membru nou Claudiu

Creat de claudiu_tgv, Iunie 12, 2014, 12:41:28 PM

« precedentul - următorul »

claudiu_tgv

Va salut!

Ma numesc Claudiu Bratu, am 32 de ani, sunt dintr-o comuna de pe langa Targoviste, de profesie economist. Am primit in primavara aceasta de la bunicul meu care e stupar de +30 de ani 4 stupi orizontali, care au cam aceeasi varsta (ma refer la cutii). Am inceput sa ma documentez, am citit pe forumuri, inclusiv aici, am cumparat cele necesare (afumator, furculita, masca, perie). Avand in apropiere 2 lanuri fumoase de rapita am crezut ca dau lovitura, dar timpul nefavorabil, lipsa experientei si-au pus amprenta. Am reusit sa extrag  cca 2 kg de miere de rapita, de care sunt foarte mandru. Am facut si 2 roi, unul l-am prins intr-o dupa-amiaza, celalalt prin divizare. De curand mi-am luat o cutie noua de rezerva pt un eventual roi. M-a prins foarte tare dragul de aceste fiinte, vorbesc cu ele atunci cand le vizitez si pot spune ca le visez si noaptea.
Cu intepaturile m-am obisnuit, inca din prima zi m-au luat 2 albine, insa acum ma gandesc sa-mi iau si manusi ca nu prea imi place sa ma duc la serviciu cu mainile umflate.
Mai sunt pasionat de munte, ski, ciclism, inot.

G. Iulian


Kiwi Bee

Bun venit.
Ei daca bunicul tau are 30 de ani in apicultura atunci trebuie sa asculti de el. Sanatate pt bunicul tau  :hi:

Cum iti ponteaza matcile? Compact? Sau imprastiat? Ce virsta au matcile?

Nu te amagi ca nu ai facut miere multa. Concentreazate pe puterea familiilor ca sa le ai sanatoase si cu hrana suficienta pt iarna ca sati iasa sanatoase la primavara.

claudiu_tgv

Multumesc pentru urari. Nu stiu varsta matcilor, nici bunicul nu stie sa-mi spuna. Am vazut pana acum matcile la 2 stupi: la primul am o matca mare, ponteaza bine, fara spatii goale; pe aceasta era s-o pierd intr-o zi cand verificam ramele. A cazut pe podisor, noroc ca am vazut-o si am indemnat-o cu peria sa urce inapoi pe rama (f. bun sfatul multora SA CERCETAM INTOTDEAUNA RAMELE DEASUPRA STUPULUI). A doua matca este tanara, iesita undeva prin martie - am avut un stup orfan si bezmetic apoi dar s-a rezolvat, am scuturat albinele outoare, apoi am dat puiet de 1-2 zile sa-si traga botci. Mai am un stup puternic cu niste albine artagoase rau, cum il deschid cum ma pisca. Pe asta l-am roit si astept sa vad daca a iesit matca.
Miere nu ma gandeam ca o sa scot pentru ca nu a fost vremea favorabila. Am avut 2 lanuri mari de rapita dar degeaba. Le-am tinut pe sirop in stup. De la un singur stup am extras miere de rapita pe 4 rame, la restul le-am lasat ce aveau pt hrana pt ca stupii au fost destul de slabi cand i-am luat.
Acum nu stiu daca sa extrag mierea de salcam sau sa astept f soarelui. La salcam a fost mai bine decat rapita, dar tot s-a scuturat intr-o saptamana.

PARINTELE

Bine ai venit pe Apiardeal

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dodo79


Hermannstadt

Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

ciucur

Citat din: claudiu_tgv din Iunie 12, 2014, 12:41:28 PM
Va salut!

Ma numesc Claudiu Bratu, am 32 de ani, ......... Am reusit sa extrag  cca 2 kg de miere de rapita, de care sunt foarte mandru. ...........

Numai cand vei da 'lovitura' intr-un an bun vei avea o miere mai gustoasa decat prima miere ce ai produs-o, cele 2 kg.

Bine ai venit si succes in apicultura!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bogdanab

Bine ai venit printre apicultori !!!   

:welcome: