despre tranzvazare

Creat de mmacreanu, Aprilie 25, 2014, 11:14:49 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Regina nu roade botcile ci le inteapa. Albinele rod botca dupa ce regina din botca e moarta. Nu este indicat sa faci asa cum ai zis. E posibil ca albinele sa nu ingrijeasca botcile sau daca le cresc, sa fie intepate de regina, chiar daca e schioapa. Le inteapa cu acul, nu cu picioarele.  :smile:

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din Mai 02, 2014, 10:33:19 PM
Regina nu roade botcile ci le inteapa. Albinele rod botca dupa ce regina din botca e moarta. Nu este indicat sa faci asa cum ai zis. E posibil ca albinele sa nu ingrijeasca botcile sau daca le cresc, sa fie intepate de regina, chiar daca e schioapa. Le inteapa cu acul, nu cu picioarele.  :smile:

multumesc pt interventie, ma gandeam ca nu inteapa cu picioarele :)) totusi de ce nu inteapa si botcile de schimb linistit?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

crisian-nicolae

Simte ca sfirsitul este aproape. :)

bucovineanu

De multe ori inteapa si botcile de schimb linistit si schimbul se face abia dupa ce sunt crescute mai multe serii de botci.

mmacreanu

rezultatul primei transvazari este multumitor pentru mine, din 10 au luat in crestere 5, am incercat sa nu le intorc ca pe clatite :)). toate larvele le-am ridicat la fel, ele stiu de ce doar 5 :D.
Mai am niste necunoscute:
1. la cate zile pot sa le mut in familia cu matca?
2. scade calitatea matcilor daca las botcile in starter pana la sfasit?
3. botcile de plastic unde nu au fost luate larvele in crestere pot fi folosite in continuare sau trebuie sa pun unele noi?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mihai.vr

1. la a doua sau a treia zi. Important e sa fie hranite cu laptisor si atunci poti sa le muti in finisor, dupa gratia Hanneman.
2. daca starterul e puternic (de la 8-9 rame in sus) poti sa le lasi acolo, pentru ca le vor putea creste bine.
3. ele curata botcile respective, deci poti sa consideri ca sunt curate si poti sa transvazezi direct in ele daca nu au fost luate in lucru.

Sper ca ti-au fost de folos raspunsurile. :)

mmacreanu

Citat din: mihai.vr din Mai 04, 2014, 06:40:25 PM
1. la a doua sau a treia zi. Important e sa fie hranite cu laptisor si atunci poti sa le muti in finisor, dupa gratia Hanneman.
2. daca starterul e puternic (de la 8-9 rame in sus) poti sa le lasi acolo, pentru ca le vor putea creste bine.
3. ele curata botcile respective, deci poti sa consideri ca sunt curate si poti sa transvazezi direct in ele daca nu au fost luate in lucru.

Sper ca ti-au fost de folos raspunsurile. :)

multumesc pt raspunsuri, as fi vrut sa izolez rama portbotci cu hanneman dar nu sunt pregatit, starterul este pe 10 rame, destul de bine populat, o sa las cele 5 botci in el.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

thomas

Dupa ce am facut transvazarea, vreau sa fac si niste roi care sa primeasca unele din botcile de la transvazare. Cu cat inainte de eclozarea botcilor, ar fi bine sa fac roii? Eu m-am orientat cam la 5-6 zile..

mmacreanu

3 zile inainte de iesirea matcii sunt suficiente ca roii formati sa simta ca sunt orfani, se rup botcile pe care le mai trag (daca mai scapa cate  o larva tanara).
Cred ca mai indicat este sa imperechezi matcile intai in micronuclee si apoi sa faci roii la care sa le dai matca imperecheata. eu imi construiesc acum micronuclee pe jumatate de rama 3/4 ca sa imperechez matca cu albine cat mai putine!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

thomas

ok, multumesc! stiu ca e ideal cu matca imperecheata, dar sunt la inceput si am citit ca botcile sunt acceptate mult mai usor. La introducere matca trebuie mai multe masuri de siguranta. Oricum, si eu fac roii ca pe niste nuclee: 3R si o sa ii mai ajut dupa ce incep matcile lor sa oua..

Kiwi Bee

Poti sati faci roii si cu o saptamina inainte sau cum ai scris tu cu 5-6 zile inainte. Trebuie sa le vizitezi dupa 3-4 zile si sa rupi botcile trase. Apoi poti sa le dai botca ta din care in urmatoarele 2-3 zile va ecloziona matca.
Ideea este ca roii sa nu mai poata sasi traga botci de salvare din puietul larvar pe care il au atunci cind dai botca facuta de tine.

thomas