Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Masurata cu un termometru electronic temperatura cerii care fierbe cu spume ajunge la 130 de grade. Nici eu nu credeam daca imi spunea cineva.

Eugen B

E pericos cine isi face singur foile. Trebe sterilizate.

stefan1

Citat din: bucovineanu din Octombrie 25, 2018, 08:33:23 PM
Masurata cu un termometru electronic temperatura cerii care fierbe cu spume ajunge la 130 de grade. Nici eu nu credeam daca imi spunea cineva.

  Eu nu am masurat niciodata temperatura cerii, dar nu pricep cum ar putea creste temperatura unui amestec apa-ceara peste 100 grade. Se stie ca apa se incalzeste pana la temperatura de evaporare, apoi absoarbe in continuare caldura pentru a-si schimba starea din lichid in vapori. In toata aceasta perioada temperatura ramane tot la temperatura de evaporare, deci la ~100oC. Sigur ca daca topim ceara fara apa, temperatura poate creste si mai mult de 130 grade, dar este pericolul de degradare a cerii.
  Sasii din localitatile vecine,chiar interbelic, aveau instalatii de sterilizare si tata mergea totdeauna la ei si steriliza ceara pentru un pret modic. Am vazut o astfel de instalatie, de fapt un recipient de presoiune dotat cu manometru si termometru. Presiunea in recipient trebuia sa urce la peste doua atmosfere (era o valoare exacta marcata pe manometru, dar nu mai retin valoarea exacta). Daca presiunea nu urca la acea valoare, nu se realiza nici temperatura necesara, parca 124oC. Avea si o supapa de presiune care nu permitea cresterea mai mare a presiunii si deci nici depasirea temperaturii prescrise. Se nota cand se atingea presiunea de lucru si se cronometrau 20-30 minute necesare pentru o buna sterilizare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Citat din: Eugen B din Octombrie 25, 2018, 09:23:39 PM
E pericos cine isi face singur foile. Trebe sterilizate.
Atata timp cat nu ai avut boala in stupina nu vad de ce ar trebui sterilizata la 130 de grade ceara obtinuta in acea stupina. Eu va pot spune ca m in jur de 3000 de rame si nu am folosi niciodata altfel de faguri artificiali decat facuti din ceara proprie cu presa manuala. Nu am avut niciodata probleme cu loca europeana sau americana.
Pe de alta parte bostinarii aduna ceara sau faguri si din stupine in care au murit toate albinele rapuse  de loca sau alte boli. Cine garanteaza ca procesatorii care produc faguri din astfel de ceara sterlizeaza corect acea materie prima?

Eugen B

In ramele batrane se mai aduna cate un spor de una alta. Eu anul asta voi incerca sa imi fac faguri din ceara proprie la particular acasa. Nu as cumpara din comert ca nu sti ce mai iei

jonny_it

Citat din: Eugen B din Octombrie 26, 2018, 08:49:43 AM
In ramele batrane se mai aduna cate un spor de una alta. Eu anul asta voi incerca sa imi fac faguri din ceara proprie la particular acasa. Nu as cumpara din comert ca nu sti ce mai iei

Sterilizati cu acid acetic ramele. Eu o fac in fiecare an de cativa ani incoace si ma plictisesc pana gasesc un spor de nosema primavara.

NYK74

Ce procedeu foloșesti la sterilizare,și de ce protecție este nevoie ?

jonny_it

Citat din: NYK74 din Noiembrie 01, 2018, 09:30:35 PM
Ce procedeu foloșesti la sterilizare,și de ce protecție este nevoie ?

Pun corpurile unul peste altul si la fiecare 5 corpuri dau aproximativ 30-50 ml de acid acetic.
Daca am 10 caturi, pun un pahar in al 5-lea cat(scot o rama) si unul in al 10-lea, numarat de jos in sus.
Pana primavara nu intra gaselnita si nici nu o sa mai fie urme de nosema.
Primavara umplu doar paharul de sus(lipsa de timp+numar mare de caturi) si le feresc de gaselnita.
Atentie mare ca tot ce este metalic rugineste si in cativa ani se duce de tot.

NYK74

Am făcut acum în toamnă ceva de genul acesta și eu pentru prima dată.
Am constatat că s-ar obține rezultate mai bune cu o etanșare mai bună a caturilor,nu doar puse unul peste altul așa simplu.Și minim este nevoie de mască protecție acizi.

gabiiasi

Acid acetic de cate grade folosiți.

Eugen B

Domnu jony pana imi fac eu cate am nevoie ma satur. Imi trebe macar 2 mii foi.
Eu am mai folosit acid acetic glacial. Asta se recomanda

jonny_it

Citat din: NYK74 din Noiembrie 01, 2018, 10:10:03 PM
Am făcut acum în toamnă ceva de genul acesta și eu pentru prima dată.
Am constatat că s-ar obține rezultate mai bune cu o etanșare mai bună a caturilor,nu doar puse unul peste altul așa simplu.Și minim este nevoie de mască protecție acizi.

Da, corpurile trebuie sa fie cat mai etanse pentru a prelungi efectul, altfel se evapora prea repede si trebuie completat mai des.
Masca de gaze este buna, in special daca corpurile sunt depozitate in spatii inchise.
La mine nu am loc sa le bag la interior pe toate si multe raman afara.

jonny_it


jonny_it

Citat din: Eugen B din Noiembrie 02, 2018, 07:36:02 AM
Domnu jony pana imi fac eu cate am nevoie ma satur. Imi trebe macar 2 mii foi.
Eu am mai folosit acid acetic glacial. Asta se recomanda

Despre acidul acetic glacial se discuta.  :cool:
Ce foi??

NYK74

Citat din: jonny_it din Noiembrie 02, 2018, 05:20:38 PM
Citat din: NYK74 din Noiembrie 01, 2018, 10:10:03 PM
Am făcut acum în toamnă ceva de genul acesta și eu pentru prima dată.
Am constatat că s-ar obține rezultate mai bune cu o etanșare mai bună a caturilor,nu doar puse unul peste altul așa simplu.Și minim este nevoie de mască protecție acizi.

Da, corpurile trebuie sa fie cat mai etanse pentru a prelungi efectul, altfel se evapora prea repede si trebuie completat mai des.
Masca de gaze este buna, in special daca corpurile sunt depozitate in spatii inchise.
La mine nu am loc sa le bag la interior pe toate si multe raman afara.
Eu am magaziile cam uzate,avînd spațiu închis de depozitare le țin acolo,mă gîndeam să le pun afară,dar cu stupina în apropiere fără o etanșare făcută bine,îmi făceam de lucru cu albinele și viespile,plus că ligustica știu deja din experiență proprie este o rasă cu caracter pronunțat de jaf.(furtișag).Dau clasă de departe la carpatină în ce privește acest lucru. :)
Plus că afară la curenții de aer,evaporă mai rapid acidul acetic.Aparte că se spune în ce privește caturile expuse afară la curenți de aer nu prea sunt atacați de molia cerii.