Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

asat ziceam, ca unde am in magazie,las sa capaceasca ,si pe urma inversez caturile,daca o fi salcam,lucrez cu caturi de 1/2,sa nu vorbesc aiurea din 120 cred ca am in vreo 45 in caturi in rest numai stropeala, am fost la rapita in Şandra jud. Timis si un fermier  a stropit rapita in mijlocul zilei si nea cam zapacit culegatoarele(suntem in instanta deja cu el,bineinteles fara sa anunte,asta ii alceva)  in rest am mers cu stupul de pe cantar la 34,8 kg  si in 13 zile la rapita, a ajuns la 49,5 ,joi iam mutat la Remetea Mica(Masloc) la salcam,inca nu e inflorit,dar asta e,dupa toate cele patite cu asa zisu (inginer)  care detinea rapita,nea anuntat ca o sa stropeasca tot la doua zile urmatoare saptamana,mai tinea vreo 3,4 zile rapita si merea inca bine,dar asta e(Feritiva de asa numitu ing. SURICESC MOISE)  com.ŞANDRA  jud.Timis,   

Dan Pașca

Ma ajuta un coleg,din zona Masloc,Alios. (Timis)  a infloritcum trebuie salcamul,stupii mei sunt in Remetea Mica si din pacate eu sunt acasa si nu stiu cum mere treaba pe acolo,Multumesc :)

Dan Pașca

A inceput pe undeva sa creasca cantarul la Salcam,?!

andrei_georgian

 :hi:
In Mehedinti cred ca o sa slabeasca rau cantarul cu vremea asta...doar ieri si azi soare, luni vreme foarte urata si temperatura scazuta,  de maine pana sambata se anunta iar furtuni, grindina...  :sad:  ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Eugen B

Cam peste tot e asa. Salcam 1 de anu asta incepe sa se asemene cu cel de anu trecut. Sper sa ma insel

happy

La mine este vreme superba,noaptea ceva mai rece.Azi i-am dus la salcam,maine trag rapita si pe urma sa vad cum va merge.Seara miroase puternic florile salcamului,acesta nu este semn ca secreta nectar?Nu am cantar din pacate.Un prieten are cantar dar este stationar in Amara.Ieri spunea ca este pe zero.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Dan Pașca

colegii cum stam cu salcamu?!!!
La mine marti si miercuri 5,5 kg,nui rau deloc daca ar tine vremea cu noi,am face ceva ;)))

MirceaCalin

Azi cântarul a... stat pe loc...
Eu cred că e de vină e temperatura nopţii...
Aşteptăm să vină săptămâna viitoareeeee cu caaaald !!!

Eugen B

in vestul tarii mai stiti salcam neinghetat?

claudiu_tgv

Langa Targoviste albinele nu prea se ating de salcam. Sunt infloriti, dar am vazut si flori cazute. Nu stiu ce se intampla, vremea a fost buna. Anul trecut a plouat in perioada salcamului, acum e frumos afara dar nu are nectar.
Daca albinele mele nu fac miere, macar imi face sotia gogosi cu flori de salcam sa ma consoleze ;)

Dan Pașca

Oare cum a fost azi prin Timis,mai aduna ceva de la Salcam ,sau trebuie plecat cu ei,ieri sa uitat un coleg la cantarul meu si e 11 kg plus,mi se pare cam putin fata de ce zic alti colegi,maine ajung si eu la stupi(comuna Masloc.Remetea mica)  Timis,

ovidiutoma1

Ai dreptate Claudiu! La Targoviste culesul e foarte slab.  Nu inteleg care sa fie cauza...

maximotgv

pai ce sa culeaga in Targoviste? :uimit:

happy

La padurile de salcam de pe malurile Ialomitei in zona Slobozia a dat 4kg ieri.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Eugen B

In vest si nord vest e mai afectet. In rest e mai bine. si forte bine