Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

La mine s-au deschis primele flori (prin localitate )

codrin br

Salcam in oras la Braila.

bio

Citat din: mape 48-petru manea din Mai 05, 2015, 09:04:18 PM
La mine s-au deschis primele flori (prin localitate )

In zona mea cred ca mai are cam o saptamina, ....chiar 10 zile pina infloreste.. daca nu or venii cxalduri peste 25 de grade sa il grabeasca .

dinupaltinis

Pe la noi e cam rara floarea,fata de alti ani.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

cornelioandanciu

Citat din: CRISTIAN71 din Iunie 10, 2014, 09:46:17 PM
Mierea cea mai scumpa este mierea de mana cu £-12 (lire) pe 340g , urmata de pure de miere de salcim   , adica  in borcan se afla si un fagure la £-6 (lire). Recipientul de 340g. cu miere de salcim este £-4(lire). conversia lira -leu o faceti voi.
Mare dreptate avea Dragos cind a spus pe undeva peaici ca englezii sunt varza la apicultura !
Pai ei nu sint nevoiti sa traiasca din asta, asa cum suntem noi. Si nici clima nu prea ii ajuta.Tara Galilor ar fi prielnica pentru apicultura, Scotia nu, este stearpa si rece, zona Londrei, Birminghamului , Manchester, sint pline de industrie, asa ca nu prea au conditii pentru apicultura.Apoi sint foarte inghesuiti. Cine ar vrea sa faca apicultura nu prea are cum  daca nu are o vatra apicola, pentru asta trebuie bani seriosi in UK.
Salcam eu nu-mi amintesc sa fi vazut prea mult in UK.
Va salut.

APIPETRO

La Tecuci se vad mugurii albi la salcam.

CRISTIAN71

#186
Citat din: cornelioandanciu din Mai 08, 2015, 12:38:29 PM
Pai ei nu sint nevoiti sa traiasca din asta, asa cum suntem noi. Si nici clima nu prea ii ajuta.Tara Galilor ar fi prielnica pentru apicultura, Scotia nu, este stearpa si rece, zona Londrei, Birminghamului , Manchester, sint pline de industrie, asa ca nu prea au conditii pentru apicultura.Apoi sint foarte inghesuiti. Cine ar vrea sa faca apicultura nu prea are cum  daca nu are o vatra apicola, pentru asta trebuie bani seriosi in UK.
Salcam eu nu-mi amintesc sa fi vazut prea mult in UK.


Asa este. Aproape toate orasele sunt puternic industrializate  cu mici excepti. Nici eu nu am vazut salcim la ei ; dau au la vinzare miere de salcim. La cum se omoara ei cu munca nu cred ca termenul de apicultura va exista cu adevarat. Dar lasa asta am pus pe aici poze cu pretul la miere in Belgia.

happy

Citat din: bio din Mai 07, 2015, 09:47:22 PM

In zona mea cred ca mai are cam o saptamina, ....chiar 10 zile pina infloreste.. daca nu or venii cxalduri peste 25 de grade sa il grabeasca .
Si in Slobozia au inflorit timid cativa salcami dar m-am uitat pe net si urmatoarea saptamana nu avem mai mult de 20-22grade asa ca se prevede un cules bun si la salcam! :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

CRISTIAN71

Asa arata salcamul pe aici. Cred ca nu o sa infloreasca , sau daca infloreste nu are cine sa culeaga nectar. Pe ,, rarele" flori si rapita inflorita , eu , nu am vazut nicio albina. Cred ca apicultura la ,,astia" este inexistenta.

happy

Ai postat pozele invers.In ce tara esti?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cornelioandanciu

Multi salcami atinsi de ger, unii salcami nu au flori deloc... Apoi de saptamana viitoare vine vremea rea! :mad:
Va salut.

CRISTIAN71

Intoarceti-le si voi. Mie i-mi este mai greu dupa tel. Pozele cu salcami sunt din Belgia

codrin br

Se pare ca au inceput sa apara primele flori albe prin orasul Braila. Nu pot inca confirma.

Dan Pașca

Ce ziceti,sa ne faulteze vremea anul asta la salcam 1,?  Mergea totul asa imbucurator,dar la ce prognoza se arata mi tare frica sa nu se repete anul trecut,macar am fost la rapita,si nu le-am luat un strop de miere,iam transportat asa grei,si am pus alte caturi deasupra pt salcam,   Spor la toata lumea,spera ca va fi bine:)

Eugen B

Ai ceva de stors sau nu? daca lasi rapita in caturi si dupa storci o sa iti cristalizeze imd ca e rapita cu salcam