Metode si unelte pentru marcarea matcilor

Creat de feerary, Iunie 22, 2014, 11:34:14 AM

« precedentul - următorul »

feerary

Eu folosesc un disc pentru imobilizat si un marker UniPaint, de care sunt profund dezamagit.  Ce am marcat anu trecut, anu asta,la unele aproape ca nu se mai vede vopseaua. Ieri am verificat un stup la care am schimbat matca si nu mai avea nici urma de marker.
M-am gandit sa folosesc oja de unghii... ce parere aveti?
              Ce metode folositi pentru marcarea reginelor?

dodo79

nu ma pricep la oja dar stiu ca sunt facute pe baza de diluant sau acetona.

feerary

Si vopseaua pentru masina este tot pe baza de diluant si  am vazut postat si filmat cum cineva foloseste asa ceva.
Am zis oja pt ca imi este mai la indemana si are si acea pensula.... :D

dodo79

Citat din: feerary din Iunie 22, 2014, 11:44:26 AM
Si vopseaua pentru masina este tot pe baza de diluant si  am vazut postat si filmat cum cineva foloseste asa ceva.
Am zis oja pt ca imi este mai la indemana si are si acea pensula.... :D
depinde,acuma exista si vopsea ptr masini pe baza de apa  :wink:  :hi:

dodo79

ia incearca cu un trantor si sa ne spui si noua ce a iesit.succes

bucovineanu

Vopseaua pe baza de apa nu merge. Cea pe baza de diluant e foarte rezistenta si dureaza pana la 5 ani.

feerary

Pai o sa iau o oja rosie si o sa va spun ce a iesit. Rosu sau galben, sare mai rpd in ochi  :)  Pt aprecierea varstei...am caiet in care notez  :wink:

bucovineanu

Cel mai bine e sa fie marcate in culorile stabilite universal. Se pot folosi culori deschise care sunt foarte vizibile. De exemplu in acest an se poate folosi vernilul.

feerary

Citat din: bucovineanu din Iunie 22, 2014, 09:51:00 PM
Cel mai bine e sa fie marcate in culorile stabilite universal. Se pot folosi culori deschise care sunt foarte vizibile. De exemplu in acest an se poate folosi vernilul.
Mai am o nedumerire :   Din cate am vazut si vopseaua ca si oja, au un timp de uscare cam lung. La unele regine am observat ca dupa marcare, dau cu piceoarele pe spate sa se curete. Tare mi-e sa nu se intinda vopseaua.
       Dumneavoasrta cum proceda-ti?

bucovineanu

Marcarea reginelor.avi
Vopseaua auto se usuca foarte repede si nu ar fi nevoie de protejare, e mai bine totusi sa fie protejate deoarece se poate intampla ca albinele sa incerce sa curete regina de vopsea.

feerary


feerary

Pan la urma, am reusit sa procur niste vopsea auto. Culmea, cel de la vopsitorie este si apicultor :D
Sunt multumit de ea si zilele astea oo sa ma duc sa iau si culoarea pt anu viitor.   :hi:

tavy

Am si eu o intrebare, markerele pe  baza de diluant afecteaza matcile? Pana anul trecut am folosit schneider pe baza de apa si nu se sterge nici dupa cativa ani (am 2 matci verzi parca sunt vopsite azi). Anul trecut n-am gasit alb si am luat unul posca de la un magazin apicol si pana in toamna n-a mai ramas aproape nimic pe matci, nu mai zic ca se facuse cacaniu de la inceput. Acum mi-a adus cineva galben, dar miroase a diluant si nu stiu daca sa-l incerc :D

bucovineanu

Eu marchez de multi ani cu vopsea auto pe baza de diluant si nu am avut niciodata probleme cu nici o regina. Marcajul rezista si 5 ani.

oroles

Acum ceva timp se lipeau placutele de opalit cu selac (lac). Nu am auzit pe nimeni sa se planga ca i-a tusit matca sau ca radea aiurea de la aurolac.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani