Inca un doritor

Creat de MHC, Aprilie 13, 2014, 07:26:02 PM

« precedentul - următorul »

MHC

Va salut.
Am tot cautat un topic general ca sa nu mai deschid altul special pt a ma prezenta, dar nu am gasit.
M-am decis sa ma apuc de apicultura. Recunosc ca initial m-am gandit la bani, sa-mi mai rotunjesc veniturile, asta mi-a atras atentia spre apicultura, dar citind, interesandu-ma am vazut partea frumoasa a acestei ocupatii, cu atat mai mult cu cat mi-am dat seama ca banii n-o sa pice din pom. Asa ca m-am testat, ca sa spun asa, sa vad daca am vreo problema, alergie cu intepaturile. Se pare ca nu. E suportabil :)

Problema este urmatoarea: nu am locatie unde sa-mi asez 2-3 stupi pe care sa-i achizitionez. Am bunici la tara, dar sunt la 50-60 km departare, pe un drum plin de gropi, iar eu, desi stau la casa, sunt in mijlocul orasului.
De cand am inceput sa ma interesez de apicultura am observat ca la marginea orasului e o fasie de padure, chiar de salcam preponderent. Ma gandeam sa-mi instalez acolo stupii, nesupravegheati ce-i drept si neimprejumuiti de vreun gard, dar ascunsi.
Ce sfaturi imi dati? Voi cum ati inceput in ceea ce priveste locatia? Ma refer indeosebi la cei care au fost nevoiti sa improvizeze.

stefan1

  Bun venit pe forum si in randul celor care iubesc albinele!
  Sfaturi pentru locatie este riscant sa dai in situatia ta. Depinde din ce zona esti (nu al spus in datele personale) si cat de mult se fura in zona, desi tot mai putine locuri sunt sigure. Daca spui ca esti la curte, si ai spatiu, ai putea cativa stupi sa-i tii chiar in oras (mai sunt cazuri), dar pana la urma tot va trebui sa le gasesti o vatra mai potrivita, mai cu seama daca ii vei mai inmulti. Poate o gradina intr-un sat vecin, unde sa fie in siguranta, ar fi o solutie.  Succes!   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

igo1

Salut, uita-te pe forum, si pe altele, vei gasi filmulete despre apicultorii urbani, zice acolo ca albinele prospera chiar in mijlocul parisului, asadar nu e o prb ca esti in oras, ia gandeste, toata lumea are flori la geam, flori pe aleei, prin parcuri, plus tot felul de pomi onamentali care infloresc. asta am vazut acolo. Si eu sunt foarte incepator, am studiat toata iarna, si acum am indraznit sa cumpar 6 familii de albine, le am de o saptamana. Am fost miercuri la ele si cu toate ca mi-au dat ace cu nemiluita, eu am trait niste clipe minunate la stupi. Acum astept sa isa soarele ca de cateva zile vremea este mohorata si merg cu prima ocazie sa le pun cate un cat cu F.A. pentru ca familiile erau in expansiune mxima.ca si tine nici eu nu am locatie insa am comvenit cu un coleg de munca si le tin la el. Fac naveta cu bicicleta odata pe saptamana si e ok. Asadar, tot ce  iti pot spune: CURAJ si actioneaza ca nu iti va parea rau.

MHC

Multumesc pt sfaturi si incurajari.
Sunt din Craiova.

Dewsirinun

It's got a great knowledge of how I read and try to understand this.

orbanstefan64