ceara intre caturi

Creat de aditza_71, Mai 27, 2014, 11:38:26 PM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Am si eu o nelamurire dl.apicultori. La 2 stupi  de cand le-am pus caturile, inainte de salcam, cresc faguri intre ramele de cuib si cele de cat.Practic cand vreau sa ridic catul . pt. control este unit de cuib(multa crescatura). Dar in schimb  ramele cu faguri  artificiali din cat nu le creste. Ele in loc sa creasca foitele, construiesc aiurea intre caturi.Precizez ca familiile respective sunt puternice , cu multa albina(pe 12 rame).Mentionez ca distanta intre ramele de cuib si cele de cat este de 1 cm.La penultimul control le-am taiat  bucatile de faguri crescute aiurea, iar la ultimul control erau la fel. De ce oare se intampla acest fenomen ?
Care sa fie explicatia ? Va multumesc anticipat  pt. raspunsuri.

mmacreanu

Citat din: aditza_71 din Mai 27, 2014, 11:38:26 PM
Am si eu o nelamurire dl.apicultori. La 2 stupi  de cand le-am pus caturile, inainte de salcam, cresc faguri intre ramele de cuib si cele de cat.Practic cand vreau sa ridic catul . pt. control este unit de cuib(multa crescatura). Dar in schimb  ramele cu faguri  artificiali din cat nu le creste. Ele in loc sa creasca foitele, construiesc aiurea intre caturi.Precizez ca familiile respective sunt puternice , cu multa albina(pe 12 rame).Mentionez ca distanta intre ramele de cuib si cele de cat este de 1 cm.La penultimul control le-am taiat  bucatile de faguri crescute aiurea, iar la ultimul control erau la fel. De ce oare se intampla acest fenomen ?
Care sa fie explicatia ? Va multumesc anticipat  pt. raspunsuri.

cred ca pur si simplu isi fac scarite catre ramele din cat ... asa patesc si eu!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mosunick

N-as putea spune acum cine a spus asta pe forum, dar explicatia la fenomenul asta este ca exista o distanta prea mare intre leatul inferior al ramelor din corpul de stransura si leatul superior al celor din cuib, si din cauza asta cresc fagurii in felul mentionat.
Si mie mi s-a intamplat asta, mai mult, cresteau nu in continuarea leaturilor ramelor ci intre ele, pe intervel, pana ajungeau la foitele de FA din catul de stransura, dupa care totul decurgea normal, luand in lucru foitele.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mmacreanu

omu a zis ca are 1 cm intre rame, 0.9 este distanta stas :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Daca ramele din cat sunt mai late si nu sunt dispuse perpendicular pe cele din cuib, se intampla acest fenomen.
Distanta ideala intre ramele din cat si cele din corp este de 8mm.
Se poate ajusta montand la corp distantiere de tabla care sa ridice ramele cu cei 2mm in plus.

aditza_71

Multumesc pt. raspunsuri. Deci daca  aveti si voi aceaiasi problema inseamna ca este o caracteristica a lor. Am sa incerc dl.Romikele sa montez la un corp , un distantier de table sa vad daca mai cresc aiurea.  :thanks:  pentru idea dvs.
Cum stati cu, culesul la salcam? Ati extras ceva? La noi in zona  a fost slab salcamul.Multi se plang ca a fost un cules slab fata de anul trecut.Eu cred ca salcamul nu a secretat destul nectar, pentru ca noptile au fost f. reci si in plus a plouat aproape in fiecare zi in perioada salcamului.Pareri?La voi in zona cum  fost?

romikele

Salcamul la noi a fost și inca mai este, foarte slab.

Tot ce pot sa extrag sunt ceva masele care ma necajesc...  :wink2:

silvius

Citat din: romikele din Mai 28, 2014, 06:50:32 AM
Daca ramele din cat sunt mai late si nu sunt dispuse perpendicular pe cele din cuib, se intampla acest fenomen.
Distanta ideala intre ramele din cat si cele din corp este de 8mm.
Se poate ajusta montand la corp distantiere de tabla care sa ridice ramele cu cei 2mm in plus.

Dap de acord cu Romikele
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

relutu

Si la noi tot masele,mierea de salcam este un lux.

aditza_71

Ai dreptate  Nelutu se pare ca anul asta mierea  de salcam este lux.Dar si care vor avea ceva miere de salcam, vor lua bani frumosi pe ea.Probabil  ACA va oferi un pret mai mare en-gros fata de anul trecut.( in 2013 au luat cu 16 lei).

Cubby

si la mine a trecut salcamul, si nu am avut miere.

Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Mai 28, 2014, 06:50:32 AM
Daca ramele din cat sunt mai late si nu sunt dispuse perpendicular pe cele din cuib, se intampla acest fenomen.
Distanta ideala intre ramele din cat si cele din corp este de 8mm.
Se poate ajusta montand la corp distantiere de tabla care sa ridice ramele cu cei 2mm in plus.

Afirmaţiile sunt corecte, numai că procedeul  trebuie aplicat tuturor caturilor. Acum 30 de ani, pe vremea când mergeam în pastoral cu ME, am păţit asta. Am luat standardele de stupi ,,la lins", şi am observat că aşa este proiectul, distanţa dintre extremitatea superioară a ramei de jos şi partea de jos a ramei catului e de 12mm.
Am rezolvat altfel problema: mi-am construit toate corpurile de ME cu înâlţimea de 240mm. Identic  am procedat şi în cazul caturilor cu falţ, le-am redus înălţimea cu 5 mm. Le mai am şi astăzi. Nu e soluţia cea mai bună, inginerii ştiu de ce! :P
PS. 1. Apicola Buzău (ACA) a plătit anul trecut 16 lei pe kil, afirmaţie corectă.
      2. Am salcâm cât cuprinde, nu le-am mai deranjat pe albine să verific ceva, a început să înflorească salcâmul 3, trifoiul roşu, sângerul, şi câte altele, albinele m-au acceptat prin spatele stupilor cu bustul gol şi în pantaloni scurţi, dar... ghinion, adineuri a început să plouă.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

aditza_71

Bine ai salcam , dar iti baga in caturi ceva miere?

Din lanul de fasole

Citat din: aditza_71 din Mai 29, 2014, 11:44:11 PM
Bine ai salcam , dar iti baga in caturi ceva miere?

Dacă albinele nu sunt agresive înseamnă că bagă, peste o zi, două, voi verifica.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Mai am o precizare de făcut, că veni vorba despre lăţimea ramelor din cat. La stupii verticali pe 12 rame am în caturile de ½  ramele cu lăţimea de 25mm, conform standardului, cum le-am avut mereu. Nu am avut puiet în cat. Să fi fost doar întâmplări?
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău