despre tranzvazare

Creat de mmacreanu, Aprilie 25, 2014, 11:14:49 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

As dori o parere de la cei care tranzvazeaza larve pt cresterea reginelor: larva trebuie lasata in botca in pozitia in care era pe rama?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mape 48-petru manea

Pai da ---nu trebuie intoarsa ca pe clatita de pe o parte pe alta  :cool: :hi:

Din lanul de fasole

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 25, 2014, 11:39:11 PM
Pai da ---nu trebuie intoarsa ca pe clatita de pe o parte pe alta  :cool: :hi:

Vă felicit pentru inteligenţa răspunsului, să fie clar pentru toată lumea, exhaustiv - pleonasm, nu? - aţi epuizat subiectul.
Am înţeles, nu vă pricepeţi la albine, aţi recunoscut, sunteţi maestru în clătite. Jos pălăria.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

mmacreanu

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 25, 2014, 11:39:11 PM
Pai da ---nu trebuie intoarsa ca pe clatita de pe o parte pe alta  :cool: :hi:

am urmarit un video in care un crescator de matci stropea rama cu larve cu sirop apoi scutura intr-o tava siropul cu tot cu larve, recolta de acolo larvele pe care le dorea ... alea nu erau intoarse?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mihai.vr

Am vazut si eu acel video. Poate pentru ca era transvazare umeda nu conteaza asa mult, deoarece cand introducea larva era deja intr-un pic de sirop in botca. Dar regula e ca sa nu intorci larvele. Nici mie nu mi le-a luat pe cele pe care le-am intors accidental.

marian sima

In acel filmulet larvele sant recoltate cu o pensula tunsa.
Insa in acest filmulet pe la minutul 11;40 e relatata o situatie asemanatoare insa larva nu mai plonjeaza pe acel sirop.

https://www.youtube.com/watch?v=K996uC-ef3k

mmacreanu

teoria cu rasturnarea larvei este cam nefondata!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Citat din: mmacreanu din Aprilie 26, 2014, 05:07:22 PM
teoria cu rasturnarea larvei este cam nefondata!
Si mie mi se pare nefondata. Larva ingereaza laptisorul prin unul din capete. Pe orice parte o pui, ea poate ingera lejer laptisorul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Undeva am citit ca larva se ineaca daca o intoarcem de pe o parte pe alta

mape 48-petru manea

Citat din: Din lanul de fasole din Aprilie 26, 2014, 12:19:59 AM
Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 25, 2014, 11:39:11 PM
Pai da ---nu trebuie intoarsa ca pe clatita de pe o parte pe alta  :cool: :hi:

Vă felicit pentru inteligenţa răspunsului, să fie clar pentru toată lumea, exhaustiv - pleonasm, nu? - aţi epuizat subiectul.
Am înţeles, nu vă pricepeţi la albine, aţi recunoscut, sunteţi maestru în clătite. Jos pălăria.

D-le din lanul de fasole a-ti intuit bine nu prea ma pricep la albine ,cel mai bine ma pricep la porci ii recunosc de la distanta

italianu

Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

oroles

#11
Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 26, 2014, 09:46:41 PM
Undeva am citit ca larva se ineaca daca o intoarcem de pe o parte pe alta
In majoritatea cazurilor larva e acoperita complet de laptisor. Si totusi nu se ineaca.
Daca gasiti aceasta informatie sa mi-o aratati si mie.

Uite, poti vedea cum mananca o larva:

Uni Graz Aufzucht von Honigbienenlarven mit der Hand HD
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Larva pluteste pe laptisor

jenica67

 Domnul din lanu de fasole, sau Palamida cum zici ca te cheama, oameni ti-au spus din experienta ca ei stiu, ca nu e bine, sa o intorci. Asa am invatat si eu, dar daca crezi ca e mai bine sa o intorci, intoarcele pe toate si apoi ne spui si noua cate s-au prins, ca le-ai intors ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

jenica67

Citat din: mmacreanu din Aprilie 25, 2014, 11:14:49 PM
As dori o parere de la cei care tranzvazeaza larve pt cresterea reginelor: larva trebuie lasata in botca in pozitia in care era pe rama?
Larva nu trebuie lasata in pozitia in care era pe rama. Pe rama era in pozitie verticala, iar tu o sa o pui in potiras in pozitie orizontala.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?