despre tranzvazare

Creat de mmacreanu, Aprilie 25, 2014, 11:14:49 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

"SI TOTUS PLUTESTE "  uite nu o sa caut prin cartile mele pasajul unde scrie negru pe alb ca larva pluteste si oricum nu pot sa conving un GICA CONTRA la orice ---dar sa lasam cartile si te rog sa te uiti intr-o celula cu larva de12-24 de h cand larva esteinca tranparenta si vei vedea  ca larva pluteste ---na ca am mai scapat ceva "larva este transparenta "  sigur vei gasi ceva de obiectat  ---aceasta postare este pentru ORELES eruditul ,invatatul ,dar fara experinta

marian sima

Nici cartea si nici filmuletele puse pe net nu cuprind unele aspecte ale larvei de matca.

Aveti pus un filmulet unde este prezentata o larva in botca nicot,insa acel filmulet nu reda realitatea,larva are momente cand sta cu capul spre fundul celulei,am rupt o gramada de botci in care am gasit larve de matca in aceasta pozitie.
In filmulet larva este pozitionata numai cu capul spre gura botci,in realitate matca are hrana asezata la discretie pe fundul botci.

Larva cand e mica pluteste pe hrana insa sa nu ne inchipuim ca e precum barca pe apa ci mai repede seamana cu un bustean care sta de mult timp in apa ,daca va uitati bine la filmuletul cu transvazarea umeda larva pluteste pe acel sirop care e mai putin dens decat laptisorul de matca .

Fluiditatea hranei scade o data cu cresterea larvei,astfel ca la o larva mai mare hrana devine mai cleioasa si mai densa.

oroles

#32
Ai dreptate romikele. Inclinatia celulei este de 12.53 grade. Am gasit un software bun pe Linux care face tot felul de masuratori. Se numeste ImageJ.



Petru Manea, mi se "falfaie" daca pluteste sau nu. Ideea era ca poti intoarce larva cum vrei tu ca nu se ineaca. :D

Totusi, hai sa vedem ce zic niste oameni care au scris o carte despre albine, nu apicultori ignoranti ca mine:



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Ce ai subliniat cu rosu e tare de tot. :rotfl:

Stau culcate  pe fundul celulei inotand. =))

Pai ori stau ,ori inoata. :roll:

romikele

Se mai întâmplâ... chestie de interpretare  :P
Și ție îți merge mintea când stai pe loc  :razz:  :hi:

marius_vfp

Citat din: marian sima din Aprilie 27, 2014, 07:04:21 PM
Ce ai subliniat cu rosu e tare de tot. :rotfl:

Stau culcate  pe fundul celulei inotand. =))

Pai ori stau ,ori inoata. :roll:

eu mai degraba as fi de parere ca fac pluta =)) =)) (pluta fiind o metoda de inot)
fie ceo fi , se ineaca nu se ineaca nu are sens sa va mai certati .  :nono:
spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Citat din: marian sima din Aprilie 27, 2014, 07:04:21 PM
Ce ai subliniat cu rosu e tare de tot. :rotfl:

Stau culcate  pe fundul celulei inotand. =))

Pai ori stau ,ori inoata. :roll:

Poti sa inoti si pe fundul apei ca toporul!

:lol:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jenica67

        Daca nu are picioare, e clar ca nu poate inota si duar pluti, pe langa ca nu este nici prea mobila. Acum sa imi zic parerea, de ce nu cred eu ca poate fi intoarsa. Larva este ca un corn, ca deobicei se foloseste notiunea de covric, dar covrigul cum il stiu eu este ca litera "B".
Acum cornul respectiv, nu este intr-un plan, ci el este putin rasucit, astfel sa aiba capul larvei, tot timpul iesit din laptisor. Larva nefiind foarte mobila in etapa respectiva, daca o intorci invers, capul va fi in laptisor si nu va mai avea posibilitatea sa supravietuiasca. Este o parere personala.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marian sima

De fapt larva nici nu sta si nici nu inoata. =))
Ea se misca pentru a hali cat mai multa hrana.

Cite ceva despre larve.
.Dezvoltarea larvelor în urma acestei hrane e excepţională, căci deşi ele primesc lăptişor în primele trei zile de la ieşirea din ou, greutatea lor ajunge de la 0,1 mg la 142 mg, adică cresc de 1.400—1.500 ori în acest scurt interval de timp(lucratoare), de 2700 (larvele de matcă) şi de 3300 ori (larvele de trântor).

Sursa.
http://www.proapicultura.ro/stadii_de_dezvoltare.htm

Sa cresti in 3 zile de 2700 de ori trebuie sa te misti numai ca sa ti sa intinda pielea. :rotfl: =))

mape 48-petru manea

Pai cum ramane --larva este submarin sau vapor ?  =)) =)) =)) :hi:

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 27, 2014, 09:38:12 PM
Pai cum ramane --larva este submarin sau vapor ?  =)) =)) =)) :hi:
Eu raman la parerea ca are periscop! :P

=))

PS: Mariane, in primele zile, larva de lucratoare e hranita cu laptisor, apoi cu un amestec de nectar si polen. De aici poate pleca si eroarea noastra. E posibil ca sa avem toti dreptate. Oricum, cearta asta nu isi are rostul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea


Din lanul de fasole

#42
Citat din: romikele din Aprilie 27, 2014, 07:51:29 PM
... chestie de interpretare  :P

Domnul meu, scuzele mele pentru că, neîntrebat, mă bag în discuţie, ca prostu'...  risc toate înjurăturile de pe lume. Dar citind comentariile de mai sus am ajuns la concluzia că un şarpe aruncat în apă moare, că n-are picioare, şi nici aripioare, nu are nicio şansă ca să inoate. Tot ca prostu', mă întreb: chiar aşa să fie, zău, minunăţie, nu alta!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

marian sima

Citat din: oroles din Aprilie 27, 2014, 09:46:28 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 27, 2014, 09:38:12 PM
Pai cum ramane --larva este submarin sau vapor ?  =)) =)) =)) :hi:
Eu raman la parerea ca are periscop! :P

=))

PS: Mariane, in primele zile, larva de lucratoare e hranita cu laptisor, apoi cu un amestec de nectar si polen. De aici poate pleca si eroarea noastra. E posibil ca sa avem toti dreptate. Oricum, cearta asta nu isi are rostul.

Care cearta?
Eu nu am certat pe nimeni ,am vrut sa fie doar o discutie constructiva.

De la apicultori cu experienta am auzit ca e indicat sa nu schimbi pozitia larvei,ca larva inoata pe spate sau sta pluta nu ma intereseaza.

Mult mai importante sant alte aspecte.

mmacreanu

#44
Intreb pentru cei care au mai crescut matci in stupina lor (prin transvazare nu roire sau orfanizare).

Azi am transvazat primele 10 larve din viata mea, am folosit ca donator o matca cumparata anul trecut, schiopatata de albine la introducerea in nucleu, albinele au inceput din 4 aprilie sa faca botci de schimb linistit. familia este intr-o forma excelenta cu toate ca matca are handicap, in fine, are multe calitati pentru viitoare matci!

Folosescu drept starter o familie ramasa fara matca si as vrea dupa ce ia in crestere botcile sa mut rama cu botci in stupul care a donat larve pentru crestere in prezenta matcii, ma gandesc ca fiind in proces de schimb linistit vor ingriji botcile iar matca fiind schioapa nu o sa poata roade botcile. (nu am gratie hanneman sa izolez botcile.

Ceva sfaturi? procedez bine? gresesc ceva?

PS: stie cineva cum pot modifica numele subiectului? incurc des tranzvazare cu transvazare!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.