza de mai jos pentru a proteja nucleele de ploaie.
Momentan folosesc prelata pentru protectia stupilor impotriva zapezii si a vantului

edward_w92

Albina, cum zicea un coleg mai sus, poti s-o tii si intr-o cutie de carton, doar ca nu tine mult adapostul, asa si cu asta.....imperechezi 2-4 matci in nucleul ala si apoi isi face domiciliul in soba, tu doar i-ai intarziat nitel drumul iar cu prelata ca sa protejezi nucleii de ploaie, parerea mea e una lipsita de experienta, si anume ca e inutil....adica util pentru nuclei dar prezinta disconfort pentru albinele din nuclei, parerea pur personala a mea....daca pentru albine nu, pentru matcile ce urmeaza sa fie imperecheate in acei nuclei umbriti de prelata, s-ar putea sa reprezinte un disconfort in orientare daca vrei sa faci ceea ce vad in imagine. Parerea mea, insa tot conform opiniei mele, cat traim invatam, nu ne oprim niciodata daca dorim astfel. Daca vrei sa experimentezi, esti liber intrucat asa vei invata si sa iti creezi propriul tau mod de a conlucra cu albina, asa o poti intelege mai bine, observand-o in diferite ipostaze, incurcata sau nu de anumite lucruri.

ciucur

Din ce vad in poza cu nucleul nu ati lasat loc sa treaca albina la compartimentul de hranire.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Mircea001

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 11, 2015, 01:17:16 PM
Mircea, tratamentul cu varachet fara a fi luate masuri de etanseitate cred ca poti banui si tu cam ce eficienta are...PricopArthur chiar avea dreptate despre paduchi, sunt destul de multi in raport cu cati ar mai fi fost daca faceai corespunzator tratamentul. 
Cat despre albinele cu limba scoasa=intoxicatie....am intrebat medicul veterinar iar acesta a spus ca nu e neaparat cauza intoxicatia ci mai degraba ca erau pe moarte le-a facut sa scoata limba si sa se schomonoseasca. Deci limba scoasa afara nu inseamna exclusiv intoxicatie/otravire.
Oricum, daca alea-s toate albinele scoase din stup la data respectiva ca erau moarte, in mod normal, nu reprezinta un factor ingrijorator, uzura albinelor fiind prezenta in calcul....dupa mine sunt albine putine ;) insa varroa ala s-ar putea sa-ti faca ceva problemute. Astfel incat, in momentul inceperii incalzirii si desfacerii ghemului pe o perioada mai lunga, eu recomand cate o banda de mavrirol de familie pentru a elimina cat mai repede acarianul si a evita sa se stabileasca in celulele de puiet inca din primele generatii.
Ieri au fost ~9 grade si am administrat turta BeeFonda cu timol. la urmatoarea administrare ii ok sa bun benzile antivaroa? Atasat un link cu benzile http://www.stuparul.ro/tratamente-albine/varostop.html

Mircea001

Citat din: ciucur din Ianuarie 11, 2015, 01:40:13 PM
Din ce vad in poza cu nucleul nu ati lasat loc sa treaca albina la compartimentul de hranire.

BINE PUNCTAT!!!

in curand o sa fac o taietura cu ajutorul frezei cu latime de 30mm)

Mircea001

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 11, 2015, 01:30:11 PM
Albina, cum zicea un coleg mai sus, poti s-o tii si intr-o cutie de carton, doar ca nu tine mult adapostul, asa si cu asta.....imperechezi 2-4 matci in nucleul ala si apoi isi face domiciliul in soba, tu doar i-ai intarziat nitel drumul iar cu prelata ca sa protejezi nucleii de ploaie, parerea mea e una lipsita de experienta, si anume ca e inutil....adica util pentru nuclei dar prezinta disconfort pentru albinele din nuclei, parerea pur personala a mea....daca pentru albine nu, pentru matcile ce urmeaza sa fie imperecheate in acei nuclei umbriti de prelata, s-ar putea sa reprezinte un disconfort in orientare daca vrei sa faci ceea ce vad in imagine. Parerea mea, insa tot conform opiniei mele, cat traim invatam, nu ne oprim niciodata daca dorim astfel. Daca vrei sa experimentezi, esti liber intrucat asa vei invata si sa iti creezi propriul tau mod de a conlucra cu albina, asa o poti intelege mai bine, observand-o in diferite ipostaze, incurcata sau nu de anumite lucruri.

Incet incet ajung la concluzia ca daca vreau sa folosesc aceste mininuclee in aceasta varianta constructiva ii cazul sa ma orientez spre alt material, si anume o placa de molid http://www.dedeman.ro/ro/placa-lemn-incleiat-molid-800x500x18-mm.html

pe o placa de molid cu dimensiunea de 3000x1250x18 mm incap 16 mininucleea (cu exceptia ca capacul sa fie din alt material).

cost placa ~200 lei

pareri?

edward_w92

Mai degraba lemn de brad cum ai gasit tu, dar poate gasesti la vreun gater ceva scandura sa cumperi, la noi in zona se invarte la 500ron/mc doar ca ai de lucru la partea de imbinare recomandat prin faltuire.
Chit de scandura e sigur mai subtire decat materialul ala folosit de tine, parerea mea e ca izoleaza mult mai bine termic scandura din lemn brut. Cat despre tratamentul cu varostop, nu am utilizat si nu stiu ce eficienta are doar ca pretul e mai mic cu cativa Ron la o cutie. Benzile impregnate de mavrirol au efect doar prin contact cu albina, daca tu pui in februarie si pana la 15 martie nu s-a desfacut ghemul, ai folosit degeaba tratamentul, dar presupunand ca pe la 1 martie incep ghemurile sa se desfaca ar fi bine in jurul datei respective sa pui benzile, daca pleci in pastoral la rapita, numai bine sa poti sa le scoti in timp util inainte de extrasul de la rapita daca stupii sunt puternici si culesul este peste cel de intretinere. Oricum, trebuie sa te orientezi ca sa ai si o diferenta intre tratamentul de mavrirol si cel cu fumigatie cu varachet dar si acesta pentru mierea de productie, trebuie sa se faca cu un anumit numar de zile inainte de extrasul urmator de miere.

Mircea001

Citat din: ciucur din Ianuarie 11, 2015, 01:40:13 PM
Din ce vad in poza cu nucleul nu ati lasat loc sa treaca albina la compartimentul de hranire.

salut
am remediat problema  :new:

Mircea001

Salutare.
Am am fost in stupina pentru a verifica resursele de hrana.
Cer senin, 12-13 grade C.

O data cu verificarea resurselor de hrana am ridicat doua rame(de langa diafragma) la stupul care l-am prezentat in paginile anterioare cu albine moarte. Am constatat ca acesta avea mult mai multe albine moarte intre ultima si penultima rama(cele ridicate). O data ridicate le-am eliminat din stup si am curata cat am putut locul respectiv.

Am facut doua trei poze din care se poate observa si cantitatea de hrana ramasa pana in momentul acesta.
In 10 Ianuarie am facut prima administrare cu hrana. pana acum consumand aproximativ un sfert din turta de 1 kg.

Astept sfaturi si pareri la pozele postate

Mircea001

 :bzz:

Mircea001