pot muri MATCILE din cauza STRESULUI?

Creat de bogdan moldovean, Iunie 04, 2014, 03:11:45 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

vin foarte dezamagit de la stupina pt CA stiU ca am facut o prostie mare cat casa. Am un roi mai timpuriu am  chinuit cu el fiind slab si o perioada fara matca I am gasit o matca a acceptat o si azi cand l am deschis nici nu mi a venit sa mi cred ochilor Avea puiet chiar si pe penultima rama foarte buna matca blonduta In zece zile a crescut formidabil ..chiar vroiam sa I pun si catul dar m a pus cel rau sa o iau in degete s o marchez cu carioca apicola Nici 30 sec.nu am tinut o nici nu am vatamat o s o stivesc am tinut o foarte fin dar efectiv mi a murit deodata nu mai misca si  a strans abdomenul si picioarele Ce spuneti oare a murit ?sau au un obicei de autoaparare ca sa o faca pe moarta Este adevarat ca matcile pot muriii de STRES?Asta este prima data cand mi se intampla una ca asta Va rog sa ma ajutati sa mi dati un sfat MULTUMESC

NiKoN

Exista posibilitatea ca matca sa isi revina. Acelasi lucru l-am patit si eu anul trecut.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

crisian-nicolae

Acelasi lucru am patit eu la 2 matci prospat imperecheate,le-am tinut putin in palma (20 secunde) si au inceput sa miste din picioruse,am pus matca usor pe letul ramei,imediat citeva albine au inceput sa o linga si in foarte scurt timp a coborit intre rame.A doua zi am gasito foarte vioaie ponta de zor.

bogdan moldovean

matca asta chiar a murit definitiv am caut o dupa 24 de ore si era la fel cum am lasat o fara nici oreactie si albinele trageau de ea Culmea asta nu am mai patit o sa moara matca tanara proaspat imperecheata sa mi moara Am vazut un filmulet cum un neamt pur si simpleu se juca cu ea o marca si tot nu avea nimic Rog cei patiti sa ma lamureasca

dodo79

saptamana trecuta am patit si eu cu o matca proaspat imperecheata.din pacate la urmatoarea verificare am gasit doar botci de salvare.din greseli invatam

bucovineanu

Din cauza stresului regina nu moare. Isi revine asa cum au zis alti colegi. Acea regina a fost stransa ceva mai tare si de aceea si-a dat duhul.

bio

Citat din: bogdan moldovean din Iunie 04, 2014, 03:11:45 PM
...... Nici 30 sec.nu am tinut o nici nu am vatamat o s o stivesc am tinut o foarte fin dar efectiv mi a murit deodata nu mai misca si  a strans abdomenul si picioarele Ce spuneti oare a murit ?sau au un obicei de autoaparare ca sa o faca pe moarta Este adevarat ca matcile pot muriii de STRES?Asta este prima data cand mi se intampla una ca asta Va rog sa ma ajutati sa mi dati un sfat MULTUMESC

Bogdan, tu spui ca nu ai strins matca prea tare,.... dar matca poate a simtit mai mult strinsoarea ta...

Ai deasemenea grija la marcare daca ajunge vopsea la baza aripilor matcii,... matca moare imediat..

Dar poate matca numai s-a dat lovita si i-si va revenii si va fi OK.]


Eu nu prea marchez, dar cind am chef de marcat, marchez numai cu vopsea  albastra ca este culoarea care imi sare cel mai bine in ochi cind caut vreodata matca in familie.

daniel.arad

Ieri am marcat 25 de regine la niste roi vanduti. Cant mai aveam 3 una nu mai misca decât abdomenul, trompa scoasa, am puso pe rama nimic. Abia apuc la control sa vad mai trăiește. Si eu am mai văzut ca unele se prefac moarte dar revin imediat, dar asta nu a revenit imediat...

NiKoN

Anul acesta am marcat 14 regine, cu mainile goale. Numai astfel poti aprecia cat de strans o tii!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

bucovineanu

Nici nu se pune problema de a marca regine altfel decat cu mainile goale.  :smile:     

bogdan moldovean

nu credeti ca matcile mor precum caprioarele si iepurii de stress?nu am vatamat o sub nici o forma .....si dupa 0 zi m am uitat si tot in stadiul ala era albinele o trageau spre fundul stupului s o deie afara .....deacum schimb tactica nu o mai iau intre degete o marchez direct pe rama poate nu se streseaza ........pt mine oricum ramane ciudat .........si cat m am chinuit ca roiul ala s o primeasca ...........era atat de buna .........

crisian-nicolae

Eu o imobilizez direct pe rama( cu degetul mare si aratatorul) ,aplic punctul cu marcarul si imediat dau drumul la matca.

oroles

Eu am asa ceva. Deocamdata nu l-am folosit dar voi incerca sa il folosesc. Are cineva idee daca este bun?

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Pe ale mele cu asa ceva le insemnez. Mi-am facut ''mana'' pe trantori si acum este chiar ok, 0 mortalitati.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dredd

Citat din: oroles din Iunie 05, 2014, 07:28:00 PM
Eu am asa ceva. Deocamdata nu l-am folosit dar voi incerca sa il folosesc. Are cineva idee daca este bun?


este foarte bun

https://www.youtube.com/watch?v=97POGXcTZ6Q