Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Turta este o solutie de avarie, dar stupul a fost lipsit complet de hrana!! Turta o punem pentru linistea noastra nu pentru a inlocui pregatirea pentru iarna.

tavy

Astfel de stupi, gasiti la timp, se pot resuscita astfel: puse rame cu miere , scuturate toate albinele cu grija pentru ca undeva prin ghem se afla matca si bagate la caldura pana "inviaza" si se urca pe noile rame, apoi scoase afara din nou.
Nu strica si o rugaciune.
Am vazut albine "inviate" cu uscatorul de par.

tinumaftei

Citat din: tavy din Ianuarie 23, 2017, 08:20:44 PM
Astfel de stupi, gasiti la timp, se pot resuscita astfel: puse rame cu miere , scuturate toate albinele cu grija pentru ca undeva prin ghem se afla matca si bagate la caldura pana "inviaza" si se urca pe noile rame, apoi scoase afara din nou.
Nu strica si o rugaciune.
Am vazut albine "inviate" cu uscatorul de par.
Cine stie de cat timp isi dadusera duhul. Parea ca nu mai exista nici o picatura de miere in stup. Ori pe timp friguros mai mor albine care nu se pot deplasa dar au avut ceva miere in colturi. Daca nu au miere in colturi inseamna ca au mancat-o inca din toamna cand temperatura le mai permitea deplasarea..

Aurelian A.

Imi pare rau de pierdere dar ai avut si tu o vina destul de mare,trebuia sa le asiguri hrana suficienta din toamna ca sa stai linistit iarna,nu sa umbli cu turte...din poze mi s.a parut ca stupii sunt lasati pe spate,daca e asa, incearca sa le dai o usoara inclinatie in fata ca sa nu intre apa in ei. :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Eugen B

Cred ca mai este o problema, stupii se ierneaza pe rame mai negre de obicei, nu pe rame noi cladite, din mai multe motive.
Oricum acel stup mai mult de 3-4 kg de mancare nu a avut cand a fost impachetat.

Mircea001

Singura lui problema a fost lipsa hranei. Pe rame nu se mai gaseste deloc miere.

Mircea001

 :bzz:

Mircea001

Inca o pierdere.
Multe pete de diaree...

Mircea001

pete diaree, inca mai poate

NYK74

Din pozele atașate se vede albina extrem de uzată,are sanșe slabe să prindă primăvara.
Eu la cel gãsit cu albina moartã pe jumate de foame,a rãmas blocat pe un lateral de cuib,si nu a mai ajuns la ramele de miere,albina nu este cu o asa uzură.

Eugen B


Mircea001


Eugen B

Ala cu multa diaree cred ca murit ori de foame. Ori si matca a murit si albinele au consumat f mult si au trecut pe diaree.

corneliuhrom

prerea mea :luata folia si turta de zahar [alba ]curatit spetezele cu dalta apic si pusa o mica turta din miere intipata cu furculita  ^:)^.linga albine si bagat stupul la adapost sa treaca frigul ce urmeaza [daca are matca daca nu dati albina la alt roi slab]

Mircea001

Salut, sambata in una din locatii a fost facut un zbor de aproximativ 30 min, 1 ora. mancare au. sper sa iasa si in weekendul asta si celelalt.