doresc un sfat

Creat de scorpyon73, Aprilie 11, 2014, 09:21:35 PM

« precedentul - următorul »

scorpyon73

sunt incepator si prin carti nu am gasit raspuns la intrebarea :pot demara cresterea matcilor de maine spre exempluam o familie pe 13rame din care 6si ceva cu puiet mire si pastura 2-3 si ma refer la miere de anu asta de la fructiferi(am in zona o livada)puiet de trantori capacit am cam jumatate de rama,si trantori eclozionati in alt stup mai micut cu matca ff batrana.pot orfaniza o parte din stupul pe13 rame
mereu tanar

tassevasi

  Da poti incepe  , cu o stimulare  puternica supimentar de  culesul lur , pina  ecluzioneaza botcile  si inperecherea lor e timp  destul pt  maturizarea  trintorilor .
    Spor la treaba .

scorpyon73

multumesc,caturi pline si familii sanatoase
mereu tanar

oroles

Regula e simpla: La 2 saptamani de cand vezi primii trantori eclozati in stup, poti trece la roirea artificiala / producerea de matci.
Daca vremea nu te ajuta si culesul, s-ar putea sa nu ai rezultatele scontate!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Intrebarea este: merita?? Cand ai putini stupi, nu, nu se merita. Cand ai 60-80, da...se merita!

mihai.vr

Salut. Dupa ce ai vazut puietul de trantor capacit... numeri 20 de zile si poti sa faci transvazarea. Sau alta medota de formare de matci.

mmacreanu

sfatul meu este sa nu te grabesti, daca famila respectiva este mai puternica, pana dupa salcam foloseste-o sa le intaresti pe celelalte, dupa salcam poti sa te gandesti la divizari.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Aprilie 11, 2014, 11:09:28 PM
sfatul meu este sa nu te grabesti, daca famila respectiva este mai puternica, pana dupa salcam foloseste-o sa le intaresti pe celelalte, dupa salcam poti sa te gandesti la divizari.
:bravo: aceeasi parere.graba strica treaba.