reteta pentru tratarea ulcerului, gastritei

Creat de crinapop, Aprilie 13, 2014, 10:25:31 PM

« precedentul - următorul »

crinapop

Buna seara!

As avea mare nevoie de reteta impotriva ulcerului, gastritei. Am auzit pe cineva care abfolosit cu succes ceva reteta si era cu propolis brut pus la macerat un nr de zile si amestecat apoi cu miere. Daca ati folosit careva si puteti sa mi.o spuneti v.as fi recunoscatoare.

Multumesc frumos

State

Se va face urmatoarea compozitie: 1/4 kg miere de albine, 1/4 l tuica curata de tara fara combinatii de drojdie de bere sau marmelada, 1/4 l ulei de masline, 1/4 l zeama de lamaie (obtinut dintr-un kilogram de lamai tinute 5 minute in apa clocotita ca sa-si lase zeama, apoi se storc bine si iese din ele 1/4 l zeama). Toata aceasta compozitie se pune intr-o sticla de culoare inchisa, care se agita bine, pana devine omogena. Se bea de trei ori pe zi, inainte de masa, cate un paharel mic (de tuica), care ar contine cam trei degetare. (Nu uitati ca inainte de a se consuma sa-l agitati bine.) Nu se impune nici un fel de regim alimentar si se poate folosi si la colita sau gastrita.

State

Alta reteta :

Compozitie: 60 ml apa (doua linguri de supa), o lingura de malai cernut foarte fin, o lingura de miere de albine nefalsificata. Se pune apa la fiert intr-un ibric, se pune faina de malai si se freaca la foc mic circa un minut. Se ia de pe foc, se adauga mierea de albine si se amesteca pana ce se obtine o pasta perfect omogena. Se consuma calduta, dimineata, pe stomacul gol. Efectul tratamentului se simte dupa consumarea a circa 400 g miere de albine. In timpul tratamentului, nu se consuma bauturi alcoolice.

State

Iar acum sa-ti spun cazul meu.

M-am pus pe picioare cu ceai de Tataneasa, miere de salcam si propolis. Evident ca trebuie si regim alimentar. Ceaiul nu se bea ca orice alt ceai, ci in cantitati mici(2-3 cescute pe zi), racit inainte(la temperatura camerei). In doze mari, e toxic si dai in alte alea, ai grija.
Tinctura de propolis o puneam in ceaiuri. Niciodata sa nu pui propolis in ceai fierbinte/cald, deoarece substanta activa se depune pe peretii canii si il bei degeaba. Intotdeauna ceaiul sa fie racit inainte.
Il mai poti pune pe felii de paine uscata. Pui cu pipeta 5-6-7 picaturi pe o felie de paine uscata si mananci, pe stomacul gol.
Asigura-te ca nu ai reactii adverse la propolis. Inainte sa incepi tratamentul, ia cantitati mici si urmareste-ti organismul, sa nu te simti rau, sa nu ai frisoane, sa nu ti se faca rau de la stomac(ai o stare de lesin).

D006

Citat din: crinapop din Aprilie 13, 2014, 10:25:31 PM
Buna seara!

As avea mare nevoie de reteta impotriva ulcerului, gastritei. Am auzit pe cineva care abfolosit cu succes ceva reteta si era cu propolis brut pus la macerat un nr de zile si amestecat apoi cu miere. Daca ati folosit careva si puteti sa mi.o spuneti v.as fi recunoscatoare.

Multumesc frumos

  Depinde daca este prezenta bacteria H. Pilori , oricum cu produse apicole se obtin rezultate foarte bune.

oroles

Pune mana si mananca. 3 mese pe zi si 2 gustari. Incearca cu hrana gastrorezistenta (covrigi, branza scoapta, paine veche  sau prajita, crutoane, grisine, lapte dulce daca poti sa il consumi etc.). Nu exagera cu covrigii si produsele din panificatie tari. Au crusta de caramel de deasupra si irita stomacul.

Exclude din alimentatie acele alimente care iti fac rau. Le vei descoperi si singura. La mine, de exemplu. nu suport laptele dulce (desi la ulcerosi e recoamandat) si castravetii verzi.

Daca ulcerul e duodenal, renunta la retetele cu mierea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crinapop

Multumesc frumos. Asteptam rezultatele referitoare la bacteria H.

Marius-ursulakhe

Cunoaste cineva o reteta pt sinuzita cronica????va rog spunetimi si mie

romikele

Inhalare de vapori de alcool mentolat (sau inhalant de la farmacie).
Intr-un vas cu 1 l de apa clocotita se pun circa 5 picaturi de alcool mentolat sau inhalant, cu capul acoperit peste vas de un cearceaf sau prosop, se inspira vaporii pana se pierde taria de mentol.
Se evita curentul sau frigul cel putin o ora.
Se repeta minim 5 zile.

Asa am scapat eu de belea....

PricopArthur

Impotriva ulcerului tatal meu a folosit cu succes zeama de la un cartof crud, bauta dimineata inainte de masa cu vreo ora, si in loc de apa , apa de argila.
Avusese o operatie de prapur, si pe masa de reanimare a vomitat sange. Dupa endoscopie (ulcer cu nisa multipla), doctorii l-au chemat dupa o luna pt noua operatie.
Cand a ajuns la cutit a doua oara, l-au trimis acasa dupa o noua endoscopie. Era vindecat.
Miere multă şi inimă curată!

oroles

Citat din: ursulakhe din Aprilie 15, 2014, 07:48:55 AM
Cunoaste cineva o reteta pt sinuzita cronica????va rog spunetimi si mie
Eu am asa ceva. Se poate face inhalari ori de cate ori ai nevoie. Nu se compara cu aerosolii facuti cu prosopul in cap. Se gasesc solutii de aerosoli in farmacii laborator. Exista in doua variante: cu antibiotic sau fara (apa cu sare).

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Cand n-ai asa ceva, e bun si prosopu. Cu el m-am facut bine!  :wink2: :hi:

mosunick

Citat din: oroles din Aprilie 15, 2014, 09:44:04 PM
Citat din: ursulakhe din Aprilie 15, 2014, 07:48:55 AM
Cunoaste cineva o reteta pt sinuzita cronica????va rog spunetimi si mie
Eu am asa ceva. Se poate face inhalari ori de cate ori ai nevoie. Nu se compara cu aerosolii facuti cu prosopul in cap. Se gasesc solutii de aerosoli in farmacii laborator. Exista in doua variante: cu antibiotic sau fara (apa cu sare).



Nebulizatoarele  astea (aparate de aerosoli)sunt intr-adevar o solutie excelenta si recomandata de majoritatea medicilor (mai ales pediatri).
Va scapa de multe efecte secundare ale medicamentelor.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sorinma

Care sunt mai bune?cele cu piston sau cu ultrasunete?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Eu zic ca cele cu ultrasunete. Dau un abur rece. E adevarat ca nu sunt ieftine, dar pot fi folosite si ca umidificatoare in camera atunci cand ai copii mici. Mie imi ajuta si la sinuzita si la masele. De cate ori dentistul se plange ca dureaza prea mult tratamentul la o masea, ca nu se trateaza fac 5 zile aerosoli cu antibiotic apoi poate sa puna plomba. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani