Matrita pentru botci din ceara.

Creat de marian sima, Aprilie 20, 2014, 05:22:58 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

#30
Razvan ai un mesaj pe privat.

Aici sa discutam legat de partea tehnica ,partea comerciala o discutam pe anunturi ,insa dupa cum spuneam in filmulet intra mai putin material si matrita va fi cu 40% mai ieftina decat primul model.
Am sa o postez si pe anunturi,diseara sau maine.

nicomico

Citat din: apivasmob din Ianuarie 05, 2015, 08:16:19 PM
Citat din: nicomico din Ianuarie 05, 2015, 07:21:10 PM
Dl Janese bine ati revenit printre noi.Un an nou plin de impliniri la toti.
V-as ruga sa ne impartasi-ti si noua din experienta dv. despre insamantarea artificiala.Eu am inceput sa imi procur ustensile in acesta activitate si mi-ar prinde bine o mana de ajutor.

Ce vrei sa ii faci concurenta? :)

nu vreau sa fac concurenta la nimeni ,sant numai proecte de viitor  :hi:

feerary

Mariane, am primit matrita pt botci. Multumesc pt promptitudine. Acum, poate faci una cu tot cu larva sa nu ne mai chinuim noi  :D. Numa bine!

marian sima

Sa o folosesti sanatos.
Ma batea gandul la niste botci din silicon care sa poata sa fie intoarse cand sant pontate .

Acele botci sa se ataseze la fagure de ceara,adica  pe unde ponteaza matca sa gauresti fundul celulei si pe cealalta parte sa vina altoita botca in fagure,fundul celulei sa vina ca la jenter cand a pontat decat tragi potirasul botci de silicon.

Deocamdata nu am timp de inovatii.

Eduard Rotaru

matrita la lucru

Eduard Rotaru

si rezultatul...

bucovineanu

Nu sunt prea groase marginile botcii?

marian sima

Nea Bucovinene sant de ceara si sant tocmai bune ca sa-ti permita sa le infigi in portbotca ca sa nu se deformeze.
Am vazut botci din plastic la aceasta grosime,i-mi pare rau ca nu mai pastrez fotografia de la Cristi Vidican.

Uite altele tot de aceasi grosime.http://infoapicultura.blogspot.ro/p/cresterea-matcilor.html

bucovineanu

Eu am facut comparatie intre botcile naturale si cea din fotografie. Cele pe care le fac cu ajutorul sablonului seamana foarte mult cu cele naturale. Nu am folosit din cele din plastic. E posibil sa fie luate in lucru si cu marginile mai groase.  :hi:

marian sima

Aia neagra din imagine e botca.

marian sima


oroles

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 10, 2015, 04:55:13 PM
Eu am facut comparatie intre botcile naturale si cea din fotografie. Cele pe care le fac cu ajutorul sablonului seamana foarte mult cu cele naturale. Nu am folosit din cele din plastic. E posibil sa fie luate in lucru si cu marginile mai groase.  :hi:
Albinele alungesc botcile incalzind prin procedee proprii marginile botcii si alungind-o. Nu cred ca este o problema.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Botcile din plastic folosite in cutia nicot sunt cu marginile groase ca si cele din ceara din foto de mai sus
Mariane am primit avizul de la posta ---maine ridic coletul si fac incercarea pe nicot  (cu poze)

marian sima

V-am trimis botcile in aceasi zi la amandoi ,sper sa le primeasca si Apivasmob.

Cand le ridicati puneti cateva imagini cu ce constatati.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor