Matci din zona Dunareana .

Creat de marian sima, Mai 25, 2014, 12:28:20 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

Citat din: marian sima din Mai 26, 2014, 10:41:30 AM
La magazinul din centru (ruse) sant 18 leva ,la magazinul de la autogara sant 22 leva ,eu le-am luat de la autogara.

Sa nu se inteleaga ca le fac reclama,nu ma ocup de matci ,nu le stiu randamentul eu am luat pentru mine  si nu aduc matci pentru altii.
Va multumesc...pentru mine e prea departe sa merg la bulgari....eventual daca au mag online si trimit in Romania; oricum nu vad cu s-ar putea trimite matci in conditii bune pe asa distanta...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

marian sima

Sper ca nu te-ai suparat,pentru matci se face comanda inainte cu o saptamana asa ca trebuiesc facute doua drumuri la bulgari +ca matcile nu sant chiar asa de ieftine, chiar nu vad de ce a-ti dori matci bulgaresti.

Eu am luat doua asa experimental,am pus acest topic deoarece cred ca in lunca Dunari este un ecotip de albina diferit de cea ce se numeste Carpatina.

Eram curios sa mai vad si altii colegi din sud care au asemenea rasa de albina.

rarescyp

Nu ma supar eu asa usor....sa ne tineti la curent cu evolutia fam. cu matcile respective....oricum nu cred ca erau adaptate la zona mea ( deal )...
Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

crisian-nicolae

Ieri am prin un roi pe malul dunari,cum am ajuns in stupina l-am bagat intrun MER pe 9 rame,astazi cind am controlat roiul am vazut ca a cladit 8 rame total plus una pe 50%, matca este neimperecheata de culoarea galbena.

Alutus

#19
Citat din: marian sima din Mai 25, 2014, 12:28:20 PM
Doua matci Bulgaresti (de la Ruse) de anul acesta.
Albinele din Balkani, greceasca - macedonica, sunt de culoare inchisa. Acestea sunt frumoase, dar sunt metisi. Cea mai apropiata, de aceasta rasa, este albina ruseasca, care are o culoare inchisa si care de fapt, este si ea un metis cu ascendente central si sud est europene. Nu ai revenit cu detalii dupa un an de utilizare.
Sa nu uiti Darie!

roi_ag

Citat din: marian sima din Mai 27, 2014, 08:37:05 AM
Eu am luat doua asa experimental,am pus acest topic deoarece cred ca in lunca Dunari este un ecotip de albina diferit de cea ce se numeste Carpatina.
Eram curios sa mai vad si altii colegi din sud care au asemenea rasa de albina.
Nu ne-ai spus cum s-au comportat matcile bulgaresti !

roi_ag

Citat din: roi_ag din Decembrie 19, 2015, 09:15:55 PM
Citat din: marian sima din Mai 27, 2014, 08:37:05 AM
Eu am luat doua asa experimental,am pus acest topic deoarece cred ca in lunca Dunari este un ecotip de albina diferit de cea ce se numeste Carpatina.
Eram curios sa mai vad si altii colegi din sud care au asemenea rasa de albina.
Nu ne-ai spus cum s-au comportat matcile bulgaresti !
Mariane ne spui si noua ceva?

virgiliu

bulgaresti, bune, populatie multa productie mare, da cu iernatu cum e?.  Radauti, localitate la cca. 20 km de mine, des il mai aud la meteo. mentionez ca iarna lui 2013-2014 au intrat in oct. si primul zbor a fost pe 6 martie. am auzit ca unu de pe la noi o cumparat vreo 40 de roiuri de pe la Mangalia; pe urma s-a mai auzit ca a avut pierderi peste iarna.

marian sima