cum sa reusim

Creat de Stefan Madalin, Iunie 01, 2014, 05:44:47 PM

« precedentul - următorul »

Stefan Madalin

Buna ziua stupari !

Ma gandeam ca inaine sa ne ajute cineva, trebui sa ne ajutam singuri .  Ajutorul ar putea veni si din partea noastra prin investitii in stupina proprie .

Anul acesta in stupina de 184 unitati biologice am investit 5mii euro . Am cumparat hranitoare podisor , cutii , rame , foite si o centrifuga de capacitate mai mare decat cea pe care o aveam . Anul urmator am ca prima achizitie o masina cu macara .

Doresc sa propun spre dezbatere acest subiect , deoarece , mi se pare foarte important .

rarescyp

Ai facut un calcul, in cat fimp crezi ca o sa-ti amortizezi investitia...?.....
si eu am investit in ultimii 2 ani destul de mult....si nu mi- au iesit calculele....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mmacreanu

5000 euro sunt 2000kg miere, la 180 stupi omu ii scoate intr-un an apicol oricat de prost ar fi (anul). Inventarul apicol cumparat o sa-l tina ceva timp ... anul viitor are investitia amortizata si iese pe plus.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dredd

poti sa ai si 1500 de stupi si familii, daca n-ai ani de experienta in spate, s-alege prafu`

mmacreanu

Citat din: adrian_bz din Iunie 01, 2014, 10:52:16 PM
poti sa ai si 1500 de stupi si familii, daca n-ai ani de experienta in spate, s-alege prafu`

plecam de la premiza ca vorbim despre apicultori profesionisti!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dredd

Citat din: mmacreanu din Iunie 01, 2014, 11:02:49 PM
plecam de la premiza ca vorbim despre apicultori profesionisti!

stiu, dar trebuia subliniat. personal am cunoscut cativa dornici de a se imprumuta serios la banca, ca sa " intre in afaceri cu albine", ca au auzit ei ca e afacere sigura

Stefan Madalin

Eu personal am ajuns la acest numar de familii , inmultind in timp familiile cumparate . Nu cred ca cineva poate face ceva intr-un domeniu fara a invata foarte mult .
Investitii fac si cei cu 2 stupi si cei cu 1000 de stupi . Important ar fi prioritatile , pe faze . Sa vedem ce investitii au facut unii , daca sunt multumiti , daca regreta ca nu au investit in alta aparatura sau...

Stefan Madalin

Mentionez ca nu am nici o scula electrica in stupina  ( centrifuga , descapacitor .. ) .  Am zis ca mai important ar fi sa iau masina si pe urma acele scule electrice . Ce parere aveti ?

rarescyp

Citat din: mmacreanu din Iunie 01, 2014, 10:35:50 PM
5000 euro sunt 2000kg miere, la 180 stupi omu ii scoate intr-un an apicol oricat de prost ar fi (anul). Inventarul apicol cumparat o sa-l tina ceva timp ... anul viitor are investitia amortizata si iese pe plus.
calcule de astea stiu sa fac si eu.....va dau un caz ca exemplu:
  Am cunoscut anul asta prin pastoral pe unde am umblat, un apicultor cu ~100 fam...omul era de la tara, era sanatos dar in pensie de boala ( foarte mica), iar sotia dansului nu lucra nicaieri, spunea ca are si 2 baieti studenti intr- un oras la 80 km departare de casa...pentru el indiferent de an, albinele trebuiau sa produca.....omul spunea ca are comanda de cateva sute de kg de miere de salcam ( la salcam 1 si 2 in zona unde am fost eu, nu a prea fost nectar, decat pentru un cules bun de intretinere).... seara de seara omul respetiiv era intre stupi cu galetile cu sirop....si uite asa, cu ce au adus albinele, si cu ce le-a mai ajutat si el, a reusit sa scoata mierea pt comanda....
omul traieste exclusiv din apicultura si indiferent de cat de rau e anul apicol; el tre sa scoata miere...spunea ca pana in toamna trebuie sa faca cumva sa platesca la tamplar ultima transa de 6000 ron pt lazile pe care le-a facul in iarna....
Eu am inceput cu 4 fam in 2011..le-am inmultit, am mai si cumparat si am ajuns acum la 35 fam ( cu tot cu primi roi de anul asta)....am investit pana acum in aceasta pasiune ( nu pot sa zic ca e o afacere)- 6000 Euro [ aici intra si remorca + platforma pt pastoral, centrifuga etc]...diferenta dintre mine si omul prezentat mai sus e, ca eu nu traiesc din apicultura si ca nu e nici o tragedie daca intr-un an nu scot nici un kg de miere....bineinteles ca orice apicultor ar vrea sa-si amortizeze investitia in cel mai scurt timp posibil; dar sunt multi factori de luat in seama care nu depind de apicultor si de priceperea lui....
Clima s-a schimbat mult in ultimii ani, poluare din ce in ce mai multa, albinele si apicultorii s- au inmultit si ei ( mai mult datorita fondurilor UE, decat pasiunii)...eu nu as incuraja in ziua de azi,ca un tanar din zona mea sa investeasca bani multi intr-o astfel de 'afacere'....poate, intr-o alta zona a tarii lucrurile stau altfel...???!!!!....
Multa sanatate....


ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mmacreanu

Citat din: rarescyp din Iunie 02, 2014, 06:55:25 AM
calcule de astea stiu sa fac si eu.....va dau un caz ca exemplu:
  Am cunoscut anul asta prin pastoral pe unde am umblat, un apicultor cu ~100 fam...omul era de la tara, era sanatos dar in pensie de boala ( foarte mica), iar sotia dansului nu lucra nicaieri, spunea ca are si 2 baieti studenti intr- un oras la 80 km departare de casa...pentru el indiferent de an, albinele trebuiau sa produca.....omul spunea ca are comanda de cateva sute de kg de miere de salcam ( la salcam 1 si 2 in zona unde am fost eu, nu a prea fost nectar, decat pentru un cules bun de intretinere).... seara de seara omul respetiiv era intre stupi cu galetile cu sirop....si uite asa, cu ce au adus albinele, si cu ce le-a mai ajutat si el, a reusit sa scoata mierea pt comanda....
[/quote]
:)) ce miere a scos el daca umbla cu galetile de sirop???

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp


:)) ce miere a scos el daca umbla cu galetile de sirop???
[/quote]

fiecare citeste si intelege ce poate...
dati la o fam 10 l de sirop in decurs de 5 zile si cand o sa stoarceti o sa vedeti ce miere o sa scoateti....
dv nu traiti in romania...nu ati auzit de mierea falsificata, sau partial falsificata....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mmacreanu

Citat din: rarescyp din Iunie 02, 2014, 07:49:06 AM

:)) ce miere a scos el daca umbla cu galetile de sirop???

fiecare citeste si intelege ce poate...
dati la o fam 10 l de sirop in decurs de 5 zile si cand o sa stoarceti o sa vedeti ce miere o sa scoateti....
dv nu traiti in romania...nu ati auzit de mierea falsificata, sau partial falsificata....
[/quote]

am inteles destul de bine colegu ...
cazul descris de tine este o investitie care sigur iese pe plus, sa bagi sirop la cules de salcam si sa vinzi mierea cu eticheta =miere de salcam= e destul de banos :)) pun pariu ca nu era o comanda pentru un procesator ci pentru un consumator :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

nu stiu ce clienti avea...dar in mod sigur mierea nu era verificata la un laborator...procesatorii verifica mierea achizitionata....mierea aceasta partial falsificata e practic imposibil de verificat de consumatorul final... :hi:
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mmacreanu

Citat din: rarescyp din Iunie 02, 2014, 08:05:38 AM
nu stiu ce clienti avea...dar in mod sigur mierea nu era verificata la un laborator...procesatorii verifica mierea achizitionata....mierea aceasta partial falsificata e practic imposibil de verificat de consumatorul final... :hi:


pai ... pentru intrebarea din titlu =cum sa reusim= ... uite un model.

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

TDI

Un model păgubos. Cei care procedează astfel nu fac decât să fure căciula tuturor celorlalţi apicultori, inclusiv lui însuşi.