Miere in caturi...

Creat de rarescyp, Aprilie 23, 2014, 06:47:02 AM

« precedentul - următorul »

rarescyp

Am avut anul trecut situatii cand in corpul de baza (pe 10 rame) aveam puiet pe 7-8 rame si 2-3 cu miere si pastura, i- am pus catul, iar dupa csteva zile , cand le-am verificat, nu aveau deloc miere in cat, iar in corpul de baza era miere multa si rame cu puiet mai putine....( situatia aceasta nu era la un cules abundent, era la faneata in stationar)
  Intrebare:

        Cum le organizati pt. a urca mierea in caturi si a nu se bloca cuibul????

....cred ca s-a mai discutat pe undeva, dar nu am gasit

Va multumesc anticipat...
Multa sanatate
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

cipik

Eu aceasta situatie am intalnit-o la FS, avand tendinta de acumulare blocheaza cuibul cu miere si daca nu deblochezi este jale, eu am patit-o si m-am invatat minte.
Deci concluzia, daca nu urca ele mierea o urcam noi cumva.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

yulian

Daca ai multa albina, ele urca...la inceput mai greu, pe urma...mai toate. Ideea este ca ar fi bine sa ai ceva rame de magazie (in cazul in care au o alta dimensiune fata de cele de cuib) cladite si atunci sigur o iau la deal. Eu nu am avut nicio problema la stupii tari sa urce, mai ales daca e cald. Culesul abundent ce inseamna?? Cat arata cantarul? Degeaba e agitatie la urdinis daca nu aduc si nectar cu ele... Poti sa pui folia sa acopere ramele din cuib pe langa ramele din magazie ca sa nu racesti cuibul pentru 3-4 rame (de pe capatul de unde incepe cuibul). In rest, albina multa si iti garantez eu ca o sa urce, mai ales in conditii de cules puternic. Eu anul asta, la rapita am avut 2 stupi pe 8 rame si i-am pus magazia, i-am dat drumul la 3 rame ca stiam ca nu o sa mai ajung o saptamana jumatate si cand m-am dus erau full de miere ramele din magazie (rame de 1/2)!

bucovineanu

La culesurile din primavara si vara, rapita, salcam, tei albinele urca mai usor mierea in cat. Spre sfarsitul sezonului, faneata, floarea soarelui, ele au tendinta sa depoziteze mierea in cuib, cat mai aproape de puiet, pregatindu-se de iernare.

s_gm1

Buna ziua, hai ca ma bag si eu in discutie caci e interesant, anul acesta am inceput si eu sa merg in pastoral si albinele nu vor sa urce in cat, chiar daca albina e multa si au facut vreo doua botci. Totodata vroiam sa va mai intreb ce faceti cu materialul pe care l-ati descapacit? Bineinteles ramane ceara si miere si o dati direct la topit?

Eduard Rotaru

Daca se merge pe cat de 1/1 urca o rama de jos sus in cat .
Daca se merge pe cat de 3/4 sau 1/2 o pungulita de siropel deasupra ramelor din cat si incep sa urce mai usor.

rarescyp

intrebarea am puso dimineate, inainte sa ma duc la ele pt un control dupa 5 zile....surpriza...cateva fam au inceput sa urce miere in caturi, iar ate cateva au avut nevoie de caturi....

am citit candva  (nu mai stiu unde), ca daca dai ramele cu puiet larvar inspre lateralele lazii ( la margine) albinele urca mai repede mierea in caturi.....
subectul l-am deschis in speranta ca cineva foloseste aceasta metoda si ne-o poate descrie si noua....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

un OM

Explicatia metodei: cand duci larvarul in lateralele cuibului, in centru ramane puietul capacit si eventual rama goala. Matca oua pe centru, practic blochezi cuibul cu puiet, pentru miere nu mai este loc, este urcata. Metoda este buna cand temperatura creste, iar in lada ai albina mai multa. Altfel exista pericolul de racire a puietului si favorizezi ceva boli.

cipik

Metoda chiar functioneaza, anul asta la mine a avut efect cu un plus de puiet fata de orizontali. Poate din cauza faptului ca au miere multa deasupra capului cum este natural sa fie.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Gamma

Salut. Pentru a nu mai deschide alt topic, pun si eu intrebarea aici. Cum e mai bine de pus un al doilea cat ? Peste primul sau intercalat intre cuib si primul cat ? :thanks:

romikele

Majoritatea pun catul doi intre corp si catul 1.
Eu prefer sa-l pun deasupra, mierea din catul 1 va fi maturata si capacita si neavand ce face albinele urca in catul 2 si se apuca de treaba.

Parerea mea e sa incerci ambele variante si o vei alege pe cea mai avantajoasa.

jenica67

  Depeinde si cum este al doi-lea cat, construit, sau neconstruit ?? Daca este neconstruit, ar fi mai bine sa intercalezi ramele construite, cu cele neconstruite in ambele caturi.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Gamma

Catul doi fiind cladit... :hi: