Roiuri dupa ce au fost divizate[despartite]

Creat de tundreaion, Mai 25, 2014, 10:28:51 PM

« precedentul - următorul »

tundreaion

Am inceput anul tercut cu un stup o data intrat acest microb am mai prins 2 roiuri am mai cumparat citeva rame  am reusit sa intru in iarna cu 6 stupi .Sunt derutat din 6 stupi scosi din iarna, incepind din6  mai pana in 10 mai am despartit  patru stupi ,care aveau botci lund o  rama cu botci de la cei 4 si cate o rama cu miere  si puiet de la ceilalanti,Surpriza a venit incepand cu data de 21 22 23 cand au anceput sa rasara ca ciupercile prin pomi din gradina din 5 roiuri am prins 4 unul lam scapat pana am improvizat din o magazie o lada.Nedumerirea mea este din cei 6 stupi numai 2 au regina la care am vazut oua. La cei 4 care au avut boci si cele 4 roiuri nu am vazut oua.unde am gresit,va multumesc anticipat celor care ma vor lamuri.

dodo79

esti sigur ca acei roi din pomi sunt de la tine?

tundreaion

da am vazut 3 roiuri cum sau format am fost fascinat pt. prima data am vazut asa ceva

Cristel

Posibil ca roiurile tale sa fie roiuri secundare, reginele sa nu fie imperecheate, asa ca trebuie sa mai astepti 10 zile pana vezi oua in cuib. De unde stii din ce stup au iesit, ai stat sa-i pazesti? Poate ti-a roit un singur stup, mai multi  roi...
As fi vrut sa vad si eu o botca intr-o familie aflata pe doua caturi, dar regina e despotica, tine toata populatia unita si nu are chef sa-si faca mostenitoare, se considera inca tanara (roi cules anul trecut, la inceputul lunii iunie). Succes!
Da, ai dreptate, primul roi vazut arata fantastic!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tundreaion

Da ai avut dreptate eram disperat dar dupa vreo 3 sapt.am vazut oua la toate fam. de albine .Mai o rugaminte pt.cei cu experenta la inceputul lui aug. la citeva fam. regina nu mai ponta [nemaiavand oua si asa mult si puiet capacit le-am loat aproape toata mierea] crezand ca pana la toamna au timp sa-si faca provizi.Azi mam uitat si la majoritatea au putin puiet.Acum ce sa fac sa le dau sirop de zahar .cineva mea spus ca aduce de la unguri sirop[f 4] cu 3,5ron kg. ce credeti ca ar fi mai bun??.

oroles

Citat din: tundreaion din August 30, 2014, 05:26:30 PM
Da ai avut dreptate eram disperat dar dupa vreo 3 sapt.am vazut oua la toate fam. de albine .Mai o rugaminte pt.cei cu experenta la inceputul lui aug. la citeva fam. regina nu mai ponta [nemaiavand oua si asa mult si puiet capacit le-am loat aproape toata mierea] crezand ca pana la toamna au timp sa-si faca provizi.Azi mam uitat si la majoritatea au putin puiet.Acum ce sa fac sa le dau sirop de zahar .cineva mea spus ca aduce de la unguri sirop[f 4] cu 3,5ron kg. ce credeti ca ar fi mai bun??.

Cand roiesc asa spre toamna si vezi din care a iesit, poti sa il iei din copac, il stropesti cu sare si il bagi la loc. Eventual mai bagi niste ceapa crapata in 4 sau parfum si astfel nu slabesti familia. Stiu stupari care prind roiul si pentru ca nu au alt stup pun in capatul opus al orizontalului, fara diafragma fara nimic. Doar le stropesc pe ambele familii cu sare (cica sa nu isi simta mirosul) si le lasa acolo. Cu timpul uneste ramele si rezolva problema.

Cel mai probabil au roit din cauza lipsei mancarii. Am avut si eu o scurta perioada la sfarsitul lui iulie cand matcile s-au oprit aproape de tot din ouat, din lipsa culesului  (o saptamana de ploi).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tundreaion

Am si eu o situatie si nu stiu ce sa fac.Ieri la un stup foarte multe albine erau pe afara ,crezind ca fac zborul de curatire m-am bucurat ,ce a ce a fost suspect pentru mine ca  la ceilalanti nu erau .facanduma curios m-am uitat an el si erau foarte multe
sus pe rame (5 R).Tragand subarul am observat deseuri de ceara? Completari am facut din toamna si la ultimul control au fost ramele pline (octomb) dar acelasi stup era tot agitat crezind ca este furtisag am anchis urdinisul la 1 cm.Maine an TM sa anuntat temp. ridicate asi putea sa ma uit an el? Cu ocazia asta as putea vedea daca are si regina .Ce ma sfatuiti sa fac .Va multumesc .

albinasebes

uita-te in el maine si remediaza situatia daca sunt probleme. descapaceala e normal sa ai pe subar in partea in care si-au format ghemul.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)