reconditionare stupi-sa pastrez uridinisul sau sa il astup?

Creat de adrianus666, Aprilie 28, 2014, 02:03:00 PM

« precedentul - următorul »

adrianus666

Salutare!
tin sa specific de la inceput ca sunt incepator si nu am nici macar o albina(sunt la faza de documentare)
Ieri am cumparat de la cineva 4 stupi orizontali folositi care necesita reconditionare(ardere,astupare mici crapaturi,vopsire)
Dilema mea....stupii au cate 2 urdinisuri pe fata,iar ceva mai sus inca un urdinis mai mic in linie cu unul de jos!
Este folositor acel udinis?sa il pastrez?daca nu e neeparata nevoie ma gandeam daca tot ii reconditionez as putea sa il anulez!
multumesc!
Sunt mic dar o sa ma fac mare!

oroles

Eu zic sa il anulezi. Asemenea model l-am vazut in carti vechi (anii 70). Eu am 2 stupi de la cineva au 2 pe fata si unul pe lateral. La cel de pe lateral i-am tras un buzunar "a la Ursu" :) Se poate folosi pentru cresterea reginelor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

adrianus666

da,am vazut ca domnul ursache procedeaza asa!dar la mine cum nu e pe lateral....asa ma gandeam si eu,sa il anulez!
inca o intrebare!
cam care sunt gramajele la rumegus si la aracet!
se omogenizeaza ramanand preponderent aracet?
multumesc!
Sunt mic dar o sa ma fac mare!

mihai.vr

Nici eu nu am acel urdinis, dar in cartile lui A. Hristea se vorbeste despre acel urdinis pentru o iernare eficienta, fara umezeala. Daca citesti niste carti de a lui, poate intelegi de ce sunt utile. Si filmuletele lui Dan Margarit arata un urdinis superior, care este lasat deschis si la iernare.
Decat sa il inchizi cu ceva si sa il roada albinele, poate ii faci un dop din lemn, care sa inchida urdinisul, dar daca te razgandesti sa il poti folosi.

oroles

Citat din: adrianus666 din Aprilie 28, 2014, 06:04:27 PM
da,am vazut ca domnul ursache procedeaza asa!dar la mine cum nu e pe lateral....asa ma gandeam si eu,sa il anulez!
inca o intrebare!
cam care sunt gramajele la rumegus si la aracet!
se omogenizeaza ramanand preponderent aracet?
multumesc!

Nimeni nu sta sa cantareasca aracetul si rumegus. Iei rumegus dinala fin si il amesteci cu aracet astfel incat sa se intareasca suficient pentru a fi modelat si sa se lipeasca de gaura. Nici prea subtire sa nu il faci deoarece la uscare va crapa si va trebui sa mai bagi odata amestec de rumegus si aracet.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Din lanul de fasole

Citat din: adrianus666 din Aprilie 28, 2014, 02:03:00 PM
Este folositor acel udinis?sa il pastrez?daca nu e neeparata nevoie ma gandeam daca tot ii reconditionez as putea sa il anulez!
multumesc!

O părere de novice.
Constantin Lazăr Hristea, meseriaş, a explicat cum poate fi folosit acel urdiniş, m-a durut că cineva l-a rebotezat, poate din neatenţie, în "A. Hristea". Pentru noi, novicii, e bine ca acel urdiniş, cred eu, să fie astupat cu un dop de lemn, etanşarea o vor face albinele, dacă ele vor considera că e necesar.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

adrianus666

Inca o nedumerire!pe lateralele capacului sunt doua aerisiri cu plasa dubla!le-am desfacut ca sa curat bine zonele unde nu aveam accces!Intrebarea mea este daca trebuie sa pun tot plasa in dublu sau pot pune intr-un singur strat!
nu inteleg rostul acestei plase duble!
de ce dubla?
din ce am vazut nu ar avea pe unde sa iasa albinene daca nu mai bun in dublu!
am facut un mic desen cum este stupul acum,si cum as vrea sa ii pun plasa intr-un singur strat!
Sunt mic dar o sa ma fac mare!

adrianus666

uite o schita mai profi :hi:
Sunt mic dar o sa ma fac mare!

oroles

Buna Adrian!
Cand ma uit la ce postezi ma vad pe mine in urma cu un an si vreo luna. Si eu imi puneam astfel de intrebari. Sunt de parere sa te axezi mai mult pe cunoasterea albinelor decat pe parti "tehnice". Unele dintre ele, au o importanta atat de mica, ca nu conteaza. Si eu, in urma cu un an, ma intrebam daca gaura la capac sa fie mare sau mica, daca sa fie pe lateral sau in fata.

Daca plasa are ochiuri mari astfel incat sa treaca albina atunci trebuie pusa dubla sau cu ochiuri mai mici. Eu cred ca cel care a avut stupii a pus-o pentru furnici, sperand ca nu vor mai intra furnicile. Tine cont ca pentru furnica, oricum se gaseste loc. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

adrianus666

stiu ca pare stupid ca intreb unele chestii,dar nah,nu vreau sa gresesc cu ceva,vreau sa fac totul bine.
sper sa ma intelegeti si sa ma ajutati pe cat se poate. :)
Sunt mic dar o sa ma fac mare!

adrianus666

plasa are ochiuri foarte mici.practic e aceeasi bucata de plasa care trece de 2 ori.doar ca a doua vine in alt unghi!
ma tot miram de ce e asa.
Sunt mic dar o sa ma fac mare!

adrianus666

baiatul de la care am cumparat stupii ii avea de la tatal lui care a murit.cum nimeni nu se mai pricepea la albine aceste au murit in iarna!
o data cu stupii mi-a dat si 10 rame cladite!
3 rame au fagurii intregi dar sunt negre si au celulele mici,restul sunt mai deschise la culoare dar deteriorate pe alocuri(au stat aruncate prin lazi impreuna cu scandurelele de la podisor).
Intrebarea mea este daca pot sa le folosesc?din cate stiu eu albina repara fagurii deteriorati!
El mi-a spus ca albinele nu au avut loca.
Cele negre sigur nu le mai folosesc.
Problema e ca in stupi prin toate coltisoarele am gasit gogosi de gaselnita cred!ce-i drept stupii au stat depozitati intr-un hambar!
pe langa asta am gasit si pestisor de argint!
daca ard prin toate colturile ar trebui sa rezolv problema!am desfacut la primul stup si tabla de la capac si am curatat toate gogosile de acolo!din ce am citit poate afecta si fagurii!din ce vad nu au nicio urma!
care este sfatul vostru?
multumesc
Sunt mic dar o sa ma fac mare!

adrianus666

vreau sa specific ca toate gogosile de gaselnita sunt uscate(vechi)
singura chestie in viata e pestisorul de argint!
Sunt mic dar o sa ma fac mare!

oroles

Topeste-i si da-i la schimb pe faguri noi. Parleste si ramele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani