Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

CRISTIAN71

Mierea cea mai scumpa este mierea de mana cu £-12 (lire) pe 340g , urmata de pure de miere de salcim   , adica  in borcan se afla si un fagure la £-6 (lire). Recipientul de 340g. cu miere de salcim este £-4(lire). conversia lira -leu o faceti voi.
Mare dreptate avea Dragos cind a spus pe undeva peaici ca englezii sunt varza la apicultura !

mosunick

Ce parere aveti despre momentul  infloririi salcamului anul asta? Pe la Valea lui Mihai- Foieni numai arar au iesit frunzele...
In cata vreme de la spargerea mugurilor infloresc?
Pe la voi cum e?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

cipik

Cam asa arata la mine salcamul, se cam grabeste anul asta.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

relutu

La tine unde....Bucuresti...Munteni .... =))

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

NYK74

Aici la mine are 1-1,5 cm  ciorchinul de floare, in aproximativ 3 săptămâni ar trebui sa fie înflorit, dar am observat ca temperatura grăbește sau încetinește dezvoltarea.Chiar in noaptea aceasta au pus scaderea temperaturii până la 0 grade, aleeeeee........

Aurel

    NYK  :hi: La tine tot asa, si colo si colo ca la Cipik?

NYK74

 :hi: tot asa, :rotfl:
In acest fel si Cipik nu poate zice ca e singur :)
Mare parte din postările mele fac referire locației din Italia, o mare diferență o face clima de aici(din munte) față de clima din România,din nordul Moldovei care este cu minim 2 săptămâni mai in urmă.
Ținând cont  de acest fapt se vede in unele postări de care locatie este vorba.
Aici in Palagano e a doua săptămână de când ciresii sunt înfloriți, la noi in Botosani la ce stadiu sunt ?

Aurel

   Sint zone unde deja sint infloriti bine si zone unde acum dau in floare, depinde si de soi.Ciresul de padure  deja se scutura.

Eugen B

Atentie la salcam. Unde a inghetat zilele trecute a afectat floarea. Cred ca un 5% la mine la terminat

paradisuri inflorite

in unele zone e afectat ,iar in altele nu. Nu i-a facut bine inghetul ;s-ar putea sa nu dea nectar cum ar trebui sau sa nu fie afectat deloc .Eu cred ca ce a ramas ,o sa dea nectar ;deja fac planuri ca n-o sa fie ca anul trecut .  Traiasca salcamul !

dan.smarandoi

S-ar putea sa ramai cu planurile,la noi in Galati e terminat salcamul,ca sa nu mai zic ca rapita nu este  ))/

MOTANUL

E oficial - salcâmul a inflorit in Bucuresti  :)
In scurt timp va inflori si in alte zone. Mirosea puternic in jurul arborelui + era plin de albine in jumatatea superioara
(la baza nu erau forte multe albine; nu toate florile erau deschise)

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Daca acuma a inflorit in oras, cam 7-8 zile mai este pana infloreste in paduri. Parerea mea. La mine in zona asa cred ca va inflori in 7-8 zile

oroles

Norocosilor! M-am uitat pe topicul personal si anul trecut la mine in zona a inflorit salcamul pe 25 mai. Anul acesta, avand in vedere ca in aprilie am avut temperaturi de -7 grade ma astept sa plece un pic mai tarziu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani