rama 3/4 pentru nucleu imperechere

Creat de mmacreanu, Mai 03, 2014, 03:59:46 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

are cineva dimensiunile unei rame 3/4 folosita in micronucleu?
Ma intereseaza varianta in care 2 astfel de rame sa formeze o rama intreaga 3/4.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79


mmacreanu

Citat din: dodo79 din Mai 03, 2014, 09:17:20 PM
Imparte-o in 2

nu e chiar asa, nu merge cu impartitul in 2 ... o sa fac maine proba pe viu daca nu are nimeni o schema :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

jenica67

          Inecearca sa o faci ca in schita mea :
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

mmacreanu

merci, vreau sa-mi fac nuclee de imperechere si tb sa am rama mai intai :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

252 , e numarul magic asa mi-a iesit si mie , pe un capat i-am facut si o frezare sa pot imbina 2 jumatati  sa fac una mare normala 1/1 , am preferat rama de 1/1 si nu 3/4 .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mmacreanu

Citat din: marius_vfp din Mai 03, 2014, 10:12:49 PM
252 , e numarul magic asa mi-a iesit si mie , pe un capat i-am facut si o frezare sa pot imbina 2 jumatati  sa fac una mare normala 1/1 , am preferat rama de 1/1 si nu 3/4 .

spor

frezare vreau sa-i fac si eu :D ... am ales 3/4 ca sa nu iasa prea inalte nucleele, le fac din extrudat.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

am optat 1/1 pentru a ierna in ele sunt pe 8 rame , adica 4 rame intregi1/1. cutie de lemn 25mm.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Stefan Madalin

Salut

Am si eu o curiozitate : Daca nu vinzi material biologic , daca nu ai peste 100 de familii de productie , de ce ai nevoie de micronuclei ?

De ce nu poti imperechea matci pe o rama ( de care ai tu ), de puiet si una de miere ..? De ce sa te complici atat de tare ?

Nu zic la misto , chiar sunt curios .

cipik

Stie careva un tamplar/firma care produce astfel de rame, am tot cautat pe la targuri dar raspunsul era acelasi: Acum o juma de ora le-am terminat, ma intreb: Chiar au avut sau au raspuns asa ca nu stiau ce-s astea. Preferabil din zona Bucuresti, le pot ridica/verifica.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

stefanescu

Deranjeazal cu toata increderea pe Fanica Orban. Face niste rame cum doresti de nota 10.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

cipik

Speram sa vizitez targul de la Bucuresti dar sunt plecat din tara in aceasta perioada. Cred ca voi comanda si sa vina prin curier.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

TDI

#12
Citat din: Stefan Madalin din Mai 20, 2014, 06:44:56 PM
Salut

Am si eu o curiozitate : Daca nu vinzi material biologic , daca nu ai peste 100 de familii de productie , de ce ai nevoie de micronuclei ?

De ce nu poti imperechea matci pe o rama ( de care ai tu ), de puiet si una de miere ..? De ce sa te complici atat de tare ?

Nu zic la misto , chiar sunt curios .
Pentru ca din 100 matci puse la imperecheat ae imperecheaza 70-80, pentru ca din 70-80 - 10, 20 vizibil nu sunt performante. Pentru ca din 50-70 ramase, maxim 10 sunt excelente. Evident ca nu e o regula, dar...
Costul e mult mai mare la rame întregi. Costul ramelor, al albinelor, a mierii, a timpului. Dupa ce ai identificat matcile foarte bune, le transformi in stupi de productie - restul, se gaseste un loc si pentru ele.
Pentru ca nu toate matcile transmit caracteristicile lor urmaselor sau tutror urmaselor. Pentru ca regina, ca sa fie regina are nevoie de conditii regesti. Pe care doar in mica măsură le poti controla tu. Marind plaja de alegere, cu costuri reduse, maresti numărul reginelor bune sau foarte bune.
In zona in care am eu stupii, anul trecut productia medie la pomi fructiferi/ răpită si salcâm, a fost pe lângă 0. Eu am reusit sa obtin o medie de 8 kg la salcâm si 3 kg la pomi fructiferi, matcile au un rol foarte important. Analizând la nivel global, costurile de productie a unei matci calitative palesc raportat la costurile intretinerii unei colonii cu matci necompetitive - raportat la costuri si evident, la profit.

Porfy66

Eu mi-am facut rame si fac rame pentru nuclee de imperechere dupa urmatoarele dimensiuni:
http://porfy66.sunphoto.ro/Scite_nuclee_de_imperechere/88757771
In schita sunt cu acea decupare in forma dereptunghiulara dar in practica o fac la freza si iese rotunjita..
Pe timpul iernii mai fac si in plus pentru cine imi solicita asa ceva!
:hi: :hi: :hi: