Mare inghesuiala la salcam

Creat de Eugen B, Mai 26, 2014, 03:13:53 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Ce e la noi in tara nu e politica, dar asa ii zice teoretic, oricum mie nu imi pasa de PIB si de alte chestii, imi pasa de miere, polen si ceara  :rotfl: , daca avem noroc la noi in tara se va face trebe cu pastoralele cand am eu 1500 de ani. Asa ca mai bine e asa decat sa se faca tot felu de shmecherii cu locurile. Bafta la inghesuiala de la tei :)))

ionel07196555

Citat din: romikele din Mai 28, 2014, 02:38:12 PM
Si primariile pot si vor fi verificate la nevoie. Pot fi obligate sa respecte legea, daca nu o fac de bunavoie.
Noi suntem insa prapastiosi si ne dam cu stangu-n dreptu`.
Imi pare rau ca nu am facut poze cu afisele cu nr. telefon si nume lasate pe marginea paduri ca semne si nu au mai venit pe acele locuri
Si eu am intrat peste un loc marcat si nu a intrebat nimeni de ce asa ?
Mai multe locuri marcate decit STPINE

romikele

Acele afise sau semne sunt nule.
Locurile de pastoral se stabilesc impreuna cu primaria si se considera ocupate doar la sosirea stupinelor.
In cazul prezentat nu e de vina legea sau primaria, ci stuparii fara obraz.

ionel07196555

Citat din: romikele din Mai 30, 2014, 11:01:54 PM
Acele afise sau semne sunt nule.

In cazul prezentat nu e de vina legea sau primaria, ci stuparii fara obraz.
Pai la anu nu vor fi mai multi ca mine vizavi de situatia prezentata
La o plimbare cu masina pe margina paduri sa auzim ceva de cintar am remarcat ca nu erau stupine pe teren cite locuri erau marcate .
Pai veterani au dat anu asta un bun exemplu la incepatori  ?????????????
Treaba se inpute
Aceiasi situatie am vazuto si la rapita dar mai putin agresiva sau eu nu am circulat prea mult.
Pentru mine la floare o astfel de plancarda pusa nu inseamna nimic .
Nu e normal dar invatam de la VETERANI
Ar fi multe de zis ........... la iarna ...........

yulian

Citat din: dragos2006 din Mai 29, 2014, 08:06:30 AM
Daca nu eram noi , voi si acum erati iobagi pe mosiile grofilor ! si mai mult ca sigur vorbeati maghiara .
Ce bine era...ma uit cu suparare peste granita la fratii maghiari si vad ceea ce vad si ma uit la noi in tara si vad conducerea prealuminata de pe Dambovita in ce hal ne-a adus.... Pacat de dvs ca sunteti intelectual cu diploma dar gandirea este (din pacate) a unui om cu 2 clase care se lasa manipulat de clasa politica...

costelgeorgel

Citat din: dragos2006 din Mai 27, 2014, 06:22:20 AM
La mine pe o raza de 2 k. sunt 20000 de stupi fara exagerare . Eu unul aș interzice ca ardelenii sa supraaglomereze baza melifera din regat . Nu mai ai loc de stupini din Sălaj , Cluj , Mureș , Covasna , Brasov , etc.

Eu in locul tau as taia padurea de salcim :nebun: =)) =)) =))

caba stefan

Vad ca cineva arunca o vorba si ceilalti prosti sar ca arsii,paduriile,pamantul,apa ai alte resurse ar trebui exploatate de toata lumea,dar cu cap ca doar nimeni nu a luat cu roaba de la ma-sa pamantul sau padurea sau orice altceva e pe lumea asta,asa cum daca intr-o familie daca mai sunt bani doar de o paine,din ea mananca toata familia nu unu mananca si ceilalti se uita la el.iar referitor la ura asta pt alte popoare n-ar trebui sa fie in suletele noastre,orice om ar trebui sa poata locui unde vrea el atata timp cat nu le da un motiv real de deranj celor din jurul sau.
Sunteti de parere ca daca in zona mea nu este nici o padure de salcam sau de tei sau daca de exemplu nu as avea in zona nici o cultura majora sa ma las de stuparit?inseamna ca ne comportam si noi apicultorii la fel ca aia din mafia pietelor care nu lasa pe altul nou sa intre in branse deloc.
Stam printre albine,niste vietuitoare atat de harnice care fac doar bine mediului inconjurator,spre deosebire de om care e cel mai mare parazit de pe planeta asta,si nu invatam nimic de la ele,in loc sa fim uniti si sa cerem si noi sa ne planteze si in judetul din care facem parte fiecare sa planteze paduri pe care sa le poata si apicultorul valorifica nu doar gaterele si sa trimitem materie prima nemtilor.Ganditi-va daca statul ar planta in toate zonele unde nu se poate face agricultura,paduri de salcam,de tei sau orice arbori pe care-i poate valorifica apicultorul,la cate zone deastea sunt in tara noastra am putea asigura miere pt toata europa.Dar noi ce facem ?ne certam pt ca ne strangem prea multi la o balta cu un singur peste cand am putea "sa batem cu pumnul in masa" si sa cerem mai multe balti cu mai multi pesti,ca daca stam bine sa ne gandim datorita stuparului  si a albinelor lui sunt fructe sau legume pe masa,facem atat bine cu albinele noastre celor din jur si nici macar un mersi cu juma de gura.Imi iubesc foarte mult albinele,intre ele ma simt cel mai relaxat,dar anul trecut de la 10familii si 10 roi am cules doar vreo 15 kg e miere.de mers in pastoral nu am mers ca nu imi permit si nu am nici timp din cauza serviciului,mi-as fi dorit si eu prin zona mea o padurice de salcam sa pot extrage si eu mai mult dar nu am ,asta inseamna ca e vina mea ca daca vreau un pic de productie si ma duc in alte zone sa nu o mai fac?
Eu zic ca ar trebui sa fim mai buni unii cu altii si mai uniti,oameni buni printre apicultori sunt,dar si rai de altfel,apicultori uniti sunt dar foarte putini,ar trebui sa fim mai multi,inca nu am vazut paduri plantate la insistentele apicultorilor

paradisuri inflorite

Ar trebui sa ne respectam mai mult unii pe altii si sa aplicam legea bunului -simt , dar se pare ca unii oameni sunt adevarate fiare salbatice si pina la urma o sa se ajunga la batai cumplite pe pastoral . Nimeni nu e stapin pe nici o bucata de pamint , dar nu trebuie nici sa ne supraaglomeram .  Autoritatile nu se implica sa faca dreptate si pina la urma ramane in picioare legea -pumnului . Dupa mine ar trebui ca nimeni sa nu duca in pastoral pe o singura locatie de 5 km patrati mai mult de 70 de atupi si atunci ar avea loc toata lumea ;pe de alta parte sunt unii care le place sa supraaglomereze . Sa se faca lumina !

TDI

5km2=500 hectare. Pur teoretic - dac-ar fi doar fâneaţă şi am presupune că încărcătura maximă ar fi de 1 familie la 2 hectare şi ar ieşi 250 familii. Dar dacă e salcâm, 5 familii la hectar? Doar teoretic, practica...

yulian

#39
Citat din: paradisuri inflorite din Iunie 02, 2014, 12:17:32 PM
Dupa mine ar trebui ca nimeni sa nu duca in pastoral pe o singura locatie de 5 km patrati mai mult de 70 de atupi si atunci ar avea loc toata lumea
Apoi suprafata Romaniei e undeva catre 240.000 km2. Stupii sunt, conform datelor oficiale minim 1.400.000 maxim 2.000.000. Salcamul ocupa undeva la 250.000 ha, adica 2500 km2. Intrebarea de 100 puncte. Cum poti imparti 2500 km2 la 1 milion de familii daca la 5 km2 sunt doar 70 familii?? De unde taiem, unde ne incarcam...stiu, stiu...ardelenii is de vina...  :P
Parerea mea sincera este ca anul acesta s-au aglomerat toate locurile datorita anului dificil si toata lumea a incercat sa-si scoata cumva camasa tinand cont ca nicaieri nu a dat salcamul...sau nu??

paradisuri inflorite

Nu m-ati inteles !; Ziceam ca nu e cinstit ca cineva sa puna 300-400 de stupi pe 5km patrati si dupa aia sa goneasca pe oricine vine pe linga el pe motiv ca-l aglomereaza .Daca ar fi o lege sa nu poti duce mai mult de 70 pe o vatra ,poate ar fi mai ok .Cum ar fi ca cineva sa duca 2000 de stupi la un masiv cum e in zona noastra ( Teregova ) si sa se ia la bataie cu altii ca-l supraaglomereaza , vi se pare corect ? 

filip

Salcamul a fost un vis urat pentru mine anul acesta.
Dupa inflorire apar primele pavilioane in zona,zvonul ca intr-o zi a fost + la cantar 2 kg a adus in zona sute de fam.Eu am scos o medie de 3 kg cam atat cat a scos un apicultor de la salcam 1+2.
Deci incarcatura pe ha e doar in lege.
Zonele inacesibile pentru pavilioane raman zone profitabile pentru stuparitul stationar.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

soricul

Locul de pastoral se stabileste in functie de cat esti de NESIMTIT Te pui unde vrei, te certi cu toti cei care vin sa te intrebe dece te-ai pus pe acel loc ca doar este ROMANIA  si nesimtirea, hotia si tupeul sunt la putere. Nu conteaza ca te-ai pus langa sat langa stupii satenilor, ca doar tu esti in pastoral si ai dat un borcan de zahar proprietarului unui teren nemuncit de un profitor care asteapta sa vina Subventia sau cineva cu un pavilion apicol si a facut si el de o bere.De restu nu ne intereseaza. Ce lege a Pastoralului? Ce intelegere cu primaria? Stam cateva zile pana se prind fraerii luam albina, culegem ceva daca putem si am plecat peste alti freri
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

daniil

Anul acesta la floarea soarelui am avut si eu parte de o intamplare neplacuta.Am fost la persoana responsabila de la primaria unei localitati din Braila si m-am inscris inainte de a ma aseza cu stupina.Am fost in recunoastere, mi-am ales locul la 1.500 m de cea mai apropiata casa din sat si am intrebat persoana respectiva de la primarie daca deranjez pe cineva.Aceasta mi-a spus ca este in regula.Am contactat proprietarul florii soarelui si mi-am mutat stupina.La 1/2 ora dupa ce am descarcat 140 de stupi a inceput scandalul cu satenii detinatori de stupi, cu amenintari, politie si restul, motivul fiind ca m-am asezat intre lan si stupii lor.Anul trecut am stat in aceeasi pozitie fara probleme.Cu ce am gresit?

filip

Intreaba pe cei care au facut Legea Apiculturii.
Prin lege s-a dorit ca unii apicultori sa dispara pentru ca ei sa-si aseze stupii unde doresc.In lege scrie ca nu e voie sa fii asezati stupii intre lan si stupii din sat.
Legea va fi interpretata in functie de interese,voturile vin de la localnici.Deci cei care fac pastoral nu au castig de cauza.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)