Tei 2014

Creat de daniel.arad, Iunie 16, 2014, 08:34:12 PM

« precedentul - următorul »

daniel.arad

A debutat teiul. Da nectar pe undeva???

thomas

Am mai umblat cu serviviul prin tara si am vorbit cu ceva stupari. Se pare ca teiul, daca nu ar fi ploile astea interminabile, ar da cam peste tot. Mult mai bine decat salcamul prin zonele pe unde a mers.
Cand vorbesc de tei, ma refer la zonele din jurul Bucurestiului, zonele de tei din Dambovita si padurile de tei din Tulcea. Restul nu am informatii. Sunt masive importante in zona Moldovei cat si in Banat, dar asteptam sa treaca ploile si vedem daca intr-adevar merge asa bine sau sunt doar zvonuri.

Cubby

Zicea cineva ca ar fi mers cu vreo 2 kg pe zi teiul in Drobeta, inainte de ploi. Acum a cam trecut.

Miere Sorin

In jud Bihor la cetariu este un fenomen neintalnit nu a inflorit inca desi Oradea este la 10 KM unde teiul sa terminat

Nu stim ce se intampla

Sorin

daniel.arad

Da, anul asta pe zona de vest, teiul pe padure a inflorit mai tarziu, pe dealurile, Zarandului inca nu e inflorit in timp ce la 40 km este gata de doua saptamani. Azi noapte a dat o ploaie buna si azi culegeau bine, intrebarea este de la ce, mai sunt inca flori la mur. Am putea avea o surpriza placuta la tei, problema este ca floarea soarelui este deja inflorita... Bafta.

happy

Azi noapte am ajuns si eu cu stupii la Ciucurova.Miroase foarte puternic in partea de nord ,la sud zicea cineva ca sta pe loc cantarul.Inca nu a inflorit asa bine teiul.Din auzite la padurea dinspre Nifon ar fi tras ieri 3kg(din auzite)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

relutu

#6
TEI TOXIC stie  cineva de chestia asta,un coleg are stupii la tei in zona Adjud-Vrancea si cica ii moare culegatoarea.Un apicultor mai batran i-a spus ca de la ei mor ptr ca este toxic ,este posibil?Sau o fi alta cultura stropita prin zona?


mmacreanu

Citat din: relutu din Iunie 27, 2014, 11:19:19 PM
TEI TOXIC stie  cineva de cestia asta,un coleg are stupii la tei in zona Adjud-Vrancea si cica ii moare culegatoarea.Un apicultor mai batran i-a spus ca de la ei mor ptr ca este toxic ,este posibil?Sau o fi alta cultura stropita prin zona?

se stie ca teiul pucios este toxic, majoritatea evita teiul pucios si merg direct la cel argintiu, dupa ce trece floarea de la teiul pucios care infloreste primul!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

happy

Azi am fost la stupi la Ciucurova si zburau albinele ceva de groaza. :bzz: :bzz: :bzz:
Ieri  au fost 2kg la cantar.Toate albinele au diaree ,mi-au pictat  masina  de parca era de camuflaj.Daca va tine vremea la fel de cald o sa le treca de sine altfel trebuia sa stropim ramele cu sirop la care sa adaugam 1lingura otet la 1l de sirop 1/1(un stupar din Prahova ne-a spus).Le-am pus otet in apa dar nici nu se ating de ea!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

trantore

otet cu apa??!!!.....  nu am auzit inca sa le placa asa ceva cu otet as da unde vreau sa nu umble albina
otet in sirop stiu ca nu au probleme cu el

mmacreanu

din cate am citit eu despre folosirea otetului sunt cateva cazuri:
1. la invertirea zaharului (mirosul de otet dispare din cauza fierberii
2. stropirea mainilor pentru alungarea albinelor pentru cei care vor sa se obisnuiasca cu lucrul fara manusi.
3. pulverizarea in stup (pe rame si lada) din cand in cand pentru a forta albinele sa faca o igienizare puternica.
4. poate mai sunt si altele.


stropirea ramelor cu sirop 1/1 + otet se face pentru ca albinele sa curete mai repede eventualele pete de diaree in cazul teiului!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.