Matrita pentru botci din ceara.

Creat de marian sima, Aprilie 20, 2014, 05:22:58 PM

« precedentul - următorul »

marian sima


valter

Citat din: marian sima din Ianuarie 15, 2015, 07:51:48 PM
Nea Valterica nu e bre fusta ci  kilt nu inteleg insa de ce vrei sa te uiti pe sub el,credeam ca ai trecut de curiozitatile astea . :rotfl: =)) =)) =))

Rapuns de idiot...da te iert stiind de cum i-ti sta creierul de lejer in teasta craniana.
Revenind. Doi colegi iti spun ca nu-i bine si tu te duci in Bulgaria( aia tot cu capu mare si tto lejer...) sa le arati Nicotul de Bulgaria adaptat la cupele nicort de SimaNicot Marean.
Invarti doua filme sa ne demonstrezi ca cupele tale proaste sunt mai bune decat altele si mai proaste de la naiba cu carti.

ps. Nu degeaba te apreciem noi...inventatorule.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marian sima

Ma o-i fi eu idiot dar nu mai idiot decat tine. :)
Daca citeai mesajele vedeai ca botcile de rasina nu le comercializez sant confectionate pentru mine pentru prieteni si colegi care au testat acele botci pe cusca.

Treaba este ca in idiotenia ta nu realizezi ca asa cum am realizat aceste botci de pe modelul bulgaresc pot realiza altele si dupa medelul Romanesc.

In bulgaria ma duc deoarece am marfa de livrat la acel magazin apicol si cum tot am ajuns acolo mi-a fost la indemana sa cumpar si botcile.
Saptamana viitoare ma duc iar daca vrei sa te convingi te iau cu mine si nu numai pe tine ci pe oricare de pe aici.
Bulgarii o-r avea ei capul mare dar cand livrau ei matci in cusca pe distante mai mari aveau hrana in cusca si atasata de cusca un dispozitiv in care era indeasata vata imbibata in apa.

Botcile sant foarte bune pentru matci,insa capul tau ala secu nu percepe ca celula albinei a fost marita de la 4,7la 5,4 pai in aceasta celula supradimensionata vii cu o matca care a fost crescuta in botca de dimensiune naturala sa ponteze ce?o ponta care era destinata celulei de 4,7 mm.

Acesta ponta datorita insuficientei de a se dezvolta in proportie cu celula marita creza loc parazitilor si ne vaitam de infestarea cu acarieni.

De aceia unii mai putin idioti decat tine s-au gandit ca concomitent cu marirea celulei albinei sa mareasca si dimensiunea botci ,Jenter a mers pana la ideia de a mari botca cu aceasi diferenta de marime cu care a fost marita celula.

Insa cea ce a facut jenter nu poate fi pus in aplicare de catre oricine deoarece o albina de dimeniune mica nu ea in lucru o botca mare .

Ti-as explica si putin din morfologia botci si hranirea larvei de matca in functie de stadiul de dezvoltare ,despre intoarcerea matci in botca la un anumit stadiu si cum se hraneste ,dar esti prea idiot ca sa intelegi asta asa ca nu ma mai complic. :)

Te inteleg valul de apicultori interesat de reproducerea matcilor te trage la fund.
Asa este nu-ti cade de bine ,mai ales cand altul ii incurajeaza. :zzz:









marian sima

Uite mai caraghiosule de ce ajung eu in bulgaria .
Produsul din josul pagini e realizat de mine.http://beesmarket.com/index.php?route=product/category&path=72

valter

Citat din: valter din Ianuarie 16, 2015, 08:00:29 AM

Nu degeaba te apreciem noi...inventatorule.


Asteptam sa iesi in piata cu prezervativul gaurit...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

ionel07196555

Citat din: marian sima din Ianuarie 16, 2015, 09:19:10 AM
Uite mai caraghiosule de ce ajung eu in bulgaria .
Produsul din josul pagini e realizat de mine.http://beesmarket.com/index.php?route=product/category&path=72
Colegu scoru....
Pe la ei se zice cam asa CIOC PARA

marian sima

Valterica e nevoie si de asa ceva la cat te f--e pe tine grija de ce inventez eu. :rotfl:

dan sebastian

Bune rolele pt faguri. Cat sunt in euro sau lei ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555


marian sima


Cristian92

Buna ziua! dupa crearea botcilor artificiale din ceara, le dati la curatat mai intai stopindu-le cu putina miere , sau transvazati direct larva de 1 zi? Va multumesc!

marian sima

Salutare .Merge si date la albina sa le prelucreze si nedate,eu nu vand matci si pentru poducerea matcilor nu orfanizez un stup,insa procentajul de acceptare este mic adica la 7 matci pe familie .

Ruttner in cartea sa spune ca Piana reusea sa produca 15 matcu in stupii cu matca ,eu nu am reusit sa produc decat cate 7 botci in stupii cu matca ,adica starterul este stup cu matca ,el este si starter si finisor.

In imagine ai botci de ceara pentru cusca jenter insa fundul botci este de plastic.

marian sima

Botcile nu au fost bagate la crescut si in imagini ai botci de cateva zile.

marian sima

Botca realizata in urma transvazari direct in botca nefinisata,botca de ceara a fost altoita in fagure si direct transvazat in ea.

marian sima

Botca recoltata pentru a fi bagata in cusca de plasa.