De olfactiv

Creat de Timishan, Aprilie 14, 2014, 07:17:57 PM

« precedentul - următorul »

Timishan

 :new: Salutare tuturor !,

Sunt nou implicat in apicultura printr-o intamplare fericita.Chiar imi place treaba asta cu prisaca si am inceput sa prind drag de stuparit.Prima oara cand am avut contact cu un stup de albine a fost intr-o zi de Joi, mai exact la 20 Februarie anul in curs.La vremea respectiva, fiind inca timp friguros, nu am sesizat ceea ce am inceput sa simt odata cu timpul mai calduros atunci cand umblu la stupi.
Nedumerirea mea este urmatoarea: a ce se simte ca miros cand deschidem stupul ?.Nu prea am cuvinte sa descriu exact ce simt olfactiv, dar este un miros fin si usor intepator.Acelasi miros si parca mai intens il simtisem de cateva ori cand am umblat fara fum la niste familii mai puternice, atunci cand "m-au atacat".N-am intrat in panica - stiind ca nu-i recomandat - insa numarul crescut de albine navalite pe echipamentul purtat, deci si pe masca, emana acelasi miros care-l simteam la deschiderea stupilor.
Am "in grija" impreuna cu un colag cca. 165 de stupi.Unii dintre ei roiuri si familii mai mici.La acestia este foarte putin sesizabil mirosul de care pomeneam mai devreme.

Banuiala mea este ca feromonii albinelor miroase asa, fin si usor intepator.Ma poate lamuri cineva mai exact, va rog ?!.

Daca cumva un raspuns la curiozitatea mea este pe Apiardeal si eu nu am dat inca de el (fiindca sunt "nou-nascut aici"), sper sa nu fie cu suparare ca am deschis un subiect probabil anterior discutat.Multam fain si o saptamana reusita cu spor la cules in lanurile de rapita !.  :bzz:

PricopArthur

Bine ai venit . Mirosul intepator este de venin de albine. Hainele in care si-au infipt acele albinele trebuie spalate (nu cu Persil) pentru a elimina din jurul tau acel miros. Albinele simtindu-l devin agresive.
Insa mirosul principal al stupului este cel de propolis si miere.
Miere multă şi inimă curată!

RazvanTi

sau mai degraba o boala a stupului ...
un "prisecar" cu data de inceput 20 februarie anul in curs o poate confunda usor cu... veninul
sau poate chiar sa nu stie nimic despre ea...
timishan! miroase asa intepator ca... otetul?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Timishan

Initial m-am gandit si la venin, dar una este cand navalesc pe tine si odata cu impunsaturile le iese sacul cu venin si alta e mirosul (acelasi, repet, cu cel cand te ataca) atunci cand deschid stupii, si deci inca nu au ramas fara ace si pungile cu venin.
Mirosul este acelasi in ambele situatii.Si, nu !, nu miroase ca de otet.Daca era asemanator cu otetul numeam aceasta asemanare.
Oricum, multumesc de raspunsuri.  :finger:

PricopArthur

Mirosul e ca al cleiului de oase? Dar e cam devreme acum sa fie posibil.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Citat din: Timishan din Aprilie 15, 2014, 02:13:20 PM
Initial m-am gandit si la venin, dar una este cand navalesc pe tine si odata cu impunsaturile le iese sacul cu venin si alta e mirosul (acelasi, repet, cu cel cand te ataca) atunci cand deschid stupii, si deci inca nu au ramas fara ace si pungile cu venin.
Mirosul este acelasi in ambele situatii.Si, nu !, nu miroase ca de otet.Daca era asemanator cu otetul numeam aceasta asemanare.
Oricum, multumesc de raspunsuri.  :finger:

  Mirosul e chiar de venin. Albinele, cand sunt foarte nervoase, elibereaza in varful acului putin venin in apropierea 'agresorului'. Mirosul de venin este cel mai puternic stimul de atac, deci are rolul de a chema si alte ajutoare sa inlature 'dusmanul'. Am scris undeva despre Vespa velutina, care poate ataca si aruncand un jet de venin spre ochii intrusului si au fost cazuri cand cei care voiau sa le strice cuiburile au cazut de pe scari in urma acestui atac, desi aveau masti si de aceea la echipamentul de protectie sunt obligatorii si ochelarii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Timishan

Mirosul e chiar de venin. Albinele, cand sunt foarte nervoase, elibereaza in varful acului putin venin in apropierea 'agresorului'. Mirosul de venin este cel mai puternic stimul de atac, deci are rolul de a chema si alte ajutoare sa inlature 'dusmanul'. Am scris undeva despre Vespa velutina, care poate ataca si aruncand un jet de venin spre ochii intrusului si au fost cazuri cand cei care voiau sa le strice cuiburile au cazut de pe scari in urma acestui atac, desi aveau masti si de aceea la echipamentul de protectie sunt obligatorii si ochelarii.
[/quote]

:thanks: Multumesc frumos pentru raspuns d-le Stefan !.La cum am si eu activitate din ce in ce mai intensa cu albinele invat din ce in ce mai multe, si aprop confirmarea d-voastra, intr-adevar este venin.Incep sa observ zborul albinelor pe langa mine cand lucrez la stupi, si dupa tonul zumzaitului imi dau seama daca urmeaza un atac, o napustire asupra mea (concomitent cu mirosul din ce in ce mai intens de venin).
Am multe, foarte multe de invatat si ma bucur ca pot gasi ajutor in deslusirea tainei apiculturii printre d-voastra.Va multumesc anticipat !.O noua saptamana cat mai placuta si cu rezultate bune la cules !.Stima !.

stefan1

Citat din: Timishan din Aprilie 28, 2014, 12:07:11 AM
:thanks: Multumesc frumos pentru raspuns d-le Stefan !.La cum am si eu activitate din ce in ce mai intensa cu albinele invat din ce in ce mai multe, si aprop confirmarea d-voastra, intr-adevar este venin.Incep sa observ zborul albinelor pe langa mine cand lucrez la stupi, si dupa tonul zumzaitului imi dau seama daca urmeaza un atac, o napustire asupra mea (concomitent cu mirosul din ce in ce mai intens de venin).
Am multe, foarte multe de invatat si ma bucur ca pot gasi ajutor in deslusirea tainei apiculturii printre d-voastra.Va multumesc anticipat !.O noua saptamana cat mai placuta si cu rezultate bune la cules !.Stima !.

  Ai un spirit bun de observatie. Albinele au mai multe grade de atac si dupa bazait iti poti da seama daca albina vrea doar sa te intimideze sau vrea sa te atace. Acea eliberare de venin este doar in ultimul stadiu, adica la cele hotarate sa atace.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)