despre tranzvazare

Creat de mmacreanu, Aprilie 25, 2014, 11:14:49 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Citat din: jenica67 din Aprilie 26, 2014, 10:34:25 PM
Citat din: mmacreanu din Aprilie 25, 2014, 11:14:49 PM
As dori o parere de la cei care tranzvazeaza larve pt cresterea reginelor: larva trebuie lasata in botca in pozitia in care era pe rama?
Larva nu trebuie lasata in pozitia in care era pe rama. Pe rama era in pozitie verticala, iar tu o sa o pui in potiras in pozitie orizontala.

aici m-am pierdut ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mape 48-petru manea

Daca luam o rama cu larve si o culcam vedem larva in celula ei in pozitie orizontala ( in spatiu ) ,daca ridicam rama si privim in celula este pe verticala ---punand larva in botca si punad-o in stup larva va fi pe orizontala  fata de pamant luat ca reper

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 27, 2014, 08:04:51 AM
Daca luam o rama cu larve si o culcam vedem larva in celula ei in pozitie orizontala ( in spatiu ) ,daca ridicam rama si privim in celula este pe verticala ---punand larva in botca si punad-o in stup larva va fi pe orizontala  fata de pamant luat ca reper
Am inteles retorica dumneavoastra. Ce n-am inteles este, cum se poate ineca larva din rama portbotci, pe care gravitatia o trage in jos, in conditiile in care larva pluteste deasupra laptisorului? Eu zic ca nu pluteste. Mai ales cat e foarte mica, e inecata in laptisor... Daca ar pluti deasupra, nu cred ca ar mai avea cum sa se faca vacuumul si sa ramana pe rama portbotci. Aaaa... Si celulele de pe fagure nu sunt perfect orizontale, ci sunt inclinate in sus cu 15 grade spre gura celulei. :D

Departe de mine de a ma fi lamurit complet...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Aprilie 27, 2014, 09:23:08 AM
... Si celulele de pe fagure nu sunt perfect orizontale, ci sunt inclinate in sus cu 15 grade spre gura celulei. :D ...
Fix 15 grade, sau mai putin? Unii zic ca ar fi 13 grade... :wink2:
Eu am masurat 5 grade  :D

Dar celulele lui marinlm64 pe rama orizontala in care a ouat matca, in ce directie or fi inclinate?  :wink2:

oroles

Voiam sa spun "cu maxim 15 grade". Cred ca am fagui cu inclinatii si mai mari...
De curiozitate, cum ai masurat? :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Este foarte simplu.
Sectionezi o celula, faci o poza si apoi masori proiectia sectiunii cu raportorul  :wink:

oroles

Citat din: romikele din Aprilie 27, 2014, 10:12:26 AM
Este foarte simplu.
Sectionezi o celula, faci o poza si apoi masori proiectia sectiunii cu raportorul  :wink:
Cap sa ai ca minte iti vine!
Acum mi-am dat seama ca se poate face si cu programul Inkscape masuratori exacte.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

La noi se zice ca ar fi doar 9 grade, dar cred ca Stefan1 ar putea sa ne spuna cite ceva despre diferite rase care poate ca folosesc diferite grade(hop si eu dar nu sint sigur de ceea ce spun).

romikele

Citat din: oroles din Aprilie 27, 2014, 10:15:49 AM
Cap sa ai ca minte iti vine!
Acum mi-am dat seama ca se poate face si cu programul Inkscape masuratori exacte.
Eu am zis cum am facut, n-am avut ideea cu inkscape, doar cu imprimanta  :P
Sigur ca exista si soft pentru masuratori, nimic nu-i imposibil.

Am gasit celule cu inclinatia de 5...7 grade, chiar 10, dar nu 15.
Poate depinde si de rasa albinei, de alti factori...

oroles

Eu am observat, fara masuratori, ca:
1. Cu cat e fagurele mai vechi, cu atat creste inclinatia celulelor.
2. Intre celulele de trantori si cele de lucratoare, inclinatia este mai mare.

Asteptam lamuriri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#25
Am facut niste masuratori in Gimp (Inkscape ma depaseste :D ) pe poza unui fagure de albina si, dupa calcule, inclinatia e de 46 grade.Deci? Unde e adevarul?  ))/




Erata: Inclinatia e de 12.65. Am facut print screen la ce nu trebuia din calcul.  :yahoo_cry:

Pentru explicatii privind calculul. Am masurat unghiul care se vede in imagine. Are 77.35 grade. L-am bagat intr-un triunghi dreptunghic. Tinand cont ca suma unghiurilor intr-un triunghi dreptunghic este 180 de grade rezulta ca unghiul din varful triunghiului (cu partea in jos) are 12.65 grade.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Cam asta e... majoritatea surselor indica 13 grade, deci pe-aproape!  =D>

oroles

Inclinatia este de 12.35 fata de modul in care a fost facuta poza. Socotind ca partea de jos a fagurelui are o inclinatie de 3.65 grade, realizand corectia prin considerarea peretelui de la fundul celulei reiese ca inclinatia peretelui celulei este de 16.30

Rog pe Romikele sa foloseasca raportorul si sa imi spuna si mie ce a reiesit. :D



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

#28
Nu pun raportorul decat pe poze facute de mine... astea e posibil sa fie photoshopate  :P :D

//le
Hai ca m-am razgandit... imi ies cam 12 grade  :D

oroles

Citat din: romikele din Aprilie 27, 2014, 11:40:32 AM
Nu pun raportorul decat pe poze facute de mine... astea e posibil sa fie photoshopate  :P :D

//le
Hai ca m-am razgandit... imi ies cam 12 grade  :D


Poza e luata de pe proapicultura. http://www.proapicultura.ro/cuibul.html Nu cred ca se indeletnicesc ei cu asa ceva. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani