Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

costi82

la noi e gata salcamu, azi o sa ma bag la storc!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

yulian

Misto. E deja capacita sau o extragi asa?? Spor la extras. Daca nu-ti ajung butoaiele am si eu cateva  :limba:

costi82

Citat din: yulian din Mai 22, 2014, 03:48:25 PM
Misto. E deja capacita sau o extragi asa?? Spor la extras. Daca nu-ti ajung butoaiele am si eu cateva  :limba:

Bine ar fi sa nu imi ajunga butoaele!  :nod:
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

costi82

ieri, dupa cum spuneam am extras mierea de la 5 stupi, in total 80 kg, deci o medie de 16 kg/familie, eu zic ca e ok. in comparatie cu alti colegi care saraci nu prea au avut floare la salcam, sau ploi fara oprirea . 
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

yulian

E foarte bine! Doamne-ajuta.  :bravo: Eu am zis ca daca scot un butoi de la toate fac poza si imi fac poster ca sa-l lipesc pe perete. Abia in ultimele 4 zile ce s-au mai descretit fruntile ca am mers cu 3 kg/zi...in rest dezastru.

Aurelian A.

Citat din: nick din Mai 23, 2014, 08:30:55 AM
ieri, dupa cum spuneam am extras mierea de la 5 stupi, in total 80 kg, deci o medie de 16 kg/familie, eu zic ca e ok. in comparatie cu alti colegi care saraci nu prea au avut floare la salcam, sau ploi fara oprirea .

ohooo,pai ai scos bine de tot :bravo:,io nu scot nimic cred ca...dar macar au mai strans pentru ele :bzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

aristyk77

duminică 18 mai m-am întors de la vrata acasă pe vatră cu traistă mai goală decât atunci când am plecat şi fără multe culegatoare ,ieri 25 mai am luat primele caturi cu miere în jur de 13-14 kg per  cat plus marginasii din cuib de la 3 la 7 kg şi Salcamul tine şi saptamana această.în concluzie în afară faptului k la vrata au cules doar pt menţinere nu am avut nmk de castigat ,în rest să dea domnu să nu fie ploaie saptamana aceasta şi vă urez spor la recoltat poate nu e chiar totul pierdut

daniel.arad

Un an deficitar la salcâm. Cu stupii pe 15-20 de rame abia am luat 10 kg pe familie... E bine si asa decât nimic. Nici culoarea nu e strălucită...

mmacreanu

Citat din: daniel.arad din Mai 27, 2014, 11:00:42 PM
Un an deficitar la salcâm. Cu stupii pe 15-20 de rame abia am luat 10 kg pe familie... E bine si asa decât nimic. Nici culoarea nu e strălucită...

daca mierea de salcam este trasa din cuib (rame unde a crescut puiet si inchise la culoare) capata culoarea galbena, nu iese alba
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

daniel.arad

Tocmai asta mă supără ca lucrez cu verticali, am extras rapita si am plecat cu caturile goale. La extrasul salcamului nici nu am luat catul jos, am extras doar din cat, nu am faguri maronii si totusi este gălbuie si nici gustul nu este cum ar trebui...  Pe la voi cum e culoarea si gustul? Si la alti stupari care,au extras la 15 km de mine e tot asa...

Florin_Dan

Citat din: nick din Mai 23, 2014, 08:30:55 AM
ieri, dupa cum spuneam am extras mierea de la 5 stupi, in total 80 kg, deci o medie de 16 kg/familie, eu zic ca e ok. in comparatie cu alti colegi care saraci nu prea au avut floare la salcam, sau ploi fara oprirea . 
Tu unde ai fost cu albinele la salcam de nu ai avut ploi si ai scos atata miere ?

Eugen B

Daca puteti media pe stup puneti la toti. Nu cei mai tari 2-3 stupi. Daca ai 100 de stupi si doar di 5 scoti 15 kg si din 95 5kg se face media per stup, sau zici cat ai scos din cel mai tare. Sau cati stupi ai in total. daca eram si eu cu 5 stupi la salcam poate facem si eu atat. Nu va mai laudati aiurea ca mai ne baga astia impozite in plus :))

joohny

Va salut.Da,salcimul este deja istorie .Nectar nu prea a secretat,deci miere f. putina.Ma intreb oare cit o sa fie pretul/kg. de miere salcim.Chiar ma gindesc sa-mi cumpar citeva kilograme pt.mine.Stie cineva?Sanatate.

daniel.arad

Pentru Florin si Eugen. Unde am fost... Dealurile de Vest jud Arad, când faci o medie o faci la stupii cu care esti la un cules oarecare, da am 150 de stupi din care 50 produc doar material biologhic, pe o vatra, mai am alta locatie fixa unde am 50 si am familiile de producție cu care mă mut la culesurile principale. Pe acestia i-am deplasat la salcâm... Apropo, am învățat cum sa fac media pe stup in 1988 când eram angajat stupar la Ocolul silvic si îngrijeam 200 de familii de albine... Succes.

costelgeorgel

Citat din: daniel.arad din Mai 31, 2014, 08:52:05 PM
Pentru Florin si Eugen. Unde am fost... Dealurile de Vest jud Arad, când faci o medie o faci la stupii cu care esti la un cules oarecare, da am 150 de stupi din care 50 produc doar material biologhic, pe o vatra, mai am alta locatie fixa unde am 50 si am familiile de producție cu care mă mut la culesurile principale. Pe acestia i-am deplasat la salcâm... Apropo, am învățat cum sa fac media pe stup in 1988 când eram angajat stupar la Ocolul silvic si îngrijeam 200 de familii de albine... Succes.


dar totusi   adunam de la 150 si impartim la 50???